התנועה האמנותית

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

פרס לסשה סרבר ומלגה וספר למיקי קרצמן

הרווארד שהעניקה את המלגה לקרצמן תקבל בתמורה זכות ראשונים על עבודותיו; סרבר יציג תערוכת יחיד בגלריית החדר

הפסל סשה סרבר הוכרז כאחד מזוכי פרס קרן פולוק-קרסנר (ניו יורק), המוענק מדי שנה לכמה ציירים ופסלים מכל העולם. סרבר, מרצה לפיסול בביה"ס מנשר בתל אביב ובמחלקה לאמנות של מכללת שנקר, הציג לאחרונה תערוכת יחיד בגלריית מנשר ושמה "פ"נ". סרבר הגיש לוועדת הפרס תיק עבודות מלווה בהצהרת כוונות לשימוש במענק הכספי, שעומד על סך עשרת אלפים דולר. התהליך, לדבריו, ארך כשנה שלמה והיה מתיש ביותר. סרבר יציג בגלריה החדר תערוכת יחיד חדשה, שתיפתח באוקטובר ותכלול עבודות שלו מן התקופה שעלה לישראל לצד עבודות של בנו, יונה.

בתוך כך, הצלם מיקי קרצמן, ראש המחלקה לצילום באקדמיה בצלאל, זכה במלגת פיתוח פרויקט ומחקר צילומי מטעם אוניברסיטת הרווארד בבוסטון, הניתנת אחת לחמש שנים. הרווארד תתמוך בעבודתו של קרצמן במשך שנה, והוא מתכנן להמשיך את סדרות הצילומים "סיכול ממוקד", "החולצה האחרונה" ו"סדרת הכרזות". פרויקט נוסף קשור לארכיון תצלומי העיתונות שלו. עוד פרויקטים יתבצעו במשך השנה במחנות פליטים בגדה המערבית. האוניברסיטה זוכה בתמורה בזכות הראשונים להציג את עבודותיו של קרצמן ולפרסמן בספר.

תערוכת יחיד לניר הוד תיפתח החודש בניו יורק

בגלריה פול קאסמין בניו יורק תיפתח ב-19 בחודש תערוכת היחיד הגדולה "Genius" של האמן הישראלי לשעבר, ניר הוד. התערוכה, שתוכננה במקור לפברואר 2012, הוקדמה בעקבות התעניינות רבה בעבודותיו של הוד שהוצגו לאחרונה בירידי "פרייז" ו"ארט באזל מיאמי". הוד עובד עם גלריה פול קאסמין כבר כמה חודשים, לצד אמנים בינלאומיים בולטים כמו וולטון פורד, ננסי רובינס ורוברט אינדיאנה. זוהי תערוכתו הראשונה במקום ותוצג בה סדרה של 52 ציורים (מגודל 30X20 ס"מ ועד 180X200 ס"מ), וכן שלושה פסלי ברונזה ופורצלן. בשבועות האחרונים מגלה התקשורת האמריקאית עניין רב באמן ובתערוכתו. השבוע פורסמה בגיליון מגזין "אינטרוויו" כתבה ובה מופיע הוד בתצלום של הצלם סבסטיאן קים לצד דימויי עבודותיו. בימים הקרובים יתפרסמו כתבות נוספות, בין השאר ב"אאוט" וב"ארט אין אמריקה". תערוכתו של הוד תוצג בגלריה במשך חודש.

"מובייל ארט" נפתח מחדש בפאריס

בסוף השבוע שעבר נפתח בפאריס "מובייל ארט", ביתן האמנות של בית האופנה שאנל. זוהי קונכיית תצוגה ענקית שעיצבה האדריכלית זאהה חדיד בשנת 2008, בשיתוף מעצב האופנה קארל לאגרפלד. "מובייל ארט", שנפתח תחילה בהונג קונג, תוכנן כפרויקט אמנות נודד שמטרתו לעבור בין בירות תרבות בעולם ולהציג תערוכות מתחלפות. לאחר שהושט מהמזרח הרחוק לניו יורק והוצגו בו בין השאר תערוכות של סופי קאל ודניאל בורן, הושבתה פעילותו בעקבות המשבר הכלכלי. בית שאנל החליט לבטל את התערוכות המתוכננות והמבנה העצום פורק לחלקים ואוחסן בפרבר בקרבת פאריס.

עתה הוקם הביתן מחדש על שטח המכון לארצות ערב (IMA) בבירה הצרפתית, והוא יהיה פתוח לקהל הרחב עד סוף אוקטובר. התערוכה המוצגת בו כעת היא רטרוספקטיבה לעבודותיה של חדיד, כיום בת 61.

בית האופנה החליט לתרום את המבנה ל-IMA בשל מיקומו של המוסד בלב פאריס וכן בשל הסביבה הארכיטקטונית ההולמת בסמוך לאחד ממבניו הבולטים של האדריכל הצרפתי ז'אן נובל. לאחר התערוכה הנוכחית, ימשיך הביתן לשמש לתצוגת עבודות אמנות עכשווית.

אבנר בן גל וגיל מרקו שני - ממשתתפי הביאנלה בהרצליה

בפעם השלישית מאז החלה, תיפתח בסתיו הקרוב תערוכת הביאנלה לאמנות בהרצליה, שתיקרא השנה "המכה השנייה". היא תתקיים בשיתוף עמותת ArTLV, היוזמת אירועי אמנות בתל אביב בשנתיים האחרונות. כבשנים קודמות, תוצג התערוכה בחללים שונים במרכז הרצליה וכן במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית. את התערוכה המרכזית יאצור הפעם האוצר אורי דסאו, והמנהלת האמנותית היא דליה לוין. לדבריהם, "הכותרת 'המכה השנייה' לקוחה מתורת האסטרטגיה ומציינת מצבים אמנותיים שניתנים להגדרה כתגובות, חזרות ועיבודים". בין השאר, יוצגו עבודותיהם של יאן טיכי, אבנר בן גל, גיל מרקו שני ופיטר וכטר. כמו כן יתקיימו שיתופי פעולה שונים עם מוסדות בינלאומיים, במסגרתם תגיע ארצה משלחת אוצרים ומנהלי מוזיאונים, אך לפי שעה אין בנושא זה פירוט נוסף. עוד מתוכנן כחלק מהאירוע פסטיבל אמנויות רב-תחומי ושמו "עוץ בעיר" (שהתקיים בתל אביב בשנה שעברה), בניהולה של יהודית שפירא חביב.

האוצר הראשי לצילום במומה, פיטר גלאסי, פורש מתפקידו

המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק הודיע השבוע כי ד"ר פיטר גלאסי, אוצר ראשי לצילום במוסד, יפרוש מתפקידו בחודש יולי הקרוב. גלאסי החל את דרכו במומה כבר ב-1974 כמתלמד לאוצרות במחלקת הצילום. ב-1991 התמנה לאוצר הראשי של המחלקה, ומאז נעשה לאחת מהדמויות המשפיעות בשדה האמנות בכלל ובתחום הצילום בפרט.

"במשך הקריירה ארוכת השנים שלו במוזיאון לאמנות מודרנית, גלאסי גילה תשוקה ומחויבות וכן תרם להכרה בצילום כחלק מרכזי באמנות מודרנית ועכשווית", אמר גלן לאורי, יו"ר המוזיאון. "אנו מאחלים לו הצלחה רבה בשלבים הבאים של דרכו המקצועית". גלאסי אצר והפיק במוסד יותר מ-40 תערוכות, בהן תערוכות יחיד של אנדריאס גורסקי, ג'ף וול, ווקר אוונס ואנרי קרטייה ברסון, וכן תערוכות רוחב חשובות כמו "צילום עד עכשיו" (1990) ואחרות. בקיץ שעבר ביקר גלאסי בישראל והיה חלק מוועד השופטים שבחן את מועמדי פרס מכון שפילמן למצוינות בצילום (בשיתוף מוזיאון ישראל), שבסופו של דבר זכתה בו מיכל היימן. המומה יחל כבר בחודש הקרוב בחיפושים אחר מחליפו בתפקיד.

פסל חדש של מוטי מזרחי במקוה ישראל

פסל חדש של האמן מוטי מזרחי הוצב השבוע בשערי ביה"ס מקוה ישראל שעל גבול חולון-תל אביב. הפסל, ששמו "מה רואה הרצל?", נוצר במיוחד לבית הספר והוא מבוסס על תצלום שבו נראה תיאודור הרצל בפגישה עם הקיסר וילהלם ה-2. "ניצבתי בפני בעיה", אמר מזרחי, "התצלום ההיסטורי הוא מונטאז'. התבקשתי לעשות פסל פיגורטיבי שמתאר את הסיטואציה, אך לבסוף דנתי פחות בעובדות ההיסטוריות, אלא יותר בנושא כוחו של המבט או החזון. האימפריה מיוצגת ע"י סוס וקיסר, ולמולה אדם פשוט שפועל כדי לממש את חזונו. בפרשנותי, המפגש 'כאילו' לא התקיים". בפסלו, חצה מזרחי את דמויות הסוס והקיסר לאורכן, ומבט דמותו של הרצל מופנה לרוווח שנוצר בין שני החצאים המופרדים. הפסל, עשוי ברונזה, נוצר בקנה מידה הגדול ב-25% מגודלן האמיתי של הדמויות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ