קצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הצעת חוק בארגנטינה: הבטחת תשלום פנסיה מיוחד לסופרים

בשעה שבבואנוס איירס מתקיים יריד הספרים מן הגדולים בעולם, הגישה המפלגה הסוציאליסטית בארגנטינה הצעת חוק שלפיה יוענק לסופרים תשלום פנסיה מיוחד. זאת בנימוק שסופרים מייצרים עושר חברתי אבל לעתים קרובות מסיימים את חייהם מרוששים. הבית התחתון של הקונגרס הארגנטיני ילמד את ההצעה שהוגשה בשבוע שעבר, לפיה סופרים יזכו למלגה חודשית על סך 565 ליש"ט; יותר מהפנסיה המינימלית הנהוגה במדינה. לפי הצעת החוק הכוונה היא להעניק את הפנסיה לסופרים מעל גיל 65 שפרסמו לפחות חמישה ספרים, או לסופרים שהשקיעו יותר מעשרים שנה ביצירה ספרותית. "סופרים תומכים בתרבות של הקהילה. הם יצורים אינדיבידואלים שמייצרים עושר תרבותי שקשה לכמת", אמר קרלוס הלר, חבר המפלגה הסוציאליסטית שתומכת בהצעה. היו פרשנים שהסבירו כי ההצעה שבאה ממפלגה שתומכת בנשיאה כריסטינה קירשנר, קשורה לעובדה שבקרוב צפויות להתקיים בחירות וקירשנר התחילה את המרוץ לנשיאות. אבל ייתכן כי ההצעה אכן תתקבל, משום שלא מדובר בתקדים. העיר בואנוס איירס, שמתהדרת בסופרים כחוליו קורטאסר וחורחה לואיס בורחס, אישרה הצעה דומה ב-2006. העיר מעניקה פנסיה חודשית לסופריה, בסך 400 ליש"ט. הארגנטינאים רואים את ארצם כבירה הספרותית של דרום אמריקה ונוהגים לקרוא לרחובות בשמותיהם של סופרים מפורסמים.

מיה סלע

ההצגה "סינדרום השלום" עלתה בבכורה בתיאטרון העירוני של היידלברג

"סינדרום השלום", הפקה משותפת של תיאטרון בית ליסין והתיאטרון העירוני של היידלברג, הועלתה שלשום בבכורה בהיידלברג במסגרת "שוק המחזות", הפסטיבל הגרמני למחזאות צעירה. ההצגה, כמו חלק ניכר מפרויקטי תיאטרון משותפים לישראלים וגרמנים, עוסקת ברגשות האשמה של הגרמנים בעקבות מלחמת העולם השנייה, ומציגה את היחסים המורכבים שבין גרמנים צעירים שמתנדבים בישראל לבין ישראלים וערבים שנהנים מעזרתם. הצגת הבכורה הוקדשה לשחקן הישראלי-פלסטיני ג'וליאנו מר-חמיס, שנרצח לפני חודש. בהפקה משתתפים השחקנים יובל שרף ואמיר שורש. "סינדרום השלום" היא חלק מפרויקט "קשרי משפחה", במסגרתו הועלו ארבע הפקות משותפות לבית ליסין ולתיאטרון היידלברג, מתוכם "קוראים לי ייקה" ו"תל אביב סיפור כיסוי" שהועלו במסגרת "פותחים במה" של בית ליסין. בספטמבר הקרוב יועלו גם "סינדרום השלום" ו"תרופה" מאת מאיה שעייה.

ציפי שוחט

האדריכל העיראקי מאנהל אל-חאבובי יתכנן את בית הפרלמנט החדש בבגדד

האדריכל העיראקי מאנהל אל-חאבובי נבחר לתכנן את הבניין החדש של המזכירות הכללית של משרדי הממשלה בבגדד. בתחרות התכנון הבינלאומית, שיזמה הממשלה העיראקית, השתתפו כשלושים משרדים מרחבי העולם, בהם משרדה של האדריכלית ילידת בגדד זאהה חדיד. הבניין נועד לסמל את "התחייה המחודשת של מסופוטמיה", כהגדרת האדריכל, ומתוכנן להיות אחד מסמליה של עיראק החדשה. הוא מורכב מאגף משרדים תחתון בצורת מעגל ושני מגדלים, ניצבים זה לזה, בעלי צורה דינמית מקבילה. ההצבה של הבניין באזור דליל יחסית מבחינת בינוי מעניקה לו אופי מונומנטלי מיוחד. לדברי האדריכל, הבניין עתיר במשמעויות סמליות. העיגול נועד לאזכר את החותמות העגולות ששימשו בעבר את הפקידים במסופוטמיה, בזמן שהמגדלים והחריץ ביניהם מסמלים את החוקה החדשה. בניין המזכירות הוא חלק מתוכנית נרחבת להקמת בנייני ממשל חדשים בעיראק. חלק ניכר מהבניינים של משטרו של סדאם חוסיין נהרסו במהלך פלישת כוחות הברית לעיראק ב-2003. לאחרונה הודיעה הממשלה העיראקית כי בניין הבנק המרכזי של עיראק יתוכנן על ידי זאהה חדיד.

נועם דביר

הזמרת מריה קארי ילדה תאומים

הזמרת מריה קארי ילדה בסוף השבוע תאומים בבית חולים בלוס אנג'לס. לזמרת ולבן זוגה, ניק קאנון בן ה-30, נולדו בן ובת ביום שבו ציינו גם את יום נישואיהם הרביעי. עדיין לא ידוע מה יהיו שמותיהם של הצאצאים הרכים. מיד אחרי הלידה הושמע בחדרה של קארי שירה "We Belong Together". אלה הם ילדיה הראשונים של קארי, שיש הטוענים כי היא ילידת 1969 ואחרים אומרים כי היא נולדה ב-1970.

איתמר זהר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ