סמל החדשנות הוויקטוריאנית

במלאות 150 שנה לתערוכה העולמית הגדולה ולהקמת "ארמון הבדולח" בלונדון

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

ב-1 במאי 1851 חנכה ויקטוריה מלכת אנגליה את "התערוכה העולמית הגדולה" בלונדון (תודה ללוגו של גוגל על התזכורת). זאת היתה הראשונה במסורת של תערוכות עולמיות המתקיימות עד היום, אם כי מרכזיותן בחיי העמים הולכת ופוחתת בחלוף השנים. התערוכה הגדולה שיזם בעלה של המלכה, הנסיך אלברט, נותרה בזיכרון החזותי ההיסטורי בעיקר בזכות ביתן "ארמון הבדולח" בהייד פארק שבו התקיימה. הביתן דמוי בזיליקה רומית, נבנה מברזל יצוק וזכוכית בהשראת חממות לגידול צמחים, על פי תוכניתו של האדריכל הגנן ג'וזף פקסטון. שטחו של הביתן היה כ-90 אלף מ"ר והוא והוקם במהירות שיא של תשעה חודשים. הביתן היה סמל לחדשנות טכנולוגית ברוח הזמן, באותה מידה שהתערוכה עצמה היתה סמל לתקופה הוויקטוריאנית וגם "לפטישיזציה של הקפיטליזם" כטענתו אז של קרל מרקס.

בתום התערוכה הארמון פורק לחלקיו והורכב מחדש בפרבר בשולי לונדון, במתכונת מורחבת יותר ושונה במקצת מזו המקורית. אחרי ששימש במשך כמה עשורים למופעים ואירועים ולתחרויות ספורט, הביתן נזנח וננטש, וב-1936 נשרף. חבר הפרלמנט אז מטעם המפלגה השמרנית, סר וינסטון צ'רצ'יל, שצפה בדליקה עם עוד עשרות אלפי סקרנים, ציין כי "זוהי סופה של תקופה".

ב-3 במאי 1951 נפתחה בבריטניה התערוכה הלאומית הגדולה "הפסטיבל של בריטניה" לציון מלאות 100 שנים לתערוכה הגדולה, וכזריקת עידוד לממלכה, ובמיוחד לבירתה לונדון, שטרם התאוששה אז מוראות מלחמת העולם השנייה. האירועים המרכזיים בפסטיבל התקיימו בגדה הדרומית של התמזה, והיו יריית הפתיחה להתחדשותו של האזור - במחיר יקר של הרס שכונת מגורים לבני מעמד הפועלים ופינוי הדיירים מבתיהם. כיום האזור הוא מהיוקרתיים והמתוירים בבירה האנגלית. רוב ביתני הפסטיבל נהרסו בתום הפסטיבל בהוראת ממשלת בריטניה בראשותו של צ'רצ'יל, שהסגנון הפוסט מלחמתי של המבנים נראה "סוציאליסטי מדי" לטעמו. בימים אלה נדונה תוכנית של מועדון הכדורגל הלונדוני קריסטל פאלאס להקים באתר את איצטדיונו הביתי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ