עיריית ת"א תשמר את בית מינץ בביאליק

בעלות הקרקע, דניאלה וייס ואחותה, ממנהיגות המתנחלים, ביקשו להרוס את הבניין לטובת פרויקט מגורים ומסחר הכולל שבע קומות. בעקבות מאבק של המועצה לשימור אתרים, החליטה הוועדה לתכנון ובנייה לשמר את המבנה אך לאשר בניית חמש קומות מעל

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אימצה החלטה תקדימית לשמור על "בית מינץ" הניצב בפינת הרחובות אלנבי, ביאליק וטשרניחובסקי. הבניין אינו נכלל בתוכנית השימור העירונית, על אף איכויותיו האדריכליות וחשיבותו התרבותית וההיסטורית. מדובר בבניין עם קומה אחת בכניסה לרחוב ביאליק (מספר 2 ברחוב, הבניין שבו שוכן "קפה ביאליק" הידוע), המהווה דוגמה מובהקת לאדריכלות הסגנון הבינלאומי בתל אביב, ונודע בזכות בתי הקפה שפעלו בו מאז הקמתו בשנות השלושים של המאה ה-20 ועד ימינו.

בעלות הקרקע, דניאלה וייס מראשי גוש אמונים וראש מועצת קדומים לשעבר, ואחותה, ביקשו לקדם לפני כחצי שנה תוכנית שבמסגרתה ייהרס הבניין לטובת פרויקט מגורים ומסחר חדש הכולל שבע קומות. המועצה לשימור אתרים ותושבי הסביבה יצאו למאבק על עתידו של הבניין, בטענה כי הוא ניצב בכניסה לאחד המתחמים ההיסטוריים החשובים ביותר של "העיר הלבנה", וכי הוא מייצג את תרבות בתי הקפה המיתולוגית של תל אביב.

במסגרת הדיונים בוועדה המקומית ולאחר מכן במחוזית, הציעו בעלי הבניין לשחזר אותו במדויק ואף להפעיל בו בית קפה. אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות היתה תב"ע (תוכנית בינוי עיר) קיימת שהעניקה להם זכויות בנייה גבוהות. בהחלטתה לא הסתפקה הוועדה המחוזית בשחזור המוצע של הבניין, אלא הכריחה את הבעלים לשמר אותו. נוסף על כך קבעה כי בקומת הקרקע ימשיך לפעול בית קפה. יחד עם זאת הוועדה החליטה לאפשר בנייה מעל הבניין, אך הורידה את תוספת הקומות מעל הקפה משש לחמש (והקומה האחרונה בנסיגה מהחזית) ואף הקטינה את מספר הדירות - מ-32 ל-22 בלבד.

"אנחנו מאוד נרגשים מההחלטה לשמר את הבניין", אומרת תמר טוכלר, מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרים. "זהו הישג חשוב משום שעיריית תל אביב נמנעה מהכרזה על הבניין לשימור גם בשנים קודמות וגם בסיבוב הנוכחי". היא מוסיפה כי בעקבות ההחלטה, יידרשו הבעלים להכין תיק תיעוד מקיף על ההיסטוריה של הבניין ולתעד במדויק את פרטי הבינוי קודם להגשת היתר בנייה. "במהלך הכנת תוכנית השימור העירונית נשמטו לא מעט אתרים בעלי חשיבות תרבותית, ובכללם בתי הקפה המיתולוגיים של העיר. אתרים מסוג זה זוכים לשימור בערים רבות בעולם כמו פאריס, ברלין ולונדון, ומהווים אטרקציה תיירותית חשובה נוסף לערכם ההיסטורי".

אמנון וייס, בעלה של דניאלה וייס, אמר בתגובה ל"הארץ" כי הוא מצר על החלטת הוועדה. "העובדה היא שכל הוועדות נמנעו מהכרזה על הבניין לשימור במשך השנים. אני חושב שהשימור בתל אביב הוא יפה וחשוב ונותן פנים יפות לעיר. במקרה הזה הוא לא נדרש לדעתי אבל רצון הוועדה - כבודה". לדבריו, שימור הבניין ייקר את עלויות הבנייה, "שלא לצורך", כהגדרתו. "העלות תגולם בסופו של דבר במחיר של הדירות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ