שינויים בתסריט

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"קולנוע בגלות", מיני סדרה שפרקה השני משודר הערב בערוץ 8, מספרת על ההגירה בעל כורחם של קולנוענים יהודים מגרמניה להוליווד. בין היתר מסופר בו כי הסרט "קזבלנקה", שהתרחש במרוקו והיה אנטי-נאצי במובהק, נעשה על ידי צוות ושחקנים שברובם היו פליטים של גרמניה הנאצית. אלה ייסדו בשנות ה-20 את תור הזהב של גרמניה ובשנות ה-30 נאלצו לעזוב. כפי שניסח זאת הבמאי בילי ויילדר: "זה לא היה הרעיון שלי לעזוב את גרמניה, אלא של היטלר". את חיי התרבות של ברלין העצימה האוכלוסייה היהודית, נאמר בסרט. אמנם רק אחוז מאוכלוסיית גרמניה, אבל 5% מאוכלוסיית ברלין. יהודים אלה בלטו בתחום המסחר ובמיוחד האמנות. היהודים בגרמניה היו החילוניים ביותר באירופה. עם עלייתו של היטלר לשלטון חייהם, שהיו קשים עוד קודם לכן, עמדו בסכנה. מאידך, המגמה בהוליווד באותו זמן היתה לגייס כל אירופי שהיתה לו נקודת מבט מעניינת ורעננה.

התסריטאי קורט סיודמאק מספר על אירוע שאירגן יוזף גבלס, שעתיד היה להיות שר התעמולה של גרמניה הנאצית. כולם בתעשיית הקולנוע היו שם, הוא מספר. יוצרים יהודים כמו ג'ו מאי, פריץ לאנג ועוד הרבה תסריטאים ומפיקים יהודים, גם אריך פומר. "העולם אינו כפי שנראה דרך מוחו של יהודי", אמר בכינוס שבו הודיע על כוונתו להשתלט על עסקי הקולנוע. "ואש מנה 12 סרטים אהובים עליו, 11 מהם היו של יהודים".

איגוד הקולנוע הגרמני פיטר בתוך שעה את היהודים ורבים מהמוחות המובילים בתחום הקולנוע. באותו זמן לערך החלו יוצרים בכל התחומים לברוח מהעיר. המלחין פרנץ וקסמן נלקח לסמטה חשוכה והוכה, ובאותו לילה הוא וארוסתו ארזו חפצים ויצאו לפאריס. אחרי שחבריו הקולנוענים הגרמנים שעמם נהג לשבת במועדון ביקשו מהבמאי הנרי קוסטר שלא יצטרף אליהם לשולחן כי פחדו להיראות בחברת יהודי, החליט לעזוב. הוא הלך לבנק, רב שם עם קצין אס-אס, עזב את המקום בידיים ריקות ועלה על רכבת. המלחין פרדריך הולנדר ואשתו ברחו גם הם לפאריס לאחר שגילו שפלוגות הסער הרסו את דירתם. החשבונות של הבמאים הוקפאו והם התקשו למצוא מי שיסכים להבריח את כספם מחוץ למדינה. לופיטה קונר, שהיתה אז בת 22, מספרת כיצד העבירה לסם שפיגל חלק מכספו בתוך חבילות של צמר שמהם סרגה סוודר ברכבת.

יותר מ-800 אנשי מקצוע עזבו את גרמניה לטובת הוליווד. הם נאלצו להתמודד עם הקשיים של מהגרים-יוצרים המנסים ליצור בארץ אחרת. חלקם נכשלו, אחרים שינו את פני הקולנוע בתור הזהב של הוליווד עם סרטים כמו "כלתו של פרנקנשטיין", "ננוצ'קה", "בצהרי היום", "חמים וטעים" ו"קזבלנקה".

"קולנוע בגלות". ערוץ 8, 23:10

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ