שיחת היום | "לארס פון טרייר, איזה מין הומור יש בו הבנה והזדהות עם אדולף היטלר?"

שיחת היום

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

בשיחה בארבע עיניים, שמתקיימת בתום מפגש עם הבמאי לארס פון טרייר, שבו נכחתי עם קבוצת עיתונאים נוספת ממדינות שונות, הוא מגיב לשערורייה שחולל במסיבת העיתונאים שהתקיימה אחרי ההקרנה לעיתונאים של סרטו החדש, "מלנכוליה". הסרט מתחרה על פרס דקל הזהב בתחרות הרשמית בפסטיבל קאן הנוכחי ומתאר את קץ העולם (על הסרט בכתבה היום בגלריה). באותה מסיבה הוא לא רק הכריז שהוא נאצי, אלא גם הביע את אהדתו להיטלר, הכל, הוא טוען, בנימה של הומור בסגנון דני. פון טרייר התנצל כבר על דבריו; קברניטי הפסטיבל המבוהלים פרסמו מחאה, אבל הדבר לא מנע מהם מלהכריז על פון טרייר "פרסונה נון גרטה" מבחינתם; נמנע ממנו, מאתמול בבוקר, מלבוא לאזור שבו מתקיים הפסטיבל, וכנראה שסיכוייו לזכות באחד הפרסים בטקס הנעילה של הפסטיבל, שיתקיים ביום ראשון בערב, שואפים לאפס. פון טרייר ידוע בהתנהגותו האקסצנטרית והלא צפויה. על אצבעות כף ידו הימנית מקועקעת המלה "fuck", אך הוא היה נעים הליכות וחייכן במהלך הפגישה כולה.

לארס פון טרייר, מה יש לך נגד יהודים, בעצם?

"את רוב חיי חייתי כיהודי. חבשתי כיפה כשצריך והנחתי אבנים על מצבות בבתי קברות. אמי לא הייתה יהודייה, אבל אבי, או מי שחשבתי שהוא אבי, היה יהודי. אבל אז התברר לי שאבי איננו אבי, ושאבי האמיתי היה גרמני. במקום לומר זאת, במסיבת העיתונאים שהתקיימה שלשום, לומר שאני גרמני בעצם, הרי שבחופזה המאפיינת אותי, ומשום שלא סבלתי את מי שהתברר שהוא אבי הביולוגי, למרות שאמי אמרה לי שהוא איש מקסים, אמרתי במין חוש הומור שהוא אופייני לדנים אך לא מובן על ידי הרוב, שאני נאצי. אבל אני לא נאצי".

בזה זה מסתכם? זה רק הומור בעיניך?

"זו היתה בדיחה מטופשת, אבל זה סוג ההומור שאני משתמש בו כשאני מדבר עם החברים שלי, שמכירים אותי ויודעים שאני לא נאצי. אני מצטער מעומק לבי שפגעתי באנשים. זו לא הייתה כוונתי. פגעתי גם בגרמנים, כשבמקום להשתמש במלה 'גרמני' השתמשתי במלה 'נאצי', כאילו שכל מי שהוא גרמני הוא נאצי. התנצלתי על מה שאמרתי, אבל בעיניי להתנצל על מה שאמרת הוא עניין מטופש מאוד שאינו משנה שום דבר ממה שאמרת. זה עניין אמריקאי מאוד לומר משהו פוגעני ואחר כך להתנצל, כאילו שההתנצלות מתקנת את מה שנאמר או נעשה".

אמרת גם שאתה מבין ומזדהה עם היטלר.

"אני מסוגל כאדם וכאמן לדמיין את עצמי במצב שבו הנאצים מצאו את עצמם. להתעלם מזה שבכל אחד מאתנו עלול להיות טמון נאצי קטן, זו טעות קשה ומסוכנת אפילו. כמובן שאינני מצדיק בכך את מה שהנאצים עשו. כן, התנהגתי בטיפשות במסיבת העיתונאים, אבל יש לנו מסורת בדנמרק לומר את הדברים כמו שהם".

ב-2009, כאשר סרטך הקודם, "אנטי כרייסט", הוקרן בתחרות בקאן, דיברת בגילוי לב על הדיכאון שבו הוא שרוי. מה שלומך היום?

"טוב יותר. הדיכאון התחלף במלנכוליה, שהיא הוויטמין שמחלץ אותך מהאדישות שבה אתה נתון. מלנכוליה זה כמו להיות מעורב בסיפור אהבה אומללה. היא חלק מחייו של כל אדם.

פעם האמינו שאנשים שסובלים ממלנכוליה יודעים משהו שאנשים אחרים אינם יודעים, מה שבטוח הוא שאני, שסובל ממלנכוליה, איני יודע איך להתנהג במסיבות עיתונאים".

תיזהר מעתה בדבריך?

"כיוון שאת מרבית חיי חייתי כיהודי, אני עדיין ממשיך לומר בדיחות על יהודים שליהודים מותר לומר ולאנשים כמוני, לא. זה יישמע רע אם אומר לך שרבים מחבריי הטובים ביותר הם יהודים. זה נשמע רע כמו שאומרים שכמה מחבריי הטובים ביותר הם הומואים. אז לא אומר אז זה, אני גם לא נגד קיומה של מדינת ישראל. אני מתנגד למדיניות שהממשלה שלה מנהלת".

מה דעתך על כך שהבמאי הפיני אקי קאוריסמקי אינו מוכן שסרטו החדש, שמוקרן אף הוא בתחרות, והוא אחד המועמדים לזכייה בפרס דקל הזהב, יופץ בישראל? "הוא אינו מוכן שסרטו יופץ בישראל?! זה מטופש לדעתי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ