המוזיאון במחנה ההשמדה סוביבור נסגר בגלל היעדר תקציב

זו הפעם הראשונה שבה אתר באחד המוקדים של השואה נועל את שעריו כיוון שלא נמצא גורם פולני או יהודי שמוכן לשאת בעלויות הפעלתו

הארץ
רומן פריסטר, כתב "" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רומן פריסטר, כתב "" בוורשה

אתר מחנה הריכוז וההשמדה סוביבור והמוזיאון הסמוך אליו נסגרו בשבוע שעבר בשל חוסר תקציב. זו הפעם הראשונה שבה אתר באחד המוקדים של השואה נועל את שעריו כיוון שלא נמצא גורם פולני או יהודי שמוכן לשאת בעלויות הפעלתו. עלות הפעלת האתר נאמדת בכמיליון דולר בשנה.

סגירתו של האתר תגרום להפסקת עבודות חפירה שנעשו במקום בשלוש השנים האחרונות על ידי ארכיאולוגים מאוניברסיטת באר שבע ועל ידי הארכיאולוג הפולני וויצייך מזורק. העבודות הביאו לגילוי חפצים רבים שהיו שייכים לכ-200 אלף היהודים והשבויים הרוסים שנרצחו במחנה.

שר התרבות הפולני הצהיר אתמול כי משרדו ישתדל לממן את אחזקת המוזיאון החל משנת התקציב הבאה. אין לדעת מה יעלה בגורלו של האתר עד אז. בינתיים כאמור האתר סגור.

מחנה סוביבור פעל מתחילת קיץ 1942 עד למרד שפרץ בו ב-10 באוקטובר 1943, ואיפשר לכ-600 אסירים להימלט מהמקום. רובם של האסירים שנמלטו שרדו הודות לעזרה שהגישו להם תושבי הכפרים הסמוכים למחנה. ג'ון דמיאניוק, שנידון לחמש שנות מאסר בגרמניה בחודש שעבר, היה שומר במחנה.

בתוך כך, בסוף השבוע הסתיימו הדיונים השנתיים של הוועד הבינלאומי של מוזיאון אושוויץ. נראה כי בעיותיו הכספיות של האתר באו על פתרונן, בין היתר הודות ל-75 מיליון יורו שנתרמו עד כה על ידי כמה מדינות. 60 מיליון יורו נתרמו על ידי גרמניה.

הוועד החליט לשמור בתוך המוזיאון את הכתובת המקורית "ארבייט מאכט פריי", שנגנבה אשתקד, אותרה ושופצה. בכניסה למחנה יוצב העתק של הכתובת. מארגן הגניבה, השוודי אנדרס הוגשטרום, הוסגר לפולין ונידון לשנתיים מאסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ