קצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרס טבע לשירה לשנת 2011 הוענק לסיגל בן יאיר ונדב ליניאל

המשוררים סיגל בן יאיר ונדב ליניאל הם זוכי פרס טבע לשירה לשנת 2011. הפרס הוענק לשניים בחג השבועות, במסגרת פסטיבל המשוררים ה-14 שהתקיים במטולה. פרס טבע לשירה, המוענק מדי שנה על ידי חברת "טבע", ניתן למשורר בראשית דרכו. ועדת השופטים בפרס לשנת 2011 כללה את היו"ר, פרופ' ניסים קלדרון, ואת המשוררים ליאת קפלן ואורי ברנשטיין. הפרס בשווי 20,000 ש"ח יחולק בין הזוכים. בנימוקים לבחירה כתבו השופטים על סיגל בן יאיר כי בספרה "לא מעודן" (הוצאת הליקון) היא "איננה מאפשרת לשירה להישאר באזור סטרילי ונקי מן הקושי והחספוס שבעולם הסובב אותנו. היא צוללת ללא מעודן כדי להפיק ממנו את המעודן, הארוטי והמרגש". על "תקרת האדמה", ספר הביכורים של ליניאל (הוצאת קשב לשירה), כתבו השופטים כי "ניכר בו שהמשורר השקיע בו שנים של הכשרה והבשלה. יש בספר כתיבה מדויקת, קפדנית, וחותרת אל הנקודה הפנימית של הכאב. ניכרת בו גם כתיבה שהפנימה בצורה מרגשת גם את אלן גינזברג, אמיר גלבע ומשוררים אחרים. ליניאל מצא את קולו החד פעמי לאחר שחלק כבוד למקצוע העתיק והיקר של אמנות השיר". ועדת השיפוט ביקשה לציין השנה במיוחד את האיכות הגבוהה של ספרי הביכורים בשירה שהוגשו לתחרות. "בימים שבהם שירה אינה זוכה להד הציבורי הראוי לה, חשוב לנו להדגיש שאנשים צעירים רבים נמשכים אל השירה בכוח רב, משקיעים בה את חלבם ודמם, ולומדים את הסודות המקצועיים של מסורת השירה לדורותיה", כתבו חברי הוועדה.

מיה סלע

נבחרו זוכי אות אבירות מסדר האמנויות והספרות מטעם ממשלת צרפת

אות אביר מסדר האמנויות והספרות מטעם הרפובליקה הצרפתית יוענק השנה למנכ"ל סינמטק תל אביב אלון גרבוז, המשורר חיים גורי, הסופר והעיתונאי סייד קשוע, הקריקטוריסט מישל קישקה, מנכ"ל קרן הקולנוע כתריאל שחורי, מפיק הקולנוע מוש דנון ואוצרת האמנות מארי שק. אות מסדר האמנויות והספרות מוענק בכל שנה לאישים בולטים בתחומי האמנות והספרות. עיטור אביר מסדר האמנויות והספרות היפה נוסד בשנת 1957, ומעלה על נס יוצרים מצטיינים בשטחי האמנות או הספרות או אישים שתרמו בצורה משמעותית להאדרת האמנות והספרות בצרפת וברחבי העולם. בזוכים בעיטור בעבר: עמוס עוז, דויד גרוסמן, א.ב יהושע, גיל שוחט, אוהד נהרין, אתגר קרת ומיכל רובנר.

מיה סלע

ראסל קרואו התנצל לאחר שאמר כי ברית המילה היא "מנהג ברברי ומטומטם"

שאלה של גולשת בטוויטר הובילה לסערה סביב השחקן ראסל קרואו, לאחר שתקף בחריפות את מנהג ברית המילה בסדרת ציוצים. "זה מנהג ברברי ומטומטם", כתב קרואו לגולשת, "האם אלוהים באמת דורש מאתנו עורלה?", הוסיף. "תמיד אעדיף הורות קשובה ומתחשבת על פני פגיעה בתינוקות", כתב. ההתבטאות של קרואו הביאה למבול של תגובות נזעמות. לאחר יממה התנצל השחקן על דבריו ומחק את הדיון שניהל עם הגולשים. לדבריו, לא התכוון לפגוע באיש. "איני יכול להתנצל על אמונותיי הכנות", כתב, "לי, כמו לכל אדם, יש את הדעות שלי ולכולכם יש הדעות שלהם... אני מאוד מצטער על כך שאמרתי דברים שגרמו למצוקה. אני מבין שיש מי שיפרש את הדיון הזה כלעג שלי לטקסים ולמסורות של אחרים. אני מאוד מצטער". כמה מהגולשים האשימו את קרואו באנטישמיות, כשהם מפרשים את המתקפה על ברית המילה כמתקפה על היהדות. קרואו מיהר להתגונן: "אני אוהב את חבריי היהודים, אני אוהב את התפוח בדבש ואת הכובעים המצחיקים, אבל תפסיקו לחתוך את הילדים שלכם".

רויטרס

המעצב האמריקאי פטריק גלגהאר יעצב את מוזיאון בית התפוצות

המעצב האמריקאי פטריק גלגהאר נבחר לעצב את תצוגת הקבע החדשה במוזיאון בית התפוצות באוניברסיטת תל אביב. גלגהאר עומד בראש משרד בינלאומי העוסק בעיצוב מוזיאונים, תערוכות בינלאומיות, מרכז מבקרים ומבני ציבור. בין הפרויקטים הגדולים שלו ניתן למצוא את המוזיאון הלאומי להיסטוריה של יהודי ארה"ב בפילדלפיה, מוזיאון הגראמי בלוס אנג'לס ומרכז המבקרים בבית הקברות האמריקני בנורמנדי. בית התפוצות הוקם ב-1978 ונחשב בזמנו לאחד המוזיאונים החדשניים בעולם בזכות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. בראשית העשור הקודם הוא נקלע למשבר קשה בעקבות קיצוצים מתמשכים בתקציבו והתיישנות התצוגה. ב-2004 גובשה חבילת סיוע למוזיאון בשיתוף ממשלת ישראל, התורם לאוניד נבזלין (באמצעות קרן נדב) וכספים מוועידת התביעות. התצוגה החדשה, בהיקף של 4,000 מ"ר, היא חלק מרכזי בפרויקט ההתחדשות. במסגרת הקמת התצוגה החדשה יגיעו גלגהאר ונציגים ממשרדו לבית התפוצות ויעבדו עם צוותים מקצועיים הכוללים אוצרים, היסטוריונים, סוציולוגים ויועצי ותרבות. תהליך התכנון והבנייה צפוי להימשך כשלוש שנים. ב-2013 תיסגר התצוגה הנוכחית לקהל ותיפתח במתכונתה החדשה ב-2014. עלות הפיתוח, הכוללת גם את בנייתה של תצוגת הקבע, מגיעה ל-210 מיליון שקלים.

נועם דביר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ