קורסנטיה של ממש

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הרסיטל שחתם אמש את היום החמישי של תחרות רובינשטיין היה אחד השיאים עד כה. טסוטנה צוצקאלאשווילי, פסנתרן גיאורגי שלמד בין השאר בקונסרבטוריון ניו אינגלנד, הגיש תוכנית מרתקת שהוארה בנוגה גישתו של אמן מחושב (הוא בן 20!), עם טביעת אצבעות שאין לטעות בה. הכותרת "קורסנטיה של ממש" אינה מקורית, היא הוצעה לי מפי מוזיקאי שנכח באולם והתרשם, כמוני, שאמנות הפסנתר של צוצקאלאשווילי דומה לזו של אלכסנדר קורסנטיה מיודענו, מהזוכים הבולטים בתחרות רובינשטיין לדורותיה.

עובדה ידועה היא שלמרבה הפלא, עושר הגוונים המופק מהפסנתר הוא "רק" עניין של מידות עוצמה ומידות משך; חוזק ההקשה על הקליד ואורך הזמן שבו האצבע ממשיכה ללחוץ עליו. צוצקאלאשווילי יודע למדוד לכל מגע בקליד את מידותיו המדויקות, ומתוקף ידע "פשוט" זה מצלצל הפסנתר תחת ידיו פתאום אחרת, כאילו הובא אל הבמה פסנתר אחר במיוחד לכבודו.

אבל החשוב הוא שלשמע התוכנית שהגיש צוצקאלאשווילי, שכחנו מהתחרות וטבלנו פשוט במוזיקה: מהצלילים המיסטיים של מסיאן ב"הנשיקה של הילד ישו", דרך ביצוע מכשף לקטעים הכל כך ישראליים ואירופיים גם יחד של בן-חיים (שהיה אולי נושק לפסנתרן הצעיר אילו שמע אותו), דרך ביצוע בצליל "שופני" לרונדו הלה-מינורי ה"שופני" של מוצרט, ק' 511 (אתגר ענק, כי אין כאן אלא מארג פשוט לכאורה, שקוף, שכמעט אינו מחייב טכניקה של פסנתרן מקצועי), ועד יצירות של שופן עצמו, שהוגשו במבט בוגר, נטול סנטימנטליות.

היום, מ-14:00, ינגנו חמשת המתחרים האחרונים (בסדר ההגרלה) ובערב ייחתם השלב הראשון של התחרות וייבחרו 16 העולים לשלב השני. לאחר תום הנגינות, בעוד השופטים פורשים להצבעה חורצת גורלות, ייערך באולם (בכניסה חופשית), כדי להעביר את הזמן, פאנל זיכרונות על ארתור רובינשטיין בהשתתפות אנשים שהכירוהו אישית ובראשם בת זוגו בשנותיו האחרונות, ליידי אנאבל ויידנפלד.

התחרות הבינלאומית ה-13 לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין, המשך השלב הראשון. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ