הערוץ הייעודי בשפה הערבית צפוי לעלות בתוך ארבעה חודשים

מועצת הכבלים והלוויין אישרה את הצעת הקבוצה "הלא טי.וי" במכרז להפעלת הערוץ. סלימאן א-שאפעי יכהן בתפקיד מנהל התוכן

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

ערוץ טלוויזיה ייעודי בשפה הערבית יוקם ויעלה לאוויר בתוך ארבעה חודשים. כך נודע אמש, אחרי שהמועצה לשידורי כבלים ולוויין אישרה את הצעת קבוצת "הלא טי.וי", שהיתה היחידה שהשתתפה במכרז להפעלת הערוץ. בקבוצה משקיעים מהמגזר הערבי דוגמת מו"ל מגזין "פנורמה" וחברת הפרסום "3 סקטורס", לצד גופים ישראליים דוגמת זכיינית ערוץ 2 "רשת" וחברת התוכן "ענני תקשורת".

"הלא טי.וי" זכתה ברישיון להפעלת הערוץ אחרי שנים ארוכות של ניסיונות להוציאו לפועל. על פי הודעת המועצה, יפעל הערוץ כערוץ מסחרי המתפרנס מפרסומות, בעל תכנים בידוריים ובלתי תלוי פוליטית. הוא ייקלט מיומו הראשון בצלחות לוויין - הדרך הפופולרית לקליטת שידורים במגזר, המאפשרת קליטה גם במדינות ערב שכנות. תפקיד מנהל התוכן של הערוץ ניתן לעיתונאי חדשות 2 לשעבר, סלימאן א-שאפעי.

כאמור, פעמיים בעבר נעשו ניסיונות להקים ערוץ ייעודי (בדומה לערוץ המוזיקה או הערוץ הרוסי - ערוץ 9) שלא צלחו. ב-2005, אחרי שזכתה במכרז, העדיפה ענני תקשורת, המעורבת גם במכרז הנוכחי, להשיב את הרישיון בו זכתה אחרי שלטענתה לא נמצאה היתכנות כלכלית לקיומו. את התהליך הנוכחי החלה המועצה בשנת 2009, והוא כלל התאמות ושינויים מפליגים. על פי המועצה, התוכנית של "הלא טי.וי" להשקעה בתוכניות מקור גבוהה בשני מיליון שקלים מהמינימום הנדרש במכרז, ותהיה בשנתיים הראשונות ארבעה מיליון שקלים בשנה. בשנה השלישית תגדל ההשקעה לשישה מיליון שקלים, וברביעית לשמונה מיליון שקלים.

ג'וזף אטרש, מנהל הערוץ, הסביר כי בכוונת הקבוצה להתחיל מיד בבניית הערוץ במטרה להעלותו לאוויר במהירות האפשרית. לערוץ החדש תהיה אפשרות להיות משודר גם בממיר "עידן +", בו משודרים ערוצי החינם הישראליים בעלות חד פעמית.

לפי הצהרת מנהליו בפני ועדת המכרזים של המועצה, בכוונתם לתרגם לעברית חלק מהתוכניות בו, כדי לאפשר לצופים שאינם דוברי ערבית לצפות בשידוריו.

"לאחר הפקת הלקחים מתוצאות המכרזים הקודמים ועבודת מטה יסודית, אנו גאים לומר כי ההצעה המשותפת של 'הלא טי.וי' ידעה לבטא בצורה הטובה ביותר את ייעודו של הערוץ במרחב שבו אנו חיים", אמר יו"ר המועצה ניצן חן, "על הזוכים הוטלה משימה חשובה, להקים ערוץ שישמש לראשונה כלי ביטוי למגזר הערבי במדינה, הן כלפי החברה הישראלית והן מול עשרות ערוצי טלוויזיה מהעולם הערבי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ