מרכז חדש לקרמיקה שנפתח בתל אביב שואף לשלב עיצוב, אומנות ואמנות

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

בשנת 1978, כשהיתה סטודנטית באוניברסיטת תל אביב, חיפשה מרסל קליין מורה לקרמיקה לשעות הפנאי. סיפרו לה שבשכונת אפקה, לא רחוק מהאוניברסיטה, יש מורה לקדרות. כך פגשה קליין לראשונה את יששכר בנימיני ואת אשתו יהודית. עם השנים החליטה קליין להתמקד בקדרות והקשר עם בני הזוג העמיק. בשנת 1990 נהרג יששכר בפיגוע, ותשע שנים לאחר מכן מתה יהודית. בני הזוג הורישו בצוואתם את ביתם וכל כספם להקמת מרכז שישמש בית לאמני הקרמיקה בישראל, בניהולה של קליין.

12 שנה לאחר מכן, קליין יכולה לחוש סיפוק: ביום חמישי בשבוע שעבר נחנך ברחוב העמל שבקריית המלאכה בתל אביב "בית בנימיני", המרכז לקרמיקה עכשווית, שעתיד להיות במה לאמנות ועיצוב הקרמיקה בישראל. המרכז כולל שתי גלריות לתצוגת תערוכות מתחלפות, סדנאות עבודה, ספרייה עיונית, חלל סטודיו ל אמנים אורחים וכן משרדי אגודת אמני הקרמיקה בישראל. המרכז עתיד לשתף פעולה, בין השאר, עם האקדמיה וכן עם אמנים עצמאיים שיעבירו במקום סדנאות אמן והרצאות. מהשנה הבאה גם יוענקו מטעמו מלגות לסטודנטים מצטיינים, שבמסגרתן יוענק להם חלל עבודה במקום לשנה.

פתיחת המרכז היא עדות נוספת לשינוי באופן שבו נתפש תחום הקרמיקה בישראל (ובעולם). אם עד לפני כמה שנים הוא נחשב לעיסוק נשי, פריפריאלי, יוקרתי פחות מעיצוב או מאמנות - בשנים האחרונות התחום פורח. היבט אחר להתפתחותו ניכר בביאנלה השישית לקרמיקה ישראלית, שננעלה בשבוע שעבר במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. שם הושם דגש על השילוב בין קרמיקה לטכנולוגיה ועל אומנות דיגיטלית, אחד התחומים המרתקים בעולם העיצוב, שמשלב בין טכניקות מידול והדפסה תלת ממדית לעבודה מסורתית עם חומר.

"בכל עולם האמנות יש חזרה לעיסוק בחומר", מאשרת קליין. "מה שמיוחד בקרמיקה הוא שהיא נושקת בכל התחומים - עיצוב, אמנות ואומנות. זה מה שאנחנו, בלי להתבייש. אנחנו מתעסקים עם חומר שיש לו הקסם שלו והרלוונטיות והמקום שלו. היתרון של המרכז הוא שכל הפעילות מתרכזת במקום אחד; זה נותן משמעות נוספת לעיסוק בתחום".

מה ייחשב להצלחה של המקום הזה?

"אם המקום ישמש לעשייה מהותית ואיכותית, אם נוכל לשלב בין עיצוב, אמנות ואומנות ולהראות שהם יכולים לחיות טוב ביחד, זו תהיה הצלחה גדולה. זה אמור להיות מקום שפתוח לאנשים שעוסקים בתחומים יצירתיים מקבילים כמו עיצוב או כתיבה. בנוסף לכך, חשוב לנו מאוד הקשר בין היוצרים הצעירים לבין הוותיקים, להראות שיש לאן לשאוף, שיש מקום לכולם, גם ליוצרים בגליל וגם לחבר'ה צעירים. זו גם הסיבה שפרויקט המלגות, שנקרא 'סטודיו ראשון', חשוב כל כך. עד היום איפה היו מציגים קרמיקה? אין. בגלריה פריסקופ מדי פעם?"

המרכז שוכן בבניין בגובה שלוש קומות ושטחו כ-300 מ"ר. על השיפוצים היה אחראי משרד האדריכלים "החדר". "עשינו שיפוץ פנימי פשוט, ובחוץ לא עשינו כלום חוץ ממתיחת פנים", אומרת קליין. "אין לנו אמצעים בלתי מוגבלים, וככלל רצינו משהו צנוע, שיהיה נעים לבוא, לעבוד וגם לראות תערוכה. זו גם הסיבה שהמרכז יהיה פתוח בכל ימות השבוע. גם ההחלטה לשלב בין גלריה לסדנה פעילה יוצרת הרגשה של מקום מפגש חי ודינמי".

המיקום של בית בנימיני מעיד אף הוא על הכוונה של הקרמיקאים להיות במרכז העניינים. "קריית המלאכה היא אזור של אמנים, גלריות ובעלי מלאכה, אזור של יצירה", אומרת קליין. "חיפשתי בית במשך שנתיים וחצי עד שמצאתי את הבניין הזה. הקרמיקה נתפשת לא פעם כפריפריה, עכשיו זו ההזדמנות שלנו להיות במרכז. כבר בקיץ נעביר סדנאות, לאנשי מקצוע ולקהל הרחב, וגם יתקיימו מפגשים חווייתיים למשפחות בשבת בבוקר".

העירייה תומכת במרכז?

"עוד לא, אני מקווה שבעתיד המצב ישתנה. בכל מקרה אנחנו משתתפים בפעילויות עירוניות כמו אירועי 'לילה לבן'".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ