מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

הערב התחיל בהפגנה: קבוצה מרשימה של יוצרים, המעורבים בהצגה זו וגם לא - ביניהם השחקנים נמרוד ברגמן, אודליה סגל-מטלון, אורי רביץ והמתרגם שמעון בוזגלו - התייצבו לפני הבמה, וברגמן קרא הצהרת אמון ותמיכה במנהלת האמנותית אופירה הניג, שההנהלה הציבורית של התיאטרון הראתה לה את הדרך החוצה, כשבדבריו מודגשת איכותה של הניג כאמן ואדם. הדברים התקבלו בתשואות ממושכות, כולל שלי.

אם הצגה זו היא שירת הברבור של הניג כמנהלת אמנותית, היא מסיימת את ארבע שנות כהונתה בתרועת ניצחון רמה. קשה לי להאמין שלהצגה זו - חשובה ומבדרת - קשה להביא קהל במציאות של ישראל 2011. אוהבי תיאטרון, תוכיחו לי שאני צודק.

זהו מחזה צ'יליאני על חברה שנמצאת במצב מלחמה במשך שנים. הוא מתרחש בערב חג מולד 2007. חורחה הוא חייל שבא לחופשה מהחזית לשתי אחיותיו התאומות. אחת מהן אוהבת שלום, ולכן משוכנעת שמוכרחים לנצח במלחמה, כי הצ'יליאנים עדיפים על כל אויביהם. השניה רוצה להבריח את האח לדרום, כדי שלא ימות במלחמה, גם אם פירושו שאחותה התאומה תיאנס ותעונה כי סייעה לאחיה לערוק. יש גם דוד מטורף שמאמין בחייזרים, ודודה מטורפת לא פחות, ולחייל יש חברה שכתב לה כי הוא כבר לא אוהב אותה, אבל הצנזורה מחקה חצי מכתב ולכן היא מחכה לו.

שעה וחצי מקברית על חברה מטורפת במצב מלחמה. משחק משובח של איצ'ו אביטל ואורנה כץ (הדוד והחברה), הופעת מבריקה של לני שחף בתפקיד הדודה, ועבודה מרתקת של יואב הייט בתפקיד החייל, שבסוף מתברר כי הוא מעדיף את החיילים והמלחמה על השלום, ולכן התאומות משנות את עמדתן; אחות אחת - נעמי פרומוביץ'-פנקס המרתקת מוכנה עתה כי יערוק, ואילו השניה - סילביה טששניובסקי-דרורי המקסימה - מוכנה שיחזור לחזית. בפרפרזה על חנוך לוין, אלמלא הייתי יודע שאני רואה היסטוריה, לא הייתי מחזיק מעמד.

אנסמבל הרצליה מעלה את "דצמבר" מאת ג'ירמו קלדרון. נוסח עברי ובימוי: בן לוין, תפאורה ותלבושות: איתן לוי, מוזיקה: שפי ישי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ