פרופ' מרדכי עומר, 1941-2011

מנכ"ל מוזיאון תל אביב ומבכירי חוקרי האמנות הישראלית מת בגיל 70, לאחר מאבק במחלת הסרטן. עומר נקבר בהר המנוחות בי-ם

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

פרופ' מרדכי עומר, אוצר ראשי ומנכ"ל מוזיאון תל אביב לאמנות ב-17 השנים האחרונות, מת בשישי לפנות בוקר בגיל 70, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן ובעקבות ניתוח השתלת מוח עצם שכשל.

כשעתיים לפני מועד הלוויה, אשר התקיימה בשישי אחר הצהריים, הוחלט סופית על מקום קבורתו. אנשי המוזיאון רצו להציב את ארונו ברחבת המוזיאון, מקורבים נוספים סיפרו כי רצו לקבור את ארונו בבית הקברות הוותיק בטרומפלדור - שם קבורים אנשי תרבות ומנהיגים עירוניים רבים. עם זאת, לבקשת המשפחה, נקבר עומר בלוויה דתית בהר המנוחות בירושלים.

ההתכנסות וההספדים נערכו בבית הלוויות שמגר בשכונת רוממה החרדית בירושלים. בין האורחים היה ניתן למנות את ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אשר הכירוהו לראשונה לפני כ-13 שנים, במהלכם נבנתה לדבריו "הערכה הדדית עמוקה ורעות גדולה". חולדאי, אשר היה המספיד הראשון, אמר כי עומר "הציב את מוזיאון תל אביב על מפת המוזיאונים החשובים בעולם", והזכיר את תרומותיו הרבות של עומר לעיר ולמוזיאון. חולדאי אף ציין את פתיחתו הקרבה של האגף החדש במוזיאון, אשר יכפיל את שטחי התצוגה בו בחודש אוקטובר הקרוב, והוסיף: "כואב הלב שגורלו של עומר כגורלו של משה רבנו, אשר ראה את הארץ אך מנגד מעולם לא זכה להגיע אליה".

לפני כמה חודשים נערך בפקולטה לאמנות באוניברסיטת תל אביב אירוע השקה לספר מחווה שהוציאה הפקולטה לאור לכבודו של עומר, שפרש לאחר יותר מ-25 שנות הוראה. פרט להוראה כמרצה בכיר וראש החוג לתולדות האמנות, ייסד גם את הגלריה האוניברסיטאית, אצר עשרות תערוכות קבוצתיות ויחיד וכתב עשרות ספרים ומאמרים. ד"ר דורון לוריא, רסטורטור ראשי של המוזיאון ואוצר ראשי של המאה ה-16 עד ה-19 במוזיאון, שעבד עם עומר בכל שנות כהונותו, הזכיר את חשיבותו כאוצר ומרצה: "פרופסור מרדכי עומר היה משכמו ומעלה. מתלמיד חכם הפך למורה דגול שהעמיד דורות רבים של תלמידים".

אישים רבים באו לחלוק לעומר כבוד אחרון, בהם סגל מוזיאון ישראל - המנכ"ל ג'יימס סניידר, והאוצרים יגאל צלמונה, אמיתי מנדלסון וסוזן לנדאו; וכן אמנים רבים שהציגו במוזיאון תל אביב, כמו יאן ראוכוורגר, עופר ללוש, שרון פוליאקין, יוסי ברגר, גיל מרקו שני, מיכל היימן, ואנשי עסקים ואספנים. רוב בעלי הגלריות החשובות נעדרו מהאירוע.

בין מספידיו הנוספים היו אחיינו ואחייניתו, עידית עמיחי, מנהלת המחלקה לאמנות פלסטית ומוזיאונים במשרד החינוך והתרבות; ויהודית ענבר, אוצרת מוזיאון יד ושם, חברתו הטובה זה שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ