בלי לפחד ולהיזהר

אנסמבל קולות נשים נעמה, במוטטים, שנסונים, שירים מאגן הים התיכון, ועוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נעם בן זאב

טוב שיש כאן עוד מי שמשמרת - ומחיה - את התחושה המיוחדת הזאת, שאין דומה לה, והיא הפגישה עם שירה מקהלתית. מקהלת נעמה, או בשמה הצנוע יותר "אנסמבל קולות נשים", עוררה בקונצרט שלה אתמול את החווייה הקולית המקהלתית, שרבדיה רבים כל כך: תשע שפות, ארבעה קצוות עולם, אלף שנות יצירה שירית ושלל סגנונות - כל אלה רומזים על העושר התרבותי ששיקף הקונצרט הזה. היה בו כל כך הרבה יותר מסתם הנאה ממוזיקה.

אבל ההנאה חשובה, וגם היא ניתנה כאן, ובשפע. התוכנית הסקרנית ורבת הטעם סיפקה אותה על פני השטח: מפרק תהלים יפהפה של יוסף ברדנשווילי לפתיחה ועד לסיום עם שירי דת-ספיריטואלים אפריקאים-אמריקאים בחרה פנינה ענבר את התוכנית שלה, והיצירות התמזגו זו עם זו בניגוד והשלמה שהצליחו גם לסקרן ולהפתיע וגם לשמור על עולם אמנותי אחד: הישג כזה לעולם לא יכול להתממש מבחירת שירים והתאמתם על פי נושאים, או ארצות, או כל בחירה "על הנייר" אחרת - רק מתוך תהליך יצירה של אמנית, שהתוכנית מתרקמת בראשה כמו קומפוזיציה. את הסוד הזה רק מעט יודעים.

ברובד עמוק יותר היה האומץ: פנינה ענבר והזמרות שלה לקחו סיכונים בהליכה אל הקצוות: אל צלילי הסופרן הכי גבוהים, אל הפורטיסימו הכי חזק, אל רב-קוליות ודיסוננטיות מסובכת. זה מסוכן, כי שם, בקצוות, יש סיכוי רב יותר ליפול, לא לדייק, לאבד יופי צליל; אז מה? מפחד וזהירות ושמירה על איפוק לא קורה דבר אמנותי, ואילו הקונצרט הזה היה כולו אמנות, חגיגה מוזיקלית ואהבת המוזיקה, והתלהבות ושמחה בשירה. והטכניקה - היבט מרשים בשירה של נעמה היא המשמעת הטכנית שלה, המקצועיות, הריתמיות שמקפיצה רגליים ברגע שענבר קצת מזיזה את הגוף בתנועה ג'זית, והבהירות של הטקסט, עיצורים ותנועות, ומבטא יפה בצרפתית ולאדינו, אנגלית אמריקאית ורוסית, ואפילו ביוונית. עוד ועוד הדרנים דרש הקהל שיצא בעונג מהערב הזה.

אנסמבל קולות נשים נעמה, במוטטים, שנסונים, שירים מאגן הים התיכון, ועוד. מנצחת: פנינה ענבר. פסנתרנית: לנה שומיאצקי. מרכז פליציה בלומנטל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ