ארכיון הצילום הלאומי ייפתח לקהל ברשת

הממשלה תאשר היום שימוש ציבורי ללא תשלום בתמונות מהמאגר, שיהיו זמינות באתר של לשכת העיתונות הממשלתית

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

הממשלה צפויה היום לאשר שימוש ציבורי חופשי, ללא תשלום, בתמונות שנאספו בארכיון הצילומים הלאומי. פתיחת הארכיון יאפשר לגופים שונים וגם לאנשים פרטיים להשתמש באופן חופשי בתמונות מהמאגר, שיהיו זמינות לציבור באתר האינטרנט של לשכת העיתונות הממשלתית.

באוסף הצילומים הלאומי כ-200,000 תמונות מאירועים היסטוריים שונים, החל מתיעוד הטבע והנופים של ישראל, המשך בחתימה על הסכמי שלום ועד תיעוד טקסים ופכים מחיי המדינה.

עד כה השימוש בתמונות מהמאגר של ארכיון הצילומים הלאומי היה כרוך בתשלום של 20 שקלים לכל צילום, והכנסות המדינה ממכירת זכויות השימוש בתמונות הסתכמו בכ-400,000 שקלים מדי שנה (כלומר קרוב ל-20,000 תמונות). ההחלטה לפתוח את הארכיון לשימוש חופשי נדונה כבר בעבר בוועדת מדע וטכנולוגיה של הכנסת ומובאת כעת לאישור לרגל יום העצמאות. עם זאת, נראה כי פתיחת הארכיון לא תיושם באופן מיידי, אלא בתוך חודשים ספורים, בשל קשיים הנוגעים לזכויות יוצרים.

"המטרה היא לעודד את אזרחי ישראל, כולל עיתונים וכלי התקשורת השונים, להיחשף להיסטוריה ולמורשת של עם ישראל", הסביר שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, שמשרדו אחראי ללשכת העיתונות הממשלתית. השר אדלשטיין אף הוסיף כי "זהו יעד חשוב גם בהיבט ההסברתי וגם בהיבט הערכי ושינוי המדיניות שהיתה נהוגה עד היום".

ראש לשכת העיתונות הממשלתית, אורן הלמן, מסר בתגובה כי "במאגר מצוי אוצר של ממש, הכולל תמונות של מדינת ישראל והנהגתה עוד משנות השלושים של המאה הקודמת. ההחלטה החשובה הזאת תאפשר את חשיפת האוצר הזה בפני תלמידי ואזרחי ישראל. אנחנו נכנסים לתהליך מהיר כדי לאפשר לציבור להשתמש בתמונות ללא עלות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ