איתמר זהר
איתמר זהר

"הגורל הוביל אותי לקריירה שאמי חלמה עליה, אבל לא הצליחה להגשים. לא משום שלא היתה מוכשרת, אלא מפני שהמזל לא היה לצדה", אמרה אדית פיאף על אמה שילדה אותה בהיותה בת 17 ונאלצה לשיר ברחובות לפרנסתה.

האם המזל אכן היה לצדה של הבת, שמתה חודשיים לפני יום הולדתה ה-48? ביוגרפיה חדשה, "No Regrets: The Life Of Edith Piaf", שכתבה קרוליין ברק ורואה אור בימים אלה בהוצאת קנופף, מנסה להאיר את הפינות החשוכות בחייה של זמרת השנסונים הצרפתייה שהתפרסמה גם מחוץ לארצה והשפיעה על זמרות רבות.

פיאף, שנולדה ב-1915 בשם אדית ג'ובאנה גאסיון, כמעט התעוורה בילדותה. כל מכריה התייחסו להחלמתה כאל נס רפואי. אולי זו הסיבה שהיא התקרבה מאוד לנצרות ואף השוותה את עצמה למריה מגדלנה, גם אם בסוף ימיה החרימה אותה הכנסייה הקתולית בגלל אורח חייה המתירני. לבתה היחידה מרסל לא היה מזל כמו שלה. היא ילדה אותה בהיותה בת 17, אבל זו מתה כעבור שנתיים מדלקת קרום המוח.

פיאף, שנולדה אל תוך עולם הבידור, הגשימה בעצם לא רק את חלומה של אמה שנטשה אותה, אלא גם את זה של אביה. בילדותה היא נהגה להסתובב עמו בזמן שהעלה מופעי רחוב אקרובטיים, רחוק מאוד מחיי הזוהר שנכונו לה. עם זאת, ברק כותבת כי הרבה בזכות מסירותו כלפיה פיאף היא למדה את רזי המקצוע והתקרבה לבמה בעצמה. מועדוני הלילה שהופיעה בהם באמצע שנות ה-30, תמורת 40 פרנק לערב, היו רק התחנה הראשונה. אז גם נבחר לה הכינוי שליווה אותה, ציפור הדרור הקטנה. אחר כך באו ההצלחה הגדולה, האלבומים, ההופעות מעבר לים ועמם גם התהילה והמחזרים. היא אמרה לחברה כי מעולם לא רצתה מאהבים רבים, אלא אהבה אחת ויחידה, אמיתית וכנה. "לאהוב בלי לשיר זה לא דבר טוב, אבל כך גם לשיר בלי לאהוב", אמרה פעם. עם זאת נדמה כי היה פער בין התשוקה הזאת למציאות. במשך השנים נקשר שמה בפרשיות רומנטיות עם זמרים כמו איב מונטאן, שארל אזנבור וז'ורז' מוסטקי.

במשך השנים נהוג היה לחשוב כי אהבתה הגדולה ביותר היתה שמורה למתאגרף מרסל סרדן, אלוף העולם במשקל בינוני, שעליו אף כתבה את השיר "הימנון לאהבה". אותה אהבה נגדעה עקב מותו בהתרסקות מטוס. אבל בביוגרפיה החדשה כותבת ברק כי סרדן, שהיה נשוי, היה בעצם דו מיני והקשר ביניהם נגמר עוד לפני כן.

האהבה לא האירה לה פנים גם בערוב ימיה. ב-1962, שנה לפני מותה, כאשר כבר נאבקה בסרטן הכבד שהכריע אותה בסופו של דבר, היא נישאה לספר ממוצא יווני שהיה צעיר ממנה ב-20 שנה, אלא שהנישואים נמשכו רק חודשים ספורים.

הסופר והבמאי ז'אן קוקטו, שהיה ידיד קרוב שלה, אמר: "היא שרפה את עצמה בלהבות של תהילתה". הוא מת באותו יום שבו היא מתה, 11 באוקטובר 1963, ועוד הספיק להספיד אותה ברדיו הצרפתי כשאמר כי "רק קולה הנפלא נותר, כמו קטיפה שחורה".

גם כיום, כמעט 50 שנה לאחר מותה, היא עדיין נחשבת לדמות לחיקוי בשביל זמרות רבות, לא רק במדינתה. ברחבי העולם מועלות הצגות על חייה הסוערים ומחוות מוסיקליות ליצירתה. הסרט "אדית פיאף - החיים בוורוד" שהופק ב-2007 זיכה את מריון קוטיאר שגילמה אותה באוסקר לשחקנית הטובה ביותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ