התנועה האמנותית

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

סדנאות האמנים בתל אביב ייסגרו לפני אוקטובר 2013

במקום הסדנאות בפלורנטין יוקם בית ספר. העירייה: אין כרגע חלופה לאמנים שיפונו

סדנאות האמנים בתל אביב, הממוקמות ברחוב אליפלט בצדה הדרום-מערבי של שכונת פלורנטין בעיר, ייסגרו לצורך הקמת בית ספר אזורי, שישמש את ילדי השכונה והשכונות הסמוכות לה. הסדנאות, שבהן עובדים כיום 17 אמנים ב-15 חללי סטודיו - בנוסף לשני חללי תצוגה המשמשים לתערוכות מתחלפות, נפתחו במקום ב-1988 ומאז פעלו באופן רציף.

על פי חוזה השכירות הנוכחי, המבנה מיועד להמשיך לשרת את סדנאות אמנים עד אוקטובר 2013. עם זאת, העירייה רשאית לפנות גם לפני כן את המבנה ולהשמישו מחדש ליעדים אחרים, תוך מתן התראה מראש. כבר בספטמבר הקרוב יחל לפעול במקום גן לילדים עד גיל 3.

לדברי ליאת איזקוב, תושבת פלורנטין לשעבר ופעילה חברתית בשכונה זו גם היום, העשור האחרון הביא לצמיחה משמעותית בשכונה, המונה היום יותר מ-7,000 תושבים, מתוכם כ-170 ילדים עד גיל 3. המחסור בבתי ספר וגנים עירוניים גרם להסעת ילדי השכונה למוסדות מרוחקים, במרכז תל אביב, נוה צדק ויפו. "בית דרויאנוב, מעונן של סדנאות האמנים, ממילא נבנה במקור כבית ספר ואף שימש בעבר לצורך זה", מציינת איזקוב.

אוצרת גלריית סדנאות האמנים מאז 2006, ד"ר ורד זפרן-גני, מסרה כי למיטב ידיעתה, "גורמים בעירייה בודקים אפשרויות שונות לחלופות, אבל עדיין לא קיבלנו הצעה קונקרטית".

בסדנאות פועלים כיום בין השאר האמנים אבי סבח, דרורה דומיני, שרון יערי, אלישבע לוי, טליה קינן וינאי טויסטר. תערוכתם של דומיני ויעקב קאופמן במקום תוחלף בסוף השבוע בתערוכה של מאשה זוסמן והדס רשף - כחלק מהתוכנית שערכה זפרן-גני ל-28 החודשים הקרובים. כמו כן, אמורה להימשך תוכנית חילופי האמנים של הסדנאות עם אמנים בדיסלדורף, גרמניה, במימון מלגה של מכון גתה.

החלטת הסגירה מקוממת את האמן נחום טבת, שעבד גם הוא בעבר בסדנאות האמנים: "זה סקנדל שסוגרים, וחבל מאוד - גם אם זה למען מטרה חשובה אחרת. אני מקווה שיציעו חלופה בהמשך, ושהיא תהיה חלופה מקיפה הרבה יותר". טבת טוען כי מצד אחד תל אביב אינה עושה די לעודד את האמנים והיוצרים לפעול בתוכה, ומצד שני היא "מארגנת כל מיני פסטיבלים המוניים באמצעותם. אמנות לא נוצרת מקרקסים - היא נוצרת על ידי יחידים העובדים בסדנאות שלהם".

דובר העירייה מסר בתגובה: "אזור שכונת פלורנטין חזר בשנים האחרונות להיות מקום אטרקטיבי בעבור משפחות עם ילדים. לאור זאת, ולאור האומדן העתידי של האוכלוסייה בשכונה, מתהווה כבר כמה שנים צורך בהקמת בית ספר יסודי באזור - ובית דרויאנוב, המשמש כיום את סדנאות האמנים, הוא אחת החלופות הבולטות. כשימומש הצורך, ניאלץ, לצערנו, לפנות את סדנאות האמנים מהמקום. אין בידינו כרגע חלופה אחרת בעבור האמנים".

ציור אבוד של פליקס נוסבאום מוצג ביד ושם

ציור שמן על בד של האמן הגרמני-יהודי פליקס נוסבאום (1904-1944), שנחשב לאבוד מאז מלחמת העולם השנייה, התגלה השנה ומוצג כעת במוזיאון לאמנות יד ושם בירושלים. הציור, "שתי נשים (אובדן התמימות)", מתוארך ל-1941, שנה שבה הסתתר נוסבאום במחבוא בבריסל יחד עם אשתו. כעבור שלוש שנים, ביוני 1944, נעצרו בני הזוג נוסבאום על ידי הגסטאפו ונשלחו לאושוויץ, שם נרצחו.

"שתי נשים" התגלגל לידיו של אספן פרטי והתגלה עתה בעזרת הצלבתם של תצלום שחור-לבן שנותר בסטודיו של האמן ורישום הכנה לציור, ששייך לאוסף בית פליקס נוסבאום בגרמניה.

לדברי אליעד מורה, אוצרת ביד ושם, בעבודה בולטים ניכור ואובדן של אשליות והם מבטאים את תחושותיו של האמן ששהה במסתור. עוד ציינה מורה, כי הציור כולל סמלים אישיים של האמן, השפעות מציור רנסנסי מאוחר וכן השפעת זרמים בני תקופתו של נוסבאום, בעיקר זרמי ה"אובייקטיביות החדשה" והסוריאליזם.

בסתיו האחרון הוצגה במוזיאון היהודי בפאריס תערוכה שכללה 40 ציורים ו-19 רישומים של נוסבאום. אוסף יד ושם מחזיק 17 עבודות של האמן.

גלריה ארמנו טדסקי תפתח סניף בתל אביב

ב-6 ביוני ייפתח ברחוב לילנבלום בשכונת נוה צדק בתל אביב סניף של גלריה ארמנו טדסקי - גלריה איטלקית בעלת סניפים מרכזיים ברומא, מילאנו וטורינו. טדסקי, גלריסט איטלקי נחשב, מתכוון להציג בגלריה הישראלית אמנות בינלאומית עכשווית בצד אמנות ישראלית. הגלריה תנוהל על ידי האוצרת סימונה דה נפי, ותיפתח בשותפות של יוסף מטלון ושל האדריכלית האיטלקייה ג'ני חנונה.

התערוכה הראשונה במקום, "עולם", תעסוק בגלובליזציה, ניידות והתפוררות גבולות טריטוריאליים. יאצור אותה לוקה ביאטריצ'ה, ויציגו בה 14 אמנים העובדים בסוגי מדיה שונים, בהם סם הוואדטוי, דייוויד קסמן, שי פריש פרי, ואלריו ברוטי ושרון פוזנר. קטלוג התערוכה יכלול מאמרים של האוצר ושל האספן, ההיסטוריון ומבקר האמנות ארתורו שוורץ.

יצירות מעיזבונו של אלן סטון נמכרו ב-55 מיליון דולר

במכירה שהוגדרה מוצלחת במיוחד והתקיימה בבית המכירות סותביס בניו יורק ביום שני השבוע, נמכרו יצירות מאוספו של סוחר האמנות הניו-יורקי אלן סטון שמת ב-2006.

האחראי על אמנות עכשווית בסותביס סיפר, כי אספנים רבים שהשתתפו במכירה אמרו לו שהם ינסו להניח בהזדמנות זו את ידם על יצירות שבעבר סירב סטון למכור להם. סטון, כאספן, אהב במיוחד את אמני המופשט האקספרסיוניסטי, אבל גם אמנות דקורטיבית כמו זו של האדריכל אנטוניו גאודי וכמו מכוניות בוגאטי.

בחלקה הראשון של המכירה נמכרו יצירות של אמנים שסטון אסף או ייצג, והחלק השני הוקדש כולו ליצירות של אמן הפופ האמריקאי ויין תיבו, בן 90, הידוע בציוריו העוסקים בדברי מתיקה, ש-18 מהם הוצעו למכירה. רוב היצירות נמכרו והשיגו סכום כולל של 27 מיליון דולר; כך למשל נמכר הציור "עוגות" של תיבו ב-4 מיליון דולר.

את המחיר הגבוה ביותר במכירה השיג פסל של ג'ון צ'מברליין שנרכש בחלק הראשון שלה ב-4.7 מיליון דולר (כל מחירי היצירות כוללים עמלה), ואחריו ציור של וילם דה קונינג נקנה ב-4.5 מיליון דולר.

במכירה קודמת מעיזבונו של סטון שהתקיימה לפני ארבע שנים בכריסטיס נמכרו יצירות בהיקף 52 מיליון דולר.

קרול פוגל, "ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ