אמש בקונצרט: מזרח תיכון חדש

פסטיבל ישראל בירושלים: קונצרט "ישראל במצרים" - פרויקט בין דתי

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

קונצרט "ישראל במצרים" - שהביא זה לצד זה פרקים מתוך האורטוריה של הנדל לצד פסוקים מההגדה של פסח בנוסח אשכנז ובנוסח בבל, וגם שירה מוסלמית סופית - היה שרשרת של שיאים. אודה כי באתי אליו מתוך חשש, אם לא מתוך תקווה ששילוב הקטעים המזרחיים יהיה מינימלי ולא יפריע הרבה, כך שהנדל ימלוך. החששות התבדו, ולא בכיוון התקווה הנ"ל. לא נוצר כאן שילוב תרבויות, גם לא תשלום מס של תרבות אחת לאחרת ברוח של תקינות פוליטית; נוצר מפגן פוליטי-מוזיקלי של תרבות ליד תרבות, קריאה לחיים יחדיו, למציאות שבה שוררת התעניינות בין דתית ובין תרבותית, מציאות של סובלנות מוחלטת שתירש את מקומה של הקנאות הדתית. אוניברסאליות מונותיאיסטית וחילונית גם יחד.

כל המופע היה אפוא מין פנטזיה על גן העדן שיכול לשרור במזרח התיכון, בתמיכת אירופה (גרמניה, בהקשר של קונצרט זה). פנטזיה על פתיחות: קטעי הנדל, עם המקהלה הנפלאה של נערי טלץ והתזמורת המדהימה "ל'ארט דל מונדו", לא האפילו על קטעי הפיוט המזרחי המשלהבים; אמנות ומסורת ופולקלור ניצבו יחדיו, העצימו זה את רושמו של זה.

לאחר כל ההתפעלות הנ"ל נשאר עוד להביע משאלה שהתזמורת הזאת תחזור אלינו שוב, ולהזכיר עוד אחדים מן המשתתפים הרבים: הזמרים הערבים ר'סאן מנאסרה ולובנה סלאמה, זמר הבריטון נתנאל זלבסקי (שגם שלח ידו בנגינת כינור מזרחי), הקונטרטנור יניב ד'אור, הזמר והחלילן חכם דוד מנחם, נגן הקלרינט אייל סלע. להם ולכל האחרים מגיעה תודה נרגשת.

פסטיבל ישראל בירושלים: קונצרט "ישראל במצרים" - פרויקט בין דתי. רעיון: קלמנס בירנבאום, יאיר דלאל, ורנר ארהרדט; מבצעים: דלאל ולהקת עלעול (ישראל), תזמורת "ל'ארט דל מונדו" ומקהלת נערי טלץ (גרמניה), זמרים סולנים יהודים וערבים. מנצח: ורנר ארהרדט. אולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ