אופנה | נשיקת נשות העכביש

גילן הצעיר והעובדה שמעולם לא רכשו הכשרה רשמית באופנה לא הפריעו לאחיות מאליווי להפוך את רודארטה לאחד המותגים המהוללים בעולם. בראיון לרגל השתתפותן ביריד פיטי אומו בפירנצה, הן מספרות איך הן עושות את זה

יוג'ין רבקין, פירנצה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוג'ין רבקין, פירנצה

באחד מערבי השבוע שעבר נדחסה חבורה של עורכים ובלוגרים מתחום האופנה לתוך בניין ישן ומוזנח הניצב מאחורי הדואומו כדי לצפות בקולקציה החדשה של רודארטה. האחיות לורה וקייט מאליווי, מעצבות המותג, בנות 30 ו-32, הוזמנו להציג את הקולקציה החדשה במסגרת יריד אופנת הגברים פיטי אמג'ין אומו, שננעל בשבוע שעבר, ובמסגרתו הוצגו גם מספר טרום-קולקציות של בגדי נשים.

האחיות מאליווי בחרו בניין נטוש, חסר ברק וייחוד, כדי להשרות אווירה סגפנית ונזירית. "מקור ההשראה לקולקציה היה הפרסקאות של פרה אנג'ליקו בסן מרקו", אמרה קייט, הדברנית משתי האחיות, במסיבת העיתונאים, "לורה ואני רצינו לעשות משהו מחובר מאוד לסביבה, לביקור בפירנצה, שיתאים לרעיון של אמנות שמחוברת למקום. רצינו ליצור תאים קטנים שיהיו מעין מקומות להרהורים".

ואכן, קומת הקרקע המבוכית של הבניין חולקה לחדרים קטנים, ואף שלא היו שם פרסקאות, היו שם שלווה ושקט, ולזה כיוונו האחיות מאליווי. הקולקציה הורכבה מעשר שמלות ערב מבדים כגון משי ז'ורז'ט, טפטה ואורגנזה, בצבעי ורוד, זהב ומה שכונה בדף לעיתונות "לבן אור ירח". השמלות, המעוטרות בנוצות ואבני קריסטל, היו יפות וזוהרות ונראו לא שייכות למקום באופן בולט. אורות הניאון הזוהרים והמוסיקה המטרידה הוסיפו לתחושת הצרימה.

הארגון פיטי אימג'ינה, העומד מאחורי היריד, ידוע בנדיבותו, המאפשרת למעצבים האורחים ליצור משהו מיוחד באמת, ולכן היה מאכזב מעט לגלות שהתצוגה של רודארטה היתה מהוססת כל כך, בייחוד משום שזהו אחד המותגים הצעירים המבטיחים ביותר שיצאו מארצות הברית.

אין הכוונה לומר שהציפיות היו לראות משהו יוקרתי וזוהר - מיצב הווידאו של גארת פיו מהעונה שעברה בקתדרלה הגותית בפירנצה היה מרהיב בשילוב בין סגפנות לחדשנות - אבל אם מזמינים מעצבים מהקצה השני של העולם, מן הראוי לעשות משהו יוצא דופן. לא היה מפתיע לראות את מבטי ה"זה הכול?" התמהים בעיני הקהל שזרם החוצה במהירות מתוך החדרים החמים אל החצר הרבועה והקטנה שבה ישבו האחיות מאליווי על גרם מדרגות, והיחצן שלהן מפריד בינן לבין הקהל. כתב האופנה הבריטי הנודע טים בלנקס מיהר לעזוב את המקום לאחר שריאיין קצרות את קייט מאליווי. על המדרכה מחוץ לבניין דיברה הבלוגרית סוזי באבל בטלפון וקבעה עם בני שיחה לצאת לאכול פיצה.

האחיות מאליווי הקימו את רודארטה ב-2005 בביתן בפסאדינה שבקליפורניה ב-16 אלף דולר שגייסו. לאחר שהכינו את הקולקציה הראשונה שלהן, שכללה עשרה פריטים, הן פנו אל קמרון סילבר, הבעלים של "דקיידס", בוטיק הווינטג' המפורסם מלוס אנג'לס. הוא התרשם מיד, והציג את האחיות בפני עורכי "WWD" ו"ווג". הסיקור החיובי מקיר לקיר שזכו לו תרם רבות להצלחת האחיות, וחנויות כגון בארניס וברגדורף גודמן מיהרו לרכוש את הקו.

רודארטה זכה בפרסי אופנה רבים בארצות הברית ומחוצה לה. ב-2009 זכו האחיות בפרס מעצבי השנה לנשים של מועצת מעצבי האופנה האמריקאים. חרף השמירה על פרופיל נמוך בקמעונאות - רודארטה נמכר ב-40 חנויות בלבד בכל העולם - התצוגות שלהן בניו יורק עמוסות כוכבי תקשורת וסלבריטאים כגון טילדה סווינטון וקייט בלנשט.

קל להבין למה סלבריטאים נמשכים לרודארטה. אף שמבחינה טכנית בגדי המותג הם קונפקציה, האחיות מאליווי משתמשות במקרים רבים בטכניקות מעולם התפירה העילית. ייצורם של רוב הבגדים כולל עבודת יד רבה, ועשרת העובדים של המותג מכינים אותם בסטודיו בלב לוס אנג'לס. מלבד שמלות, בולטים בין פריטי רודארטה הסוודרים בסריגת יד מצמר שחור, לבן ואדום, שסריגתם הרפויה מזכירה קורי עכביש יפים.

מספרם המוגבל של הפריטים הנכללים בקולקציות המותג עשוי להעיד על כך שהאחיות רואות בעבודתן יצירה אמנותית. "עיצוב הוא תהליך אמנותי", אמרה קייט מאליווי במסיבת העיתונאים. "לדעתי תפקידנו להציב אתגרים רעיוניים. לפעמים אפשר לעשות משהו שהוא אמנותי מאוד וגם לביש מאוד, ולפעמים זה ההיפך, אפשר לעשות משהו שאי אפשר ללבוש, אבל הוא יצירתי מאוד".

האחיות מאליווי אוהבות קולנוע. כמה מהקולקציות המוקדמות, האפלות יותר, של המותג התבססו על סרטי אימה. הקולקציה הקלילה והחדשה יותר של סתיו-חורף 2011 התבססה על "ימים ברקיע" של טרנס מאליק. הקולקציה כללה שמלות ערב שראשי שיבולים הודפסו בשוליהן וסוודרים ששובצו בהם ריבועים בצבעי אדמה.

תעשיית הקולנוע גמלה להן בטובה תחת טובה. דארן ארונופסקי הזמין את האחיות מאליווי לעצב תלבושות לסרטו האחרון, "ברבור שחור". נטלי פורטמן לבשה רודארטה (קודם תכננה ללבוש שמלה של דיור, אך חזרה בה אחרי דבריו האנטישמיים של גליאנו) לטקס האוסקר האחרון, שזכתה בו בפרס השחקנית הטובה ביותר.

עם זאת, האחיות מאליווי מקפידות שלא לעסוק בתולדות האופנה. בשונה מרבים מבני דורן, שנוברים בהיסטוריה של האופנה בחיפוש אחד מקורות השראה, הן מעדיפות להתחיל במקומות אחרים. במסיבת העיתונאים הן נשאלו אם השמלות המוצגות הן בהשראת מדאם גרה. "בכלל לא התייחסנו לגרה", השיבה לורה מאליווי. "כשאנשים באים לסטודיו שלנו ורואים במה אנחנו מסתכלות, הם אף פעם לא רואים תמונות של בגדים או של נשים בבגדים. בדרך כלל מקורות ההשראה שלנו הם צבעים או נופים מסויימים".

תנאי חוסר ודאות

אף אחת מהאחיות לא עברה הכשרה רשמית באופנה. שתיהן למדו באוניברסיטת ברקלי היוקרתית בקליפורניה; קייט למדה היסטוריה ולורה ספרות. שאלתי אותן איך משפיע היעדר החינוך הרשמי באופנה על עבודתן. "בעיניי זה משחרר", אמרה קייט. "הרגשתי שכל כך מעניין לבוא לפירנצה בפעם הראשונה. כל כך הרבה זמן הקדשתי ללימודים על האמנות, ופתאום, לבוא לכאן ולראות את זה, זה פשוט מהמם. הרגשתי שכל הידע שהיה לי פשוט נעלם. אבל אני חושבת שהחוויה החזקה הזאת, היכולת לחוות את הדברים האלה, הן הליבה של היכולת ליצור".

הנסיקה הנחרצת של רודארטה לתהילה עשויה לפעמים להיראות כאילו היתה מוקדמת מדי. בשש שנות קיומו של המותג כבר הפיקו האחיות מאליווי ספר, שגם הוא הוצג לראשונה בפיטי, שייצא בעוד כמה חודשים. יצירותיהן מופיעות באוספי מוזיאונים ברחבי ארצות הברית. השנה מציג מוזיאון לוס אנג'לס לאמנות עכשווית תערוכה של רודארטה. עשר השמלות שהוכנו עבור תערוכת בפיטי אומו לא יראו לעולם חנות מבפנים. הן יועברו היישר לאוסף התלבושות של המוזיאון.

כל הכיבודים האלה מורעפים בדרך כלל על מעצבים ותיקים, שכישרונם זכה להכרה נרחבת. אך נדמה שדווקא חוסר הוודאות הוא הכוח שמניע את המוזיאונים לרכוש את בגדי המותג. האחיות רודארטה יצירתיות ללא ספק ועבודתן מעניינת, אך האם המוזיאונים צודקים בכך שהם מהמרים על עתיד המותג? ימים יגידו. *

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ