חגי חיטרון

התזמורת הפילהרמונית. מנצח: יואל לוי. סולן: הכנר ואדים רפין בקונצ'רטו מס' 1 של מקס ברוך. עוד בתוכנית, "שוליית הקוסם" של דיקא והסימפוניה מס' 6 של צ'ייקובסקי. מחרתיים (מוצאי שבועות) ב-21:00 וגם ביום ראשון ב-19:00 בהיכל התרבות בתל אביב, הערב בבנייני האומה בירושלים, ביום חמישי באודיטוריום חיפה.

תזמורת קאמרטה. מנצח: צ'רלס אולי ביירי-מונרו (קנדה). הסולנית היא הזמרת קלייר וילקינסון (אנגליה), בשתי קנטטות של באך, ובקונצרט יישמעו גם יצירות מאת טיפט ומאת ינאצ'ק. ביום שישי ב-13:30, במוצאי שבת ב-21:00 וביום ראשון במוזיאון תל אביב, ביום שני (13.6) בגני תקוה, ביום שלישי (14.6) באולם ימק"א בירושלים.

הרביעייה הירושלמית. לא להחמיץ: רביעיית כלי הקשת בעלת המוניטין הבינלאומיים תבצע רביעיות מאת בטהובן (אופוס 18 מס' 2), ברטוק (מס' 3) וברהמס (מס' 1). במוצאי שבת באולם רפפורט בחיפה, ביום שלישי במוזיאון תל אביב.

פסטיבל ישראל. נמשכים אירועי המוסיקה הקלאסית בפסטיבל, הנה אחדים מהם, בפירוט חלקי: הערב ב-20:30 בבריכת הסולטן: האופרה "ירושלים" של ורדי בביצוע בכורה בישראל, עם זמרים סולנים מחו"ל ומישראל (לרבות אירה ברטמן, סקוט פייפר וקורט רידל), מקהלה מקלוז' (רומניה) והתזמורת הסימפונית ירושלים. מנצח: דייוויד שטרן. בימוי (חלקי): משה קפטן. ביום שני הבא (13.6) באולם הנרי קראון בבירה: פרויקט "ישראל במצרים" (ישראל-גרמניה) שמשלב קטע מהאורטוריה של הנדל, מוסיקה יהודית, מוסיקה מאת יאיר דלאל ושירה סופית (מוסלמית). משתתפים זמרים, פייטנים, להקת בארוק אורחת ומקהלת "נערי טלץ" מגרמניה. בנוסף: שחריות בעין כרם. ביום שישי ב-12:00 צמדי פסנתרנים צעירים; בשבת ב-12:00 צמד הפסנתרניות מריאנה סורקין ומרייה ספיטקובסקי. שני אלה במרכז עדן-תמיר (טארג) בעין כרם, ירושלים.

"אאידה" במצדה. הפקת ענק לאופרה של ורדי, בניצוח דניאל אורן, למרגלות אתר מצדה. ביום חמישי ובמוצאי שבת, בשניהם ההתחלה ב-22:00 (ראו ביקורת בעמ' 6).

אנדריאה בוצ'לי. אף זה חלק מאירועי מצדה: הטנור האיטלקי העיוור יופיע בתוכנית מגוונת, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון. ביום ראשון ב-22:00 למרגלות אתר מצדה.

פסטיבל אבו גוש. הפסטיבל יחל מחר, ויימשך בחג שבועות ובסוף השבוע. כתמיד, מופיעים בו מיטב הזמרים הישראלים ומבוצעות יצירות מפסגת הרפרטואר הווקאלי. מלבד הקונצרטים בכנסייה הגדולה על ההר ייערכו קונצרטים במתכונת קאמרית בקריפטה של הכנסייה בכפר עצמו. כאן מצוינים כאן רק אלה הנערכים בכנסייה הגדולה, בפירוט חלקי. מחר ב-11:30 המיסה בדו-מינור של מוצרט, עם מקהלת האיחוד ותזמורת הבמה. מנצח רונן בורשבסקי. ביום רביעי ב-11:30 יצירות איטלקיות עם "זמרי קולגיום" ונגנים מקרב התזמורת הפילהרמונית, בניצוח אבנר אתי; ב-15:00 "דיקסיט דומינוס" של הנדל והרקוויאם של ברוקנר עם המקהלה הקאמרית תל אביב ונגני סימפונט בניצוח מיכאל שני; ב-15:00 יתקיים ינגן דניל טריפונוב, הזוכה הטרי בתחרות הפסנתר ע"ש רובינשטיין, עם רביעית "אריאל". בחלק השני באותו קונצרט תבוצע מיסה של שוברט עם מקהלת "נעמה" (ראו גם כתבה בעמ' 2).

פסטיבל "מאסטרו". פסטיבל זה נערך בעין הוד, בניהולו של גיל שוחט, רוב הקונצרטים נערכים במוזיאון ינקו דאדא שם. תחילתו של הפסטיבל בשבועות וסופו בשבת. כאן מוזכרים מקצת האירועים, בפירוט חלקי: ביום רביעי: רביעיית מיתרים ישראלית ושמה "היידן" (הרכב חדש, מסקרן, ובו אייל קלס בעמדת הכינור הראשון, לצד נגנים צעירים) מנגנת רביעיות של היידן (ב-11:00). ביום חמישי ב-11:00 טריו מיתרים (סעידה בר-לב, צבי כרמלי וכריסטינה קופר) בעיבוד ל"ואריאציות גולדברג" של באך, בין השאר. ביום שישי ב-21:00 באמפיתיאטרון בעין הוד "השיר של הארץ" של מאהלר בניצוח גיל שוחט, עם הזמרים איילה צימבלר וגבי שדה והקריינית גילה אלמגור. בשבת ב-11:00 שלישיות מאת רחמנינוב ומאת צ'ייקובסקי בביצוע בתיה שטיינבוק לורנצן בפסנתר, אקרט לורצן בכינור ויונתן גוטליבוביץ' בצ'לו; ב-12:30 "קרן הפלא של הנער" מאת מאהלר עם הזמרת שרון רוסטורף והפסנתרן ויקטור סטניסלבסקי; ב-16:00 רביעיית "פילומוסיקה" (הפסנתרנית נדיה ויינטראוב וקשתנים ובראשם הכנרת ילנה טישין) ברביעייה אופוס 25 של ברהמס ועוד; ב-17:30 מבצע ויקטור סטניסלבסקי את "ואריאציות גולדברג" של באך; ב-21:30 "קלאסיקה ישראלית" עם הזמרת נורית גלרון וגיל שוחט בפסנתר (באמפיתיאטרון בעין הוד).

רביעיית "דפנה". רביעיית כלי קשת זו - נגניה הם חברי הפילהרמונית ובראשם הכנרת דרורית פאלק - תנגן רביעיות מאת מוצרט ומאת שוברט. בשבת ב-11:30 בכנסייה האנגליקנית ברמלה.

חליל ופסנתר. הנגנים הם יוסי ארנהיים (החלילן הראשון של הפילהרמונית) ואירית רוב. היצירות מאת באך, מוצרט, פרוקופייב, ססיל שמינאד, קלוד בולינג. בשבת ב-10:30 בעין השופט.

רביעייה בצוותא. בשחרית משתתפים הפעם האבובן דודו כרמל ושלושה קשתנים חברי הפילהרמונית, הם יבצעו עיבודים מאת מרדכי רכטמן לרביעיות חליל של מוצרט ועיבוד לטריו מיתרים לקונצ'רטו האיטלקי של באך. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

פסנתר בגלריה. הפסנתרן הצעיר תומר גבירצמן מגיש רסיטל בגלריה של מוזיאון תל אביב, כולו שופן. ביום חמישי פעמיים, ב-19:00 וב-21:00.

אנסמבל "מיתר". משתתפים: הזמרת איילת אמוץ, עם חליל, צ'לו ופסנתר. היצירות הן מאת שוברט, ראוול, יחזקאל בראון. ביום שני ב-19:30 בספריית קטמון על שם מאירהוף בירושלים.

השתקפויות מוצרטיות. אירוע זה, בהנחיית הפסתרן תומר לב, מציג יצירות של מלחינים אחדים (שופן, מנדלסון, גריג, ברנשטיין, פולנק) שחוברו, כל אחת בדרכה, בעקבות מוצרט. משתתפים: זמרת, פסנתרנים וחלילן. ביום חמישי וביום שישי ב-10:30 וב-19:30 באולם קלרמונט.

תזמורת סימפונט. מנצח: עומר ולבר. סולנים: הזמרת הילה בג'יו, הצ'לן הלל צרי ונגן הפיקולו בוריס סלומוניק. התוכנית: מוסיקה איטלקית (לרבות אריות מאופרות). ביום חמישי וביום ראשון במשכן העירוני לאמנויות ברעננה, במוצאי שבת בהיכל התרבות של מודיעין.

"בממד אישי". תוכניתה החדשה של אסתרית בלצן מוקדשת לגרשווין, בהשתפות להקת ג'ז. היום, פעמיים, ב-10:00 וב-20:00 במוזיאון תל אביב, וגם ביום חמישי ב-20:00 שם. ביום שישי ב-10:00 באולם רפפורט בחיפה.

הקאמרית הקיבוצית-נתניה. עם התזמורת, בניצוח ירון גוטפריד, מופיעים הפעם להקת "פיטנגו" והזמרת רינת גולדמן ביצירות מאת דריוס מיו ומאת פיאצולה. במוצאי שבת בתיאטרון גבעתיים, ביום שני במוזיאון תל אביב, ביום ראשון בעין השופט, ביום שלישי ב"קמרון" בבית שאן.

הסימפונית אשדוד. מנצח ופסנתרן סולן: ואג פפיאן. סולנים נוספים לצדו, הכנרת יבגניה אפשטיין והצ'לן עדיאל שמיט, בקונצ'רטו המשולש של בטהובן. עוד בתוכנית, הסימפוניה הרביעית של צ'ייקובסקי. ביום חמישי באולם "רמי נעים" באשדוד.

בבית הפסנתרן. עדי עציון זק מגישה את המופע "חיי אלמה", על חייה הסוערים של אשת המלחין גוסטב מאהלר, עם הזמרת רונה ישראל והפסנתרן יונתן זק. זאת ביום שישי ב-21:00; במוצאי שבת ב-21:00 רסיטל לפסנתר של דוראל גולן, מיצירות שופן, ליסט, פרוקופייב וסטרווינסקי. בית זק-עציון בתל אביב, טל' 6023958-03.

שורת המקהלות. מקהלות אחדות ובהן "זמרי המדריגל" ומקהלת "מגידו" יופיעו הערב ב-20:00 באולם הכט בחיפה. כניסה חופשית.

מטעם האקדמיה. רביעיית "גרטלר" (חבריה הם סטודנטים בבית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן מהטה באוניברסיטת תל אביב) תבצע שתי רביעיות כלי קשת והן "העלמה והמוות" של שוברט ואופוס 64 מס' 5 של היידן. ביום שני ב-19:30 באולם קלרמונט, שם.

שמיניית "ווקאל". אנסמבל הזמרים יבצע באך בשילוב שירי החיפושיות, ובאירוע ינגן גם נגן העוגב אלכסנדר גורין. ביום רביעי ב-12:00 בכנסייית אוגוסטה ויקטוריה בירושלים.

לילדים. מופע ושמו "עלי באבא", עם התזמורת הסימפונית חיפה, המנצחת והמנחה עדית שכטמן ושחקנים יהיה ביום שני הבא (13.6) ב-17:00 באולם קריגר בחיפה.

הלחנות לחנוך לוין. מקהלת "הסירנות" בניצוח שוש לגיל תבצע שירים שכיכבו בשעתם במחזותיו של לוין. בשבת ב-19:00 במערת "הפעמון" בבית גוברין.

בארוק, פלמנקו, טנגו. נגן הגיטרה יורם זרביב מופיע עם קשתני "תזמורת הפסטיבלים". התוכנית: מוויוואלדי ובוקריני ועד טנגו ארגנטיני. ביום חמישי במרכז חייק לאמנות עכשווית ביפו העתיקה (רח' לואי פסטר).

טעות קונסטרוקטיבית

קבוצת הנגנים הישראלים המצטיינים (פסנתר, כלי קשת וכלי נשיפה) ששמה "הפרויקט הקאמרי" חוזרת ומגישה קונצרט בכל פינות הארץ, ברוח הקונצפט שלשמו הוקמה. בתוכנית, בין השאר, טריו של ראוול, רביעיית חליל של מוצרט ויצירה חדשה ושמה "צלילה" מאת עמית גילוץ.

היצירה הזאת נולדה, מספר גילוץ, בעקבות האזנה ביוטיוב ליצירה למקהלה מאת לוטוסלבסקי. "היה שם צליל גבוה, ארוך מתמשך, שלא השתנה לכל אורכה של היצירה אף שהמרקמים והדרמה שבצדו השתנו תדיר. חשבתי שזה רעיון נהדר - להנגיד כך שינוי מול חוסר שינוי - אבל אז גיליתי שהצליל הזה בכלל אינו חלק מהיצירה, אלא תוצאה של איכות הקלטה ירודה ביוטיוב. החלטתי לכן לכתוב יצירה כזאת בעצמי, והיא 'צלילה', שכמעט לכל אורכה שורר צליל ארוך גבוה, לפעמים מרכז תשומת הלב ולפעמים ברקע. השם 'צלילה' קשור גם בדבריה של דליה רביקוביץ שאמרה לאחר מותו של דוד אבידן ש'רוב המשוררים, כמו צוללנים בשארם א-שייח ובמקומות אחרים, חיים בסיכון גבוה מעצם ההאזנה המוקפדת למהות המלים'".

"צלילה" של עמית גילוץ, במסגרת קונצרט של "הפרויקט הקאמרי" הערב באולם זוננפלד באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, במוצאי שבת באולם ענב בתל אביב, ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ