בעקבות הצליל היפה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

כשיש את היידן, לא צריך יותר מוזיקה בחיים - זאת ההרגשה שעולה שוב ושוב כשמקשיבים לו; לחיים הבהירים, האופטימיים, הנובעים ממנו; להומור - קשה להצביע על הומור קונקרטי במוזיקה, תמיד הוא מופשט, ובכל זאת למשמע היידן החיוך לא יורד מהפנים; ולהמצאה המפתיעה תמיד, אפילו אחרי אלף האזנות.

בסימפוניה מס' 85 שלו, שחוברה בהזמנה מפאריס, יש את כל אלה - ורוברטו פטרנוסטרו עם התזמורת הקאמרית הצליח גם לבטא אותם. מפתה עם זאת לחשוב מה היה מתקבל אילו ביקש פטרנוסטרו מהנגנים לנגן כמו מלאכים, כאילו כל אחד אוחז סטרדיווריוס בידו, כאילו הם מפיקים קול כנגינתו של אורפיאוס שהמיסה את לב האדס מלך השאול או כשירת הסירנות שכישפו את יורדי הים. אז אולי היה מתקבל מה שכל כך חסר ביצירה הזאת, וגם בזאת שאחריה - הקונצ'רטו המפורסם לכינור של מנדלסון: פשוט צליל יפה. או לפחות חתירה לצליל יפה.

היידן, והקונצ'רטו, נוגנו נהדר מבחינה תזמורתית, במוזיקליות יפה, ברגש, במסירות - אבל לא ביופי, ולפעמים, כשנכנסו החצוצרות והקרנות והתזמורת עלתה לפורטיסימו, אפילו בצליל גס. תמיד טוב להקשיב לקונצ'רטו של מנדלסון אחרי שצולחים את הפתיחה לפרק הראשון, שהפכה לקלישאה שקשה לשאתה. אבל היא עוברת מהר, והמוזיקה נהדרת; ולטיקה הונדה-רוזנברג הסולנית גם ניגנה ברגישות ובווירטואוזיות.

אמנם בפרק האחרון לקחו כולם טמפו רצחני והסולנית נדמתה לעתים כרודפת אחר הרוח, כשהסינכרוניזציה בינה לבין התזמורת ובתוך התזמורת עצמה משתבשת; אבל כשעושים מוזיקה חיה יש גם קשיים, ולפעמים דווקא הם, והחוסר שלמות שנובע מהם, יוצרים את המשמעות של האירוע. עוד מנדסלון בא אחרי ההפסקה: הסימפוניה "הסקוטית", יצירה מופלאה, כבר בסגנון רומנטי בשל שאיכשהו תמיד מבוצע הכי טוב על ידי תזמורות. האווריריות ההיידנית של מנדלסון בקונצ'רטו הוחמצה, הרומנטיקה שלו בסימפוניה נוגנה בשיא הרגש, בטכניקה מצוינת - ואז גם הצליל היפה הגיע.

התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: רוברטו פטרנוסטרו, סולנית: לטיקה הונדה-רוזנברג, כינור. מיצירות היידן ומנדלסון. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ