נשיקה באפילה

"מאחורי 'הנודעת'" הוא בעצם שיעור קצר בקולנוע. הסרט מתאר את המצב ההיסטורי ואת האווירה ההוליוודית שהשפיעו על היצירה של אלפרד היצ'קוק

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"מאחורי 'הנודעת'", שישודר הלילה בערוץ 8, הוא בעצם שיעור קצר בקולנוע. הסרט מתאר את המצב ההיסטורי, וכן את האווירה ההוליוודית ואת היצירה של אלפרד היצ'קוק שכולם הובילו לבסוף להפקת "הנודעת", שהוקרן לראשונה בפסטיבל קאן ב-1946.

הסרט, השייך לסדרה "כל סרט והעידן שלו", מתחיל בהקלטה של פרנסואה טריפו המגלה כי "הנודעת" הוא האהוב עליו מבין כל הסרטים שהופקו בשחור-לבן. להערכה שהסרט זכה לה בקרב קולנוענים ומבקרים צרפתים היתה חשיבות בפילוס מעמדו בתולדות הקולנוע.

מדובר בסרט אהבה, ארוג במותחן ריגול, עם אינגריד ברגמן וקארי גרנט. הגיבורה (ברגמן) אמורה לשמש מרגלת החודרת לשורותיהם של נאצים בריו דה ז'ניירו, המנסים לייצר פצצת אטום. סוכנות הביון האמריקאית מכריחה אותה להתחתן עם גבר נאצי, אף שהיא מאוהבת בסוכן האמריקאי (גרנט). בניתוחים ל"הנודעת" נטען כי השימוש שנעשה באשה, האופן שברגמן מגלמת את הניצול הזה והיחס של גרנט אליה - כל אלה מביעים פן אפל ביחסים שטרם זכה לטיפול.

האופל הזה וגם החרדה היו חלק מעשיית הסרט. "הצירוף של חלקי סרט כדי ליצור פחד הוא חלק חשוב בעבודתי", אומר בסרט הבמאי הנודע, שהגיע מבריטניה להוליווד בגיל 40 כאשר באמתחתו כבר 24 סרטי קולנוע, "ממש כשם שצייר מצרף צבעים יחד על קנבס כדי ליצור רשע".

היה משהו חדשני בסרט, שהחל להיכתב על ידי היצ'קוק ב-1944, לפני סיום מלחמת העולם הנשייה. בן הכט כתב יחד עם היצ'קוק את התסריט. דייוויד סלזניק היה הראשון להפיק אותו (אחר כך העביר את הסרט לידי אולפן מתחרה). במזכר משולחנו כתב המפיק שאכל צהריים באותו יום "עם בן הכט ושני מיליון יהודים מתים", כי הכט לא הפסיק לדבר על רצח העם, בימים שבהוליווד לא רצו לשמוע על כך. היחס של הכט לנאצים היה משמעותי ביצירת "הנודעת".

וכך גם של היצ'קוק: ב-1945 הוא טס ללונדון לפקח על עריכת סרט "זיכרון המחנות", סרט תעודה שנועד להראות לעם הגרמני רצף של צילומים של בעלות הברית על הנעשה במחנות ההשמדה. סרט זה, שלבסוף לא הוקרן באותה תקופה, תרם אף הוא לתנופה שביצירת "הנודעת".

אחד הדברים שייחדו את "הנודעת" הוא שכלל את הנשיקה הארוכה ביותר בקולנוע בזמנו, שצולמה באינטימיות מפתיעה וארוכה בין ברגמן לגרנט. למעשה, היא היתה מורכבת מהרבה מאוד נשיקות שלא ארכו יותר משתי שניות - הזמן שהוגדר כמותר על ידי הצנזורה. זו היתה דרכו של היצ'קוק לבעוט בצנזורה.

"מאחורי 'הנודעת'". ערוץ 8, 23:10

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ