התנועה האמנותית

אורית אקטע הילדסהיים זכתה בפרס שיף לציור פיגורטיבי, אמנים מאיראן, עיראק וסעודיה במוזיאון על התפר בירושלים ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

אורית אקטע הילדסהיים זכתה בפרס שיף לציור פיגורטיבי

מוזיאון תל אביב הודיע אתמול על הבחירה באורית אקטע הילדסהייים לזוכת פרס שיף לאמנות פיגורטיבית-ריאליסטית ל-2011. לאקטע הילדסהיים, שנבחרה מתוך כ-60 אמנים שהגישו השנה מועמדות לפרס, יינתן בהמשך החודש מענק כספי בסך 10,000 דולר, ותערוכת יחיד שלה תוצג בעוד כשנה במוזיאון תל אביב.

פרס שיף מוענק זו הפעם הרביעית והוא מתמקד בציור הריאליסטי, בהתאם למורשתו של אספן האמנות המנוח, חיים שיף, המונצחת בפרס זה שנוסד על ידי בנו, דובי שיף. בשנה שעברה זכה בפרס זה הצייר ערן רשף.

אקטע הילדסהיים, בת 41, למדה ציור אצל האמן מאיר נטיף והציגה בשנים האחרונות מספר מצומצם של תערוכות יחיד, בין היתר בגלריה העירונית ברחובות, בבית האמנים בתל אביב ובבית יד לבנים ברעננה. כמו כן, היא השתתפה ביריד צבע טרי האחרון בתל אביב. עבודותיה, המשתייכות במובהק לזרם ההיפר-ריאליסטי באמנות ומזכירות עבודות של תלמידי הצייר ישראל הרשברג, עוסקות במגדר ונשיות.

חבר השופטים, שכלל את האוצרים ורדה שטיינלאוף ודורון לוריא ואת האספנים דורון סבג, גיל ברנדיס ודובי שיף, נימק את הבחירה בכך ש"עבודתה של אקטע הילדסהיים מאופיינת בהרמוניה של גוונים עדינים, שקופים, והיא בעלת סקאלת צבעים כמעט מונוכרומטית. עבודתה מדויקת וכוללת תהליך רפיטטיבי של רישומי קווים וכתמי צבע בהירים, היוצרים יחד את הדימויים המורכבים". שטיינלאוף התייחסה לבחירה באמנית שאינה מוכרת לקהל רחב ואמרה כי אקטע הילדסהיים מציגה יצירה מקורית ונועזת. לדבריה, חלק ממטרת הפרס היא לתת הזדמנות לאמנים פחות מוכרים.

אוסף גבי ועמי בראון יככב גם במכירה הבאה של תירוש

כמעט חמישה חודשים לאחר המכירה הפומבית שוברת השיאים שקיים בית המכירות הפומביות "תירוש", שבה הוצעו למכירה לראשונה כ-120 עבודות מאוסף גבי ועמי בראון - ימשיך תירוש למכור עבודות מאוסף זה, במכירה שתתקיים ב-25 בחודש.

המכירה תחולק לשניים בשל כמות הפריטים הגדולה, כשחלקה הראשון יכלול עבודות יקרות יותר (ברובן ציורי שמן) וחלקה השני (בהפרש של שבוע מהראשון) יכלול בעיקר רישומים או עבודות שמחירם נמוך יותר. מרבית העבודות מאוסף בראון משתייכות הפעם לחלקה השני של המכירה.

למרות הצלחתה של המכירה הקודמת, שבה נקבעו מחירי שיא ל-20 אמנים, ובהם אורי רייזמן, רפי לביא, משה גרשוני ואברהם נתון, החליט מנכ"ל תירוש, דב חזן, לא להעלות את רף המחירים. "השיא של אתמול לא יכול להיות הבסיס של מחר", אמר. "רמת המחירים שפויה ואין לנו מוטיבציה לשנות זאת. מספר העבודות מאוסף בראון שיוצעו הפעם למכירה יהיה גבוה רק ב-10%-20% יותר מבפעם הקודמת. אנו מנסים לשמור על פרופורציות ולא להציף את השוק".

סך הפריטים במכירה יהיה כ-660. מעבר לאלו מאוסף בראון, תוצע למכירה סדרת עבודות שהיו תלויות במסעדת משכנות שאננים בירושלים, מקבץ עבודות מאוסף "גלריה ישראל" של האספן המנוח סם דובינר וכן כמה עבודות גדולות ממדים של יוסל ברגנר מאוסף פרטי בקנדה.

עוד נמסר, כי לראשונה בישראל יהיה במכירה גם מדור מיוחדת שיוקדש לפריטי עיצוב, בשיתוף עם גלריה פרדיגמה בתל אביב. בחלק זה יוצעו, בין השאר, עבודות של חנן דה לנגה, עזרי טרזי ויעקב קאופמן.

אורי ליפשיץ עבד על ספר ילדים יחד עם המשורר יחזקאל נפשי

"האדם המסוגר, הישיר והרדיקלי שהיה אורי ליפשיץ לא חיבב את הדור הצעיר זולת אחדים בלבד", אומר המשורר יחזקאל נפשי על האמן, שמת בשבת. לדברי נפשי, הוא נפגש לראשונה עם ליפשיץ ב-2004.

סדרת הציורים שיצר ליפשיץ באותה שנה, הוא מוסיף, כוללת 30 עבודות על נייר שאופיין הבהיר והמשלי שונה מעבודותיו המוכרות של האמן. הן, לדבריו, היו הבסיס לקשר שהוביל לתחילת יצירתו של ספר ילדים שעליו עבד נפשי, אבל בסופו של דבר לא יצא לאור. תערוכה שאצר נפשי באותה שנה, "שיח משוררים", עסקה בנושא "חלום" וכללה עבודות מסדרה זו של ליפשיץ.

מתה אחרונת הסוריאליסטים, לאונורה קרינגטון

האמנית הבריטית לאונורה קרינגטון, מנציגיה האחרונים של התנועה הסוריאליסטית באמנות, מתה בשבוע שעבר במקסיקו מדלקת ריאות, והיא בת 94.

לאחר שברחה מלאנקשיר, עיר הולדתה, עם האמן הגרמני מקס ארנסט, התגוררה קרינגטון בצרפת ועבדה עם קבוצת אמנים שכללה את דושאן, מירו, דאלי, מאן ריי ואחרים. במלחמת העולם השנייה עברה למדריד, שבה חוותה התמוטטות עצבים ואושפזה במוסד טיפולי. למקסיקו סיטי היא עברה במחצית השנייה של שנות ה-40. היא נישאה שם ונשארה בעיר עד מותה.

ב-1943 הוצגה עבודתה בתערוכה "נשים אמניות מרכזיות" שהציגה פגי גוגנהיים (שהיתה בת זוגו של ארנסט אחריה) בניו יורק. ציוריה הדמיוניים באופיים מתארים לרוב דמויות בכיסויי ראש, חיות וציפורים. הם הוצגו פעמים רבות במקסיקו אך במערב היא לא זכתה להכרה דומה. עם זאת, תערוכה גדולה שלה הוצגה בלונדון ב-1991, וציורה "The Giantess" נמכר לפני שנתיים במכירה פומבית ב-1.5 מיליון דולר. בשנת 2000 היא קיבלה מדליית אבירות מממשלת בריטניה.

אמנים מאיראן, עיראק וסעודיה במוזיאון על התפר בירושלים

במוזיאון על התפר בירושלים תיפתח ב-23 ביוני התערוכה הקבוצתית "סוף מערב". עבודותיהם של 27 אמנים מארצות שונות, כולל איראן, עיראק, מרוקו, סעודיה ומצרים וגם גרמניה, ארצות הברית, שווייץ ובריטניה, חוברו יחד על ידי אוצר המוזיאון, רפי אתגר, לתערוכה שתדון בקשר שבין תרבות ערב לתרבות המערב. לדברי אתגר, התערוכה דנה ב"דו שיח בין האיסלאם למערב או התנגשות הציביליזציות - מאבק קיומי של כוח ושליטה על עולם המחר".

כדרכו של המוזיאון, גם לתערוכה זו נבחרו אמנים בינלאומיים ידועים כמו גילברט וג'ורג', מרתה רוסלר, תומאס הירשהורן ואחרים, כשלצדם כמה אמנים ישראלים, בהם מיקי קרצמן, עידו אברמסון ומירב סודאי. לדברי אתגר, מרבית העבודות של האמנים החיים במדינות ערב הועברו לישראל לאחר שנשלחו לאירופה - כדי למנוע את סיכון חייהם בשל האיסור על קיום הקשרים עם ישראל.

בתערוכה בולטות עבודת הפוטו מונטאז' של מרתה רוסלר האמריקאית, "פלישה" מ-2008, ובה נראים דוגמני מסלול על רקע שטח אש מלחמתי, ועבודה מ-2001 של האמנית ילידת טהראן שרה ראבר, שבה רקום על דגל ארצות הברית המשפט "הצילו אותי מעצמי וממה שאהיה". התערוכה, שתלווה בקטלוג מקיף ובו דימויים ועשרה מאמרים, תוצג במקום עד הסתיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ