הקרב על מוצרט

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

צ'רטו בלה מג'ור של מוצרט, ק' 488, אחת היצירות הפופולריות ברפרטואר הקלאסי בכלל, היה אמש זירת התמודדות לשניים מקרב הפינאליסטים הבולטים בתחרות רובינשטיין: אריק זובר מארצות הברית ודניל טריפונוב מרוסיה. הזירה התפנתה להם לאחר שהפינאליסט הראשון שניגן אמש, איליה רשקובסקי (אף הוא מרוסיה), הראה איך אפשר לנגן את הקונצ'רטו בדו מינור, ק' 491, בגישה תפלה, פשטנית, שמעקרת את היצירה מתכניה הנשגבים. התקבל הרושם שאין לו מה להגיד כי הקונצ'רטו לא מגיד לו דבר. מאחר שסיכום ההצבעות של השופטים נועד כביכול להפתיע, מדי פעם, יתכן שעוד יתברר שאחדים מהם אולי זיכו את רשקובסקי בנקודות על ההישג השלילי הזה.

אבל כאמור, הקרב ה"האמיתי" היה זובר - טריפונוב, ותוצאתו, באוזניי, אינה מוטלת בספק: זובר התגלה כמי שנאלץ לנגן (לא מבחירה אלא מתוקף תקנון התחרות) גם קונצ'רטו מהתקופה הקלאסית, ויודע לעשות זאת היטב; טריפונוב, שנשמתו הפסנתרנית - אם מותר להתבטא כך - רומנטית לא פחות, התגלה כמי שמוצא תכנים הנוגעים בנשמתו גם בתקופה הקלאסית (מוצרט) ויודע לממשם בצליל רך וארטיקולטיבי גם יחד. הזרימה נשמעה אצלו טבעית יותר, גם בקצב האטי יתר על המידה בפרק הראשון (מעניין מי הכתיב אותו, הסולן או המנצח?), הפרק האטי היה חלומי והאחרון רץ והתנוצץ ועלה על כולם. ביצוע הקונצ'רטו בידי טריפונוב השכיח מעט את העובדה ששלב זה בתחרות, מטבע מתכונתו, הוא מין אנטי קליימקס - לעומת שלבי הסולו של התחרות.

מחר ומחרתיים יתקיים החלק השני של השלב האחרון ובו ינגנו ששת הפינאליסטים קונצ'רטו רומנטי מובהק - עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של אשר פיש. לפי המצב עכשיו, סיכויו של דניל טריפונוב לנצח נראה יותר מאשר סביר.

תחרות רובינשטיין הבינלאומית ה-13, שלב הגמר. שלושה מקרב הפינאליסטים עם תזמורת קאמרטה בניצוח אבנר בירון. היכל התרבות בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ