"נזקי הסלולר", ערוץ 8 | המנוי אינו זמין יותר

הסרט "נזקי הסלולר" בוחן את הקשר בין גלים אלקטרומגנטיים לחומר, או במלים אחרות - בין המכשיר הסלולרי למוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כאשר החלו נשים רבות בשוודיה להתלונן על בעיות פיסיות שכנראה נבעו מרגישות גבוהה לגלים אלקטרומגנטיים, המועברים ממכשירים דיגיטליים ובעיקר מטלפונים סלולריים, נאמר שזו תופעה פסיכוסומאטית של נשים בגיל המעבר; כך מספר אחד המומחים המרואיינים בסרט התיעודי "נזקי הסלולר", שישודר הערב בערוץ 8. אך כאשר הצטרפו אליהן אנשים שאי אפשר לבטל אותם כנשים מבוגרות ומטורפות, זכתה התופעה ליחס רציני יותר מצדם של מדענים. פרט זה נמסר באופן אגבי בסרט ואינו משמעותי לו כלל, אך העובדה שתלונה של נשים רבות על סבל פיסי עדיין נתפשת בקהילה המדעית כשיגעון של נשים, אפילו בשוודיה הליברלית, ראויה לציון.

הסרט, שהופק על ידי ערוץ ארטה, משודר בתזמון הולם, בדיוק לאחר פרסומו של עוד מחקר המלמד על הנזק הבריאותי הנגרם בשל שימוש במכשירים סלולריים. הסרט בוחן את הקשר בין גלים אלקטרומגנטיים לחומר, או במלים אחרות - בין המכשיר הסלולרי למוח.

בין היתר, מוצג בו מחקר צרפתי המראה את הקשר בין קרינה לצמחים. מדען אמריקאי עסוק בבחינת ההתחממות והאנרגיה החלשה של המכשירים, ולא רק נזקים של הקרינה. מחקר גרמני שנמשך ארבע שנים מראה כי חשיפה ממושכת לקרינה אלקטרומגנטית משפיעה על הגנטיקה. צוותים במקומות שונים בעולם הוכיחו את הקשר בין גלים אלקטרומגנטיים על זרימת הדם במוח, קשר שיכול לגרום למיגרנות ולדליפה של חומרים לתאי עצב.

הסרט רווי בתיאורים של העשייה המדעית בתחום. המדענים המרואיינים מספרים בכנות על הכשלים בתזות ובמחקרים שלהם, שלא תמיד הביאו לאותן תוצאות. אך גם מסרט זה, כמו מכותרות החדשות בשבוע שעבר (שהבהירו כי עברו שנים רבות מהרגע שמדענים הכריזו כי סיגריות יכולות להזיק לבריאות ועד שנאמר במפורש כי הן אכן מזיקות), עולה בבירור כי הילדים שמסתובבים עם מכשיר סלולרי בנרתיקים חמודים וצבעוניים סביב צווארם ייחשבו בעתיד הלא רחוק במיוחד למייצגים של עבר תמים ולא רציונלי.

"נזקי הסלולר". ערוץ 8, 19:25

הדרך אל הכפר

הסרט "לחתוך את הצינור", שישודר הערב ביס דוקו, מספק מעקב בן ארבע שנים אחר אנשי כפר קטן באירלנד שנאבקים בממשלה ובתאגיד נפט המבקש להניח צינור גז על אדמותיהם.

גילוי של גז סמוך לחוף שלהם הוביל להתנגשות: תושבי הכפר פנו לשלטונות כדי להגן על פרנסתם מפני חברת הענק "של", שעמדה לפגוע באדמות החקלאות ובמדגה שלהם, אך גילו שהממשלה העדיפה את טובת התאגיד על פני זכויותיהם. חמישה מהם העדיפו לשהות 94 ימים במאסר מאשר לוותר על עקרונותיהם.

לא כל התושבים היו מאוחדים. היו ביניהם כאלה שחשבו שהצינור יביא לשגשוג כלכלי ואחרים שהטילו ספק ברווח שיפיקו האנשים המקומיים מצורכי התאגיד הגדול.

"לחתוך את הצינור". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ