רקדני תיאטרון המחול הדני מפגינים רעננות ואנושיות בלי מאמץ

רות אשל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות אשל

על הבמה מנגנת תזמורת ג'ז חיה. הזמרת היפה והמרשימה קרוליין הנדרסון, בשמלה צמודה בצבע זהב, מבצעת להיטים. האווירה היא של מועדון לילה איכותי ואי אפשר שלא להיזכר במחול "בורדומינו" של להקת "ורטיגו", שגם הוא התרחש באווירה של מועדון לילה. אלא ששם המחול נגע במגדר ובתוקפנות של גברים כלפי נשים, ואילו ב"שירי אהבה" של "DDT" (תיאטרון המחול הדני) יש איזשהו חוסר התאמה בין אקסקלוסיביות המקום לבין רקדנים הצעירים, הלבושים בפשטות.

הקטעים הטובים הם הדואטים. בהעמדה של הקטעים הקבוצתיים, לעומת זאת, יש משהו מלאכותי, כמו נשכחה אותה אווירה חופשית וריאליסטית, ולפתע הרקדנים מתפרשים ומאורגנים, במרחקים שווים זה מזה, החזית של הגוף כולה מופנה לקהל, כווריאציות מחול החורגות מההקשר של המקום.

אין ביצירה חדשנות תנועתית. אין הפתעות המשאירות חותם בפתרונות תנועתיים, גם לא אמירה או מסר, לבד מההנאה וההתמסרות של הגוף למוסיקה. לפעמים הכוריאוגרפיה נעה בין ריאליזם לקיטש, אבל תמיד היא עשויה במקצועיות.

לרקדנים יש טכניקה טובה בבלט קלאסי ואיכות תנועה ג'זית ובעיקר מוסיקליות תנועתית ולמרות גילם הצעיר, הם אינם מפגינים בוסריות. הם מנהלים דיאלוג עם המוסיקה, יוצרים סינקופות העטופה בזרימה, ואחר כך משתעשעים בין "האטה" להגברת המהירות, כמו לפצות על האטיות ולחזור לקצב.

מה שיפה בלהקה זו הוא רוח הרעננות שהיא מקרינה מבלי להתאמץ, והאיכות הטכנית הטובה של הרקדנים, מבלי ניסיון להרשים ולהגיע לגבולות היכולת של הגוף. כלומר, זה מחול שהוא גם איכותי וגם הומני. הרקדנים מוצגים כבני אדם ולא כמכונות של ביצועים טכניים. ואולי אפשר לשייך את הלהקה לאירופה, לפחות זו של פעם, המבטאת תרבות, איפוק ושמירה על קורטוב של אצילות.

"DDT" (תיאטרון המחול הדני) בבכורה עולמית של "שירי אהבה" מאת טים ראשטון; מוסיקה: קרוליין הנדרסון, ניקולאי הס, ניקולאי מונק-הנסן, ג'ייקוב הויר; תאורה: תומאס בק. תיאטרון ירושלים, פסטיבל ישראל, 15.6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ