העלמה והמשרת

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

שנים נקרא המערכון הזה על יחסי גבירה צעירה ומשרת, גבר ואשה, בעברית "העלמה יוליה", עד שבאבחת תרגום הפכה Froken Julie השבדית מ-1888 ל"מדמואזל ז'ולי", כי אולי "עלמה" בעברית זו לא אחת שיש לה משרתים. אבל באיזה שפה שלא נשתמש אדונית ומשרת כמו שיש במחזה הזה הם לא מעכשיו ולא מכאן.

אפשר להבין מה מושך שחקנים למערכון הזה. אין הרבה מערכונים בהם יש אפשרות לתמרן בצורה כל כך מרתקת בין שתי הוויות מנוגדות לכאורה: המשרת, הכפות על ידי מוצאו ומצבו החברתי מצליח לפתע, בגלל גבריותו, להגשים את חלומו להיות אדון, ואילו האשה, הנהנית מעליונות בשל מעמדה החברתי, הופכת בשל יצריה לשפחה עלובה.

הבעיה היא שלא די לרצות להתנסות במעברים כאלה וביצרים כאלה על הבמה. למרבה הצער אין די ברצון טוב, ואפילו לא המראה הנכון, ההשתדלות הכנה, ואפילו פענוח מדוקדק של רצונות, מאווים ומעצורים של הדמויות, ממש כמו שלימדו בשעורי משחק. לא די אפילו במקום התרחשות מעניין בחלל של תיאטרון תמונע, ומוזיקה חיה, שלפעמים היא מעין פס קול המהום ברקע של יניב מינצר.

יואב בר-לב מעצב דמות סבירה, הגיונית ועניינית של המשרת, שתפס לרגע את האלילה שלו בביצים, אם כי לרגע לא נראה כי יש בו אותו משהו, אותו רצון מוטרף לטפס למעלה ויהי מה. אבל הבעיה המרכזית היא לא הוא, אלא היא: ענת חדיד מלאת כוונה טובה, ואף ריכוז מרשים, אבל בשתי הקצוות של הדמות - אלילת המין שיצאה מדעתה, ובת הרוזן המפוחדת והאבודה, היא נראית נערת תיכון מבית טוב שנקלעה לסיטואציה הדורשת יצר גדול בכמה מספרים ממה שהיא מסוגלת להביא אל הבמה.

עירית נתן-בנדק הפיקה מן הדמות כפויית הטובה של כריסטין, מגישת הכדורים למשחק הטניס שלא באמת התקיים, את המירב בהתאם ליכולתה. זה אכן מערכון מרתק, אבל על הבמה צריך להוכיח את זה כל פעם מחדש. אני חושש שלא השתכנעתי הערב, ולא מחוסר רצון או כוונה אמיתית.

תיאטרון תמונע מעלה את "מדמואזל ז'ולי" מאת אוגוסט סטרינדברג. תרגום: גד קינר. נוסח הצגה ובימוי: שלומי ליברמן. תפאורה: אבי שכוי. תאורה: איריס מועלם. מוזיקה חיה: יניב מינצר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ