מה הסיפור האמיתי של הידוענים שפתאום הפכו לסופרים?

פמלה אנדרסון, ניקול ריצ'י וכעת גם האחיות קרדישיאן. ספרים שכתבו סלבריטאים נהפכו למכרה של זהב בעבור הוצאות לאור. שאלה אחת נותרת תמיד באפלה: מי באמת כתב אותם?

ג'ולי בוסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולי בוסמן

ניו-יורק טיימס

סופרים שאפתנים לא ייקחו את זה קשה מדי, אבל האחיות קרדישיאן, הידועות בעיקר בכישוריהן להתפרקד מול מצלמות הריאליטי, עומדות לפרסם את הרומן הראשון שלהם. "עד כמה שהחיים האמיתיים שלנו אולי נראים פרועים בטלוויזיה, רק חכו עד שתקראו מה שאנחנו מגלות ברומן הראשון שלנו", מסרו קורטני, קים וקלואי בהודעה בשבוע שעבר, כשהודיעו כי הוצאה לאור מבית הרפר-קולינס, תפרסם את הרומן שכתבו.

ולמה לא? ניקול ריצ'י כבר פירסמה שני רומנים. הילארי דאף פירסמה את הרומן הראשון שלה "Elixir", בשנה שעברה. לורן קונרד, כוכבת הריאליטי הבלונדינית, חתמה לאחרונה עם הרפר קולינס עסקה לכתיבת טרילוגיה על נסיכה הוליוודית ערמומית ותככנית ושמה מדיסון. ניקול פוליצי, הידועה בכינויה סנוקי מהתוכנית "חוף ג'רזי" באם-טי-וי, פירסמה רומן בינואר, למרות שבשנה שעברה היא סיפרה ל"ניו יורק טיימס" שהיא קראה רק שני ספרים כל חייה. הספר שלה, "A Shore Thing", נכנס עד מהרה לרשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס".

כמו בושם או קו ביגוד ממותג, הרומן - שבעבר נחשב באופן מוזר לעשייה אמנותית שמקורה בקול יוצר אחד - נהפך לסחורה נוספת הנושאת שמות של סלבריטאים, אשר לעתים קרובות מציגים את הספר כיצירה שלהם בלבד, למרות מעורבותם הגדולה של סופרי צללים. ותעשיית המו"לות שמחה להיענות לכך.

"המוציאים לאור חכמים מספיק כדי להיכנס לעיסקה כשזה מתאים", אומר איירה סילברברג, סוכן ספרותי. "אני חושב שבעבור רבים מאתנו השאלה היא: האם זה רק מסחרי וצריך לצחוק על זה? או שזה קרוב מאוד להיות כתב יד של סופר לגיטימי?"

בין מוציאים לאור, עורכים וסוכנים יש בהחלט הבנה שבשתיקה כי סופרי צללים עומדים מאחורי רבים מן הרומנים של סלבריטאים, אבל העניין לא נחשף בבירור בפני הקוראים. כאשר סלבריטאים מקדמים את הספרים שלהם באמצעי התקשורת, הם נוטים לומר שהם עשו את כל העבודה. כשפוליצי הופיעה ב"טודיי" בינואר, המנחה מאט לאואר שאל אותה, "האם את באמת כתבת את הספר הזה?" "כן", השיבה פוליצי. "אם תקרא את זה, אתה תדע כבר מהעמוד הראשון שאני כתבתי אותו. כי זה, כאילו, לגמרי השפה שלי" (בסופו של דבר ולאחר קצת לחץ נוסף היא הודתה כי כותב נוסף היה שותף בכתיבה).

כשבשנה שעברה ריצ'י קידמה את הרומן השני שלה, "Priceless". היא תיארה את שגרת הכתיבה שלה: היא כותבת מוקדם בבוקר, לפני שיתר בני המשפחה מתעוררים. "אני כותבת את כל הסיפורים שלי", אמרה. אבל המו"ל של ריצ'י, ג'ודית קר, רמזה אחרת, ואמרה שסופר צללים אחראי למרבית עבודת הכתיבה בספרה של ריצ'י.

הדבר שאותו תורמים הסלבריטאים לספרים הם קווי עלילה בעלי קשר קלוש לחייהם, כמו בהצעה לספר שהגישה טינסלי מורטימר, אשת החברה ומעצבת תיקי היד, שבשנה שעברה עשתה סבב בין בתי ההוצאה לאור הגדולים. אחד העורכים סיפר כי מורטימר ניסתה למכור את הרעיון לספר למוציאים לאור, היא הביאה אתה את סופר הצללים שלה. בסופו של דבר הוצאת סיימון אנד שוסטר רכשה את הספר.

בדרך כלל, כאשר מתפרסם רומן פרי עטו של ידוען, רק שמו מודפס על עטיפת הספר (באופן כללי מוציאים לאור מאמינים כי הדפסת שני שמות על העטיפה מבריחה את הקוראים, בעיקר בסיפורת). התייחסות קצרה לכותב נוסף או שותף אחר עשויה להופיע עמוק בתוככי דף התודות.

דאף, זמרת פופ ושחקנית שהרומן שלה יצא לאור באוקטובר בסדרת הספרים לצעירים של הוצאת סיימון אנד שוסטר, אמרה בראיון שהיא המציאה את העלילה ואת הדמויות בספר. לדבריה, לא שקלה לתת קרדיט לשותפתה לכתיבה על כריכת הספר במקום בעמוד התודות. "זה הסיפור שלי", אמרה דאף. "זה הספר שלי. אני כתבתי אותו, היא הנחתה אותי בתהליך".

לדעתה של קר, הפופולריות הנוכחית של רומנים פרי עטם של ידוענים התחילה עם פרסום רב המכר של פמלה אנדרסון "Star" ("כוכב") ב-2004 (אנדרסון, לשעבר כוכבת "משמר המפרץ", השתמשה בשירותיו של סופר צללים).

סוכנים ספרותיים להוטים היום לשכנע ידוענים ואת מנהליהם להציע ספרים למוציאים לאור, אומר רוברט גוטליב, יו"ר קבוצת המדיה טריידנט. לדבריו, הם יכולים לקבל מקדמות בגובה 200 אלף עד מיליון דולר. "הם שוכרים סופר, באים עם רעיון ויוצרים ספר שניתן להפוך אותו בקלות לסרט או לתוכנית טלוויזיה", הוא אומר. "זו דרך נוספת של הידוען להעמיק את טביעת הרגל שלו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ