מיה סלע
מיה סלע

הסופר מאיר שלו הוא הזוכה בפרס ניומן לספרות עברית לשנת תשע"א. המחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן תעניק לשלו בתחילת יוני את הפרס על מפעל חיים בסיפורת העברית.

חברי ועדת הפרס קבעו כי "מאיר שלו, מחברם של שבעה רומנים ('רומן רוסי', 'עשו', 'כימים אחדים', 'בביתו במדבר', 'יונה ונער', 'פונטנלה', 'הדבר היה ככה'), הוא מבכירי הספרות העברית של ימינו. הפרוזה שלו נולדה בתוך המרחב המיתולוגי של עמק יזרעאל, שהוא הערש של האבות המייסדים של הישראליות החדשה. למרות הנוכחות העזה של הוויה קמאית זו בספריו, כתיבתו מסורה לניצחון של היומיומי ואולי אף של המקרי, כביטוי למרחב הממשי שממנו נולדים החיים האנושיים הפשוטים, הסליחה, האהבה והרחמים. מתוך אהבת האדם שבו ואהבת החיים הגיעה כתיבתו לשיאים של ביטוי מופלא בעברית חיה, עדכנית ונושמת, שמקרינה מבעד למודרניות שלה את עתיקותה של העברית לדורותיה".

ועדת הפרס כללה את פרופ' רלה קושלבסקי, פרופ' אבידב ליפסקר, פרופ' שמואל רפאל, פרופ' מירי קובובי, ד"ר רחל אלבק-גדרון ונציגו של מר ניומן - מר אבישי לוביץ.

פרס ניומן הוא מן הוותיקים בפרסים הספרותיים וערכו 30 אלף שקלים. חתן הפרס הראשון היה הסופר ש"י עגנון, ואת הפרס העניק לו נשיא אוניברסיטת ניו יורק. לפני כמה שנים הועבר הטקס השנתי לאוניברסיטת בר אילן. במרוצת השנים קיבלו את הפרס גדולי הסופרים העבריים ובהם אורי צבי גרינברג, לאה גולדברג, גרשון שופמן, חיים הזז, ישראל אפרת, דב סדן, ש. שלום, משה שמיר, אהרון אפלפלד, אמיר גלבוע, משה שחר ועוד.

עד עתה הוענק הפרס על מפעל חיים, אך לאחר התייעצות עם התורמים החליטה ועדת הפרס כי מעתה יינתן הפרס לסירוגין שנה אחת על מפעל חיים ובשנה האחרת לסופר צעיר בעל הישגים, במטרה "לאפשר מעורבות בהתפתחותה של הספרות העברית הצומחת לנגד עינינו", כך לפי ועדת הפרס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ