גלגולו של סופר

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

"הסיפור האחרון של קפקא", שישודר בשבת בערוץ 2 ב"רצועה מהחיים" של הרשות השנייה, חוצה ארצות, רווי אגו וחולשות אנושיות, כסף ויוקרה. עיזבונו של פרנץ קפקא, שהוא עצמו ציווה לשרוף כליל בלי לקרוא, התגלגל ארצה, במזוודת עור, עם חברו ללימודים, הסופר והמחזאי, מקס ברוד. ברוד הפר את רצון חברו, הוציא את הספרים לאור והוריש את האוסף הענק למזכירתו והעוזרת האישית שלו, אסתר הופה, והורה לה למסור אותו לספרייה הלאומית או לכל מוסד שתבחר בו. כאשר מסביב חגים ארכיונים וספריות, והיא עצמה מתקשה להיפרד, בחרה הופה להורישו דווקא לבנותיה. היום מוחזק האוסף, שסביבו מתקיים מאבק משפטי, בדירתה התל-אביבית האפלולית של אחת הבנות, חוה הופה, כשמסביב עשרות חתולים שהיא מגדלת.

סיפור המאבק על כתבי קפקא נכתב וסופר כבר לא מעט פעמים, בוודאי בעיתון זה. הפוטנציאל הדרמטי שהוא מגלם רב, אבל במאי "הסיפור האחרון של קפקא", שגיא בורנשטיין, לא הסתפק בכרוניקה. זהו מסע מעוטר בתצלומים אמנותיים מתאמצים, גרפיקה מתחכמת ותמונות, תוך קריצה מגושמת, של רמשים וחרקים על אבני רחוב או קבר, בלי קשר לנאמר. כשזה מלווה בקריינות דרמטית וצילומים בזוויות מצלמה נסתרת, כנראה כדי להדגיש את הדרמה, זה מעט מעייף.

זה גם מיותר, מאחר שהבחירה בדרך הזאת מונעת מהסרט מלהגיע למקומות מסקרנים יותר וידועים פחות. למשל הדרך שבה הפך ברוד את קפקא למיתוס, אייקון אירופי שיש לו פריטי מזכרות, חוקרים מומחים ומשוגעים לדבר, או המיקוד בכתבים שנפוצו ברחבי העולם. התוצאה היא סיפור שהוא ביסודו אנושי, על חולשות, יצרים, פרשנות משפטית ואקסצנטריות המוצג כסיפור מתח בלשי. מאחר שהפרטים ידועים וההליך בעניין מתנהל עדיין בבית המשפט, לא בטוח שזה נכון.

"הסיפור האחרון של קפקא". ערוץ 2, שבת, 22:30

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ