שירלי מקליין כבר לא עושה הצגות

דני קיי לימד אותה לבשל כמה מתכונים ורוברט מיצ'ם הרשים אותה בזכות גופו הגדול. אוטוביוגרפיה חדשה שכתבה שירלי מקליין מזמינה את הקוראים להציץ בחלון האחורי של הוליווד ושלה עצמה

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

בכל מקום שאליו הגיעה שירלי מקליין ברחבי העולם, התברר לה כי אינה יוצאת דופן. כמוה, כך גם אנשים אחרים מחפשים משהו חמקמק שיפיג את בדידותם. באוטוביוגרפיה חדשה, "I'm Over All That: And Other Confessions" (הוצאת סיימון אנד שוסטר) מגלה השחקנית, בת 77, כמה סודות על הוליווד ועל הסובב את תעשיית הקולנוע האמריקאית. בגילה, היא יודעת, היא כבר לא צריכה לעשות הצגות.

מקליין, שזכתה באוסקר על תפקידה כאורורה גרינוויי בסרט "תנאים של חיבה", היתה מועמדת עוד חמש פעמים לפרס. היא כבר מזמן עברה את הגיל שבו אפשר להתחיל להתוודות, כפי שאפשר להבין מהשם שנתנה לספרה החדש, שהוא הספר ה-12 פרי עטה. "הגעתי לשלב בחיי שבו אני מעדיפה לשחק בתפקיד מצוין ולא לחשוב איך אני נראית בזמן שאני מגלמת אותו", היא כותבת בין השאר. "זה בהחלט גורם לי הקלה, אף על פי שלא ויתרתי על הגאווה שלי".

היו לה הרבה מאוד מאהבים, היא אומרת, אבל היא מגדירה את עצמה שמרנית. הפעם היחידה שבה העזה, לדבריה, לשבור את השגרה בעניין היתה כאשר שכבה ביום אחד עם שלושה גברים. "זה היה כשהשתתפתי במסע תעמולה פוליטי וכולם עשו את זה, לא רציתי להיות יוצאת דופן", היא מסבירה ומיד עושה אחורה פנה: "זה לא הסגנון שלי בכלל. אני מונוגמית סדרתית". היא אכן היתה נשואה במשך 28 שנה לאיש העסקים סטיב פארקר, בעלה היחיד ואם בתה סאצ'י. השניים התגרשו ב-1982 אבל מקליין מודה כי לא היתה נאמנה לו במיוחד.

במשך כמעט שישה עשורים של קריירה בעולם הבידור האמריקאי השתתפה מי שנקראה על שם ילדת הפלא שירלי טמפל בכ-70 סרטים. עוד ארבעה עתידים לצאת בהמשך השנה. בספר היא מעלה זיכרונות על הגברים שהקיפו אותה במשך השנים. דני קיי לימד אותה לבשל כמה מתכונים. כאשר היא מבשלת אותם היא חושבת עליו ועל הארוחות המשותפות, בביתה או במסעדה. רוברט מיצ'ם הרשים אותה בזכות הגוף הגדול שלו והאופן שבו נע על המסך. אבל בסופו של דבר הוא היה פסיבי בעיניה ולכן עדיפה להתיר את הקשר. "הכל אצלו היה מקרי - אני, החיים. הוא כמעט לא עשה שום דבר ביוזמתו", היא כותבת בעצב. היה גם במאי סובייטי שהיא מעדיפה לכנות "ואסי". הם טיילו וראו יחד סרטים. היא הוקסמה מהגבר שבא ממשפחת רוסית מן המעמד הגבוה. כשנפרדו, הוא נתן לה את התנ"ך שהיה שייך למשפחתו. היא שומרת אותו עד היום.

לא רק אנשי קולנוע סיחררו את ראשה. גם אולוף פלמה, שהיה ראש ממשלת שוודיה ונרצח בשנות ה-80, נשבה בקסמה. היא זוכרת לפרטי פרטים כיצד בפעם הראשונה יחד, בביתה הניו-יורקי, אחרי פגישה משותפת בבניין האו"ם, הוא הביט בתמונות שעל הקיר והיא הסיטה את השיער שהסתיר את עיניו. הוא הסתכל על שפתיה והיא עשתה את הצעד ולקחה אותו בזרועותיה.

פייר טרודו, שהיה ראש ממשלת קנדה, היה עוד פוליטיקאי שהכיר אותה מקרוב. כאשר בא לבקר אותה בלוס אנג'לס, היא כותבת, הוא ביקש פעם אחת לראות מקרוב אולפן הוליוודי. כפוליטיקאי, היא טוענת, הוא הרגיש אולי מורם מעם, אבל כאשר הסתובב בין התפאורה של "צלילי המוסיקה" לזו של "הלו דולי", הוא היה כאחד האדם.

ומה בדבר איב מונטאן? היא פגשה אותו זמן קצר אחרי שניהל רומן עם מרילין מונרו וזה כמובן הצית את דמיונה שלה. הוא והיא צילמו יחד סרט, "My Geisha", בתחילת שנות ה-60 ביפאן. שניהם חשו זרים באתר הצילומים והיא לא ראתה אותו לאחר מכן, כאשר הופיעה בפאריס. אבל הוא שלח לה פרחים וכרטיס ברכה ובו ההקדשה: "מאגדה אחת לאגדה אחרת".

אחיה, הצעיר ממנה בשלוש שנים, הוא השחקן וורן בייטי. "לא היה שום סיכוי שלא ניהפך לכוכבי קולנוע", אמרה בעבר, "זה היה טבוע בדם שלנו, בזכות הורינו. הם היו בתחרות תמידית זה עם זה. האחד פעל מתוך אמונה שצריך להצליח. האחד חי את חייו בפחד מפני כישלון".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ