ציור מקורי של פיקאסו יוצג לראשונה ברמאללה

לאחר שנתיים של קשיים לוגיסטיים וביורוקרטיים

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

ביום שישי תיפתח באקדמיה הבינלאומית לאמנויות ברמאללה התערוכה "פיקאסו בפלסטין", ולראשונה יוצג ציור מקורי של פאבלו פיקאסו ברשות הפלסטינית. פתיחת התערוכה תסכם פרויקט משותף שנמשך יותר משנתיים, בו שיתפה פעולה האקדמיה לאמנויות עם מוזיאון ואן אבה שבהולנד, שהשאיל את הציור לתערוכה. היצירה היא "פסל חזה של אשה" מ-1943, ציור שמן על בד שגודלו 100 על 80 ס"מ. שוויה מוערך ב-7 מיליון דולרים, והיא עבודת האמנות היקרה ביותר באוסף מוזיאון ואן אבה. הציור מתאר ככל הנראה את דמותה של דורה מאר, שהייתה המאהבת של האמן הספרדי בשנות השלושים.

המסע הסבוך של העברת הציור לרמאללה, דרך מעברי הגבול באירופה ובישראל, תועד בסרט "פיקאסו מבקר בפלסטין" שביים הבמאי הפלסטיני ראשיד משראווי. קשיים לוגיסטיים וביורוקרטיים התעוררו בתהליך ההעברה, וזאת בעיקר בשל אישורי כניסה של ישראלים לגדה המערבית וחופש תנועה מוגבל לפלסטינים. מסמכי האישורים הסופיים התקבלו ביום חמישי האחרון, אז נארז הציור והוטס לתל אביב, והגיע לבסוף שלשום לרמאללה.

לדבריו של העיתונאי ההולנדי הסל ריפה, התערוכה היא למעשה "פרויקט שנושאו הוא השפעת הקונפליקט במזרח התיכון על תחום האמנות במקום. המצב הפוליטי גורם לקושי רב לתושבי הגדה המערבית להיות במגע עם שוק האמנות הבינלאומי". באופן דומה, אמר השבוע הצלם הבלגי בויק סאנדר, שערך לאחרונה פרויקט משלו בגדה המערבית, כי "חאלד חוראני, מנהל האקדמיה ברמאללה, מנסה להשתמש באמנות כדי להעלות לדיון את המצב הנוכחי בפלסטין".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ