די-וי-די | משהו רקוב בפוליטיקה הנורווגית

פוליטיקאי ידוע, שהורשע בפרשת ריגול חמורה, מתגלה כלוחם נינג'ה אמיץ לבב בקומדיית טראש נורווגית חדשה

נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב הולנדר

חיבתם של הנורווגים לסרטי אימה המתבססים על אירועים היסטוריים כאובים, באה לידי ביטוי כבר לפני כשנתיים בסרט "Dead Snow". קומדיית האימה החביבה ההיא תיארה את קורותיהם של ארבעה צעירים נורווגים שנוסעים לחופשה בהרים המושלגים, ומסתבכים עם פלוגה של זומבים שמתגלים כלוחמים נאצים שנקברו תחת השלג במלחמת העולם השנייה וקמו לתחייה.

כעת, הישר ממשרדי חברת ההפקה שאחראית לסרט ההוא, מגיע לספריות הדי-וי-די סרט חדש ומופרך אף יותר: "נינג'ה נורווגי", קומדיית מתח טראשית שמאמצת דמות ידועה מהפוליטיקה הנורווגית ומצמידה לה ביוגרפיה אלטרנטיבית, בדיונית, זוהרת הרבה יותר.

ארנה טרהולט היה פוליטיקאי ודיפלומט, שבאמצע שנות ה-80 הורשע בבגידה חמורה ובריגול לטובת ברית המועצות ועיראק. סיפורו מוגדר עד היום כפרשת הריגול החמורה בתולדות נורווגיה. הוא נשפט ל-20 שנות מאסר, ולאחר שמונה שנות מאסר קיבל חנינה ועזב את המדינה.

תומס קפלן מלינג, פרסומאי נורווגי יליד 1970, חשב שסיפורו של טרהולט יכול לשמש בסיס לסיפור הרבה יותר מעניין. ב-2006 פירסם את הספר "טכניקות של נינג'ה 2: איך לא להיראות בשדה הקרב 1978", שבו תיאר כיצד מאחורי חזותו הדיפלומטית של ארנה טרהולט הסתתר לאורך השנים לוחם אמיץ לב שפיקד על יחידה סודית של נינג'ות.

ספרו של קפלן מלינג זכה למעמד פולחני בקרב אוכלוסייה מסוימת בנורווגיה. לא היה לו נסיון קולנועי קודם, אבל הקונצפט האבסורדי והמשעשע סייע לו לגייס מספיק כסף כדי להפוך את ספרו לסרט. שמה הראשון של היצירה הקולנועית היה "התקווה הנורווגית".

בשנה שעברה יצא סרטו של קפלן מלינג וזכה להצלחה חלקית ולביקורות מעורבות. הסרט, המתאר את קורותיו של טרהולט "כפי שהתרחשו באמת", הוא מעין מחווה לסרטי הנינג'ה הזולים של שנות ה-80: מתברר שעל אי בודד ליד נורווגיה פועלת יחידת נינג'ה סודית שמטרתה לשמור על אורח החיים הנורווגי. בראש היחידה עומד טרהולט, ומי שמפקח עליה הוא מלך נורוורגיה בכבודו ובעצמו.

בנוסף לטכניקות של קרב מגע, קפיצות, ריחופים ושימוש בכלי נשק מסורתיים, מתמקדים חיילי היחידה בפיתוח של יכולות מיסטיות רוחניות יוצאות דופן, שכוללות בין היתר חיסול אויבים באמצעות כוח הפנג-שווי והגעה יזומה ותדירה למצב של הארה. אלא שכצפוי, גורמים נורווגים עוינים מנסים להפיל את אנשי היחידה, ובין הצדדים מתפתח מאבק אלים שתופח לכדי פרשה דיפלומטית סבוכה, שסופה במעצרו של טרהולט.

למרבה הצער 77 דקותיו של הסרט החדש אינן עולות בקנה אחד עם הרעיון המבריק שבבסיסו. עם זאת רגעים משעשעים במיוחד - כמו זה שבו טרהולט מבצע החייאה בשוק חשמלי באמצעות כפות ידיו החשופות וכוח המחשבה הממגנט שלו - מצדיקים את הצפייה ומעוררים את הרצון לראות ביום מן הימים ביוגרפיה נינג'אית דומה לאחד מפוליטיקאי ישראל. *

,"Norwegian Ninja" האוזן השלישית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ