ציפי שוחט

"המלט - הנסיך הליצן" גרסה ליצנית למחזהו של שייקספיר הגיעה מהודו לישראל ותועלה בקאמרי בתל אביב מהיום ועד יום רביעי. הבמאי ראג'ט קאפור נטל לעצמו חופש אמנותי לוותר על סצינות שנראו לו מיותרות, לערוך את הסיפור מחדש, ואת השפה השייקספירית לערבב עם ג'יבריש. מה נותר משייקספיר? על פי הווידיאו - לא הרבה, אבל צריך לראות כדי להחליט.

את ההצגה, שהיא חלק מפסטיבל הודו בישראל שיתקיים עד סוף החודש, הפיקה חברת סינמטוגרף שהבמאי ראג'ט קאפור הוא הבעלים שלה. קאפור שהחל דרכו כשחקן נמשך אל הרפרטואר המערבי ובין עבודותיו הראשונות כבר ביים את "מי מפחד מווירג'יניה וולף" (אדוארד אלבי) ואת "המשרתות" (ז'אן ז'אנה). "רוב הקריירה שלי ביימתי מחזות מערביים", הוא אומר, "ואולי רק מחזה אחד או שניים הודיים, אבל זו הפעם הראשונה שביימתי שייקספיר".

על הפרשנות שלו למחזה הוא אומר: "זו בהחלט הסתכלות שונה על הטקסט. ערכנו את הטקסט כך שהוא מרגש ומכך אני מרוצה. כל מי שמביים מחזה חייב להביא עולם משלו, את החזון שלו, אחרת מה הטעם ליצור משהו בכלל? בהצגה זו אנו זזים מהטקסט המקורי כדי לחזור אליו עם משמעות חדשה".

נראה כי לליצנים יש מקום נכבד בחזון שלו, ואתם הוא בונה את עלילות המחזות והסרטים שהוא מביים. בשנים האחרונות הוא מתרחק, לדבריו, מטקסט כתוב ומעדיף לחקור רעיון זמן רב כדי להגיע ליצירה התיאטרונית.

מיהו המלט בעבורו? "שאלה טובה, אבל שאלה טובה יותר היא מדוע הוא מצליח לרגש 400 שנה לאחר שנכתב? אני חושב שהמלט מכיל בתוכו משהו שחיוני לקיום האנושי, לפחות לקיומו של האדם המודרני. שאלתי את עצמי מהי האיכות שאנחנו מזהים בהמלט והתשובה שלי היא: חוסר היכולת שלו לתפקד, להחליט, ההססנות לו, הדילמה. דרכו משתקפת דמותנו. כולנו יודעים מה אנו צריכים לעשות אבל כמו המלט אנחנו לא מצליחים להביא את עצמנו לעשות זאת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ