מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

המלצת השבוע

גרדינר מנצח על "כרמן"

מצו, שבת, 21:30

יש אומרים שמותה של כרמן בסוף האופרה מאת ז'ורז' ביזה שנקראת על שמה הוא "הפי אנד". לכל אורך האופרה, הן כדמות עלילתית ויותר מכך במוסיקה שנכתבה לה, מערערת הגיבורה כרמן את הסדר הקיים. היא, האשה, המשוחררת מבחינה מינית שבוחרת את אהוביה בהטלת פרח לרגליהם; היא, הצוענייה, הלא לבנה, הלא נוצרייה, ממעמד נחות; היא, שזוכה למוסיקה כרומטית מערערת טונאליות, לאריות עם מקצבי ריקוד חושניים, למלודיות בעלות מנעד רחב וקפיצות גדולות ורגעי שקט, לאקזוטיקה בהשראה צוענית וספרדית - היא זו שמייצגת את "האחר": האחר החברתי, הפוליטי, והמוסיקלי. ולכן, אולי יותר מכל גיבורה אופראית שנועדה למות באופרות של המאה ה-19 יש להכחידה.

סצינת הסיום איפוא, שבה כרמן שהשליכה מעל פניה את הכובש הלבן בן המעמד הבינוני-גבוה ושירתו הנשגבת, לטובת לוחם השוורים שבא מהמעמד שלה ומעולמה החברתי והמוסיקלי-חושני, נרצחת בידי אותו אהוב נבגד כביכול, שלמעשה אהבתו לא היתה אלא תביעה לבעלות עליה - היא הסצינה שבה מושב הסדר על כנו. זה גם הרגע בו המתח הכרומטי ומקצבי המחול המטרידים פוסקים לכרסם בנפשות המאזינים, וכך גם הסדר המוסיקלי-טונאלי מושב על כנו. האובססיה לכרמן, לא רק בנפשו של דון ז'וזה אלא גם בנפשותינו המאזינים, נפתרת - ולכן זהו סוף טוב. הפקה זו הועלתה ב-2009 ב"אופרה קומיק" בפאריס - לשם יועדה "כרמן" מלכתחילה, עד שעברה לבית האופרה האמיתי, המכובד יותר. ג'ון אליוט גרדינר מנצח, אנה קתרינה אנטונצ'י ואנדרו ריצ'רדס שרים בתפקידים הראשיים.

עוד המלצות

ראטל ושיף

מצו, שישי, 21:30

הלחם והחמאה של מצו: קונצרט סימפוני, לכאורה עוד אחד בשרשרת די סתמית אבל למעשה רב טעם ומבטיח באיכותו: סיימון ראטל מנצח על הפילהרמונית של ברלין, אנדרס שיף סולן בפסנתר, אולם הקונצרטים באקס-אן-פרובנס בדרום צרפת הוא האתר. בתוכנית: ברהמס השלישית, ברטוק המנדרין המופלא, ודבוז'ק קונצ'רטו.

ביקור בקונצרטחבאו

קול המוסיקה, שבת, 13:00

תוכנית שמונחת ככפפה סגנונית על כף ידה של תזמורת הקונצרטחבאו אמסטרדם מביאה מוסיקה בנימה אקספרסיוניסטית וינאית בנקודת המפנה של המאה ה-19: הסימפוניה החמישית של מהלר, עם תרועות הקסרקטינים שלה, הסקרצו הפרוע המתהולל, ושלוותו האינסופית של פרק האדג'טו; שירים של אלבן ברג בפי ברברה בוני הנהדרת; ופרק מתוך "בתולת הים הקטנה" של אלכסנדר זמלינסקי.

"הכוכב"

מצו, שלישי, 21:30

ג'ון אליוט גרדינר מנצח על האופרה של עמנואל שברייה, "הכוכב", שכולה שארם ואלגנטיות צרפתית. שברייה ידע את סוד ההומור הדק והרומזני, ומי כמו ג'ון אליוט גרדינר והאנסמבלים שלו - מקהלת מונטוורדי והתזמורת המהפכנית הרומנטית - יודעים את סוד ביצועו. בין הסולנים: ז'אן-לוק ויאלה, ואן-קתרין ג'ילט.

אפשר גם

* מישה אלמן. פגישה עם הכנר האגדי בתוכנית "דור הזהב" שמגישה בשידור חוזר את הקלטותיו משנות ה-20 וה-40 לרביעייה של היידן ולקונצ'רטו של צ'ייקובסקי (קול המוסיקה, שישי, 18:00).

* באך בשני פסנתרים. מעניין לשמוע נגנים הונגרים צעירים עכשוויים: דזו ראנקי ואדית קלוקון ניגנו בבודפשט, עם התזמורת על שם שאנדור וג, בקונצ'רטו לשני פסנתרים של באך (ארטה, ראשון, 11:30).

* אביב בלטי. גדעון קרמר והתזמורת שהקים וקרא על שמו, קרמרטה בלטיקה, מנגנים יצירות רביב: של בטהובן, פיאצולה, סיבליוס ואלרים (ארטה, ראשון, 12:15).

* שול שר פרסל. ערב עם המלחין האמנגלי הנרי פרסל, ועם הקונטרה-טנור הנהדר אנדריאס שול ששר מיצירותיו: אריות מאופרות, ושירים (מצו, שני 21:30).

* טיברי מנצח פרסל. מוסיקה ליום ההולדת של המלכה מרי, ומוסיקת אבל לזכרה של המלכה מרי: מלכה בת מזל, אם הנרי פרסל היה מלחין החצר שלה (מצו, שני, 22:55).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ