גוברת הצפיפות בצמרת

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

האווירה בקונצרט הראשון של החלק השלישי והאחרון בשלב השלישי הסופי של תחרות רובינשטיין התחממה מאוד, בהשוואה למה שהיה שלשום (החלק השני של השלב הסופי), מול אולם גדוש (כ-2500 איש) ובמה מקושטת במיוחד וצוותי צלמים שמעבירים הכל בשידור חי. מבחינה מוזיקלית היה ברור שהפעם המתחרים נמצאים יותר ב"אלמנט" שלהם - יצירות פסנתרניות גדולות של המאה ה-19, על אשדות הצלילים שבוקעים מפסנתר גועש ושר חליפות, על רקע תזמורת גדולה - ולא אנוסים עוד להראות חידושים ברפרטואר נפלא אמנם (קונצ'רטי של מוצרט) שאינו כרטיס הביקור המובהק שלהם.

המתחרה הראשון היה בוריס גילטבורג, הישראלי, בקונצ'רטו מס' 3 של רחמנינוב, בנגינה מצוינת שרושמה עוד הוגבר למראה צילומי תקריב (צגים לצדי הבמה) שהראו את האמן מתרפק על הצלילים ונוטף זיעה. השני היה אלכסנדר מוטוזקין מרוסיה, בקונצרטו מס' 1 של צ'ייקובסקי, שהופק בגישה שנוטה יותר לנטילת סיכונים, פחות שלמות טכנית פה ושם, אבל לא פחות סחף. יחסית, ורק יחסית, המתחרה היפאני קוטארו פוקומה שיכנע אותי פחות (הוא ניגן את הקונצ'רטו מס' 2 של ברהמס), בעיקר בגלל סיומי פראזות חטופים מדי בפרק הראשון.

זה היה גם ערב חלוצי, עד כמה שזיכרוני מגיע, מבחינת האפשרות להאזין לו בבית באיכות צליל טובה וברמה ויזואלית מצוינת ("מוגדרות גבוהה"), בשידור חי בערוץ ה- HD של הטלוויזיה הכללית (הערוץ הראשון), לרבות ראיונות קולחים שעשה דוד ויצטום בהפסקה. הספקתי לראות חלק מהשידור, ואודה כי במתכונת זו יש אפילו יתרונות (ויזואליים) לעומת החוויה באולם. והעיקר: גם מחר יהיה שידור חי של התחרות, שמגיעה אל סופה, אל שיא הדרמה. מומלץ להיצמד לערוץ הראשון מ-19:30.

התחרות הבינלאומית ה-13 לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין. החלק האחרון של שלב הגמר. המתחרים מנגנים עם הפילהרמונית בניצוח אשר פיש. היכל התרבות בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ