פסטיבל קאן יקרין סרטי במאים הכלואים באיראן

בפסטיבל יוקרנו סרטיהם של שני במאים איראניים שנשלחו לכלא לשש שנים ואוסר עליהם לביים סרטים ב-20 השנים הבאות

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

מארגני פסטיבל קאן ה-64, שייפתח ביום רביעי ויינעל ב-22 בחודש, פרסמו אתמול כי בשתיים מהמסגרות היוקרתיות ביותר של הפסטיבל יוקרנו סרטיהם של שני במאים איראניים, ג'פאר פאנאהי ומוחמד ראסולוף, שמערערים בימים האלה על גזר דינם, ששלח אותם לכלא לשש שנים ואוסר עליהם לביים סרטים ב-20 השנים הבאות. על פי נוסח הידיעה, הסרטים הופקו בתנאים "חצי מחתרתיים", ועותקים שלהם הגיעו לפסטיבל רק באחרונה.

מאסרם של שני הבמאים עורר גל של מחאות בקרב אנשי קולנוע בעולם. בפסטיבל הקולנוע של ברלין שהתקיים בפברואר, הוזמן פאנאהי, יוצרם של סרטים כגון "הבלון הלבן" ו"אופסייד", להשתתף בחבר השופטים של התחרות אך נמנע ממנו לבוא. בטקס הפתיחה של הפסטיבל הוקרא מכתב שהבמאי הבריח למערב ובו הוא הכריז על נחישותו שלא להפסיק את מאבקו על חירותו לעשות סרטים. פאנאהי נבצר מלהגיע גם לפסטיבל קאן הקודם בשל מאסרו, וג'ולייט בינוש, שזכתה אז בפרס השחקנית הטובה ביותר על תפקידה ב"עותק מאושר", החזיקה בעת נאום התודה שלה שלט עם שמו וקראה לשחרורו.

במסגרת התחרות הרשמית של הפסטיבל תיערך הקרנה מיוחדת של סרטו של פאנאהי "זה איננו סרט", שאותו הוא יצר בשיתוף עם הדוקומנטריסט ועוזר הבמאי לשעבר מוז'טבה מירטאמסב, המתאר יום בחייו של פאנאהי המחכה לגזר הדין שלו ולתוצאות הערעור עליו. "להתראות", סרטו של ראסולוף, שיוקרן במסגרת התחרותית אף היא - "מבט מסוים" - הוא סרט עלילתי המציג את קורותיו של עורך דין המבקש להשיג ויזה כדי לצאת את איראן, ממש כפי שבמאי הסרט ניסה לעשות קודם למאסרו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ