גלי צה"ל תוכל לשדר חסויות עוד שנה וחצי

ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה פה אחד להאריך את תוקף הוראת השעה המאפשרת לתחנת הרדיו לשדר תשדירי חסות ושירות. בזמן שנותר אמורה הממשלה להשלים את החקיקה בנושא. ח"כ נחמן שי: "עתידה של גלי צה"ל לא עומד בספק או בסימן שאלה"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

הוראת השעה המאפשרת לגלי צה"ל לשדר חסויות ותשדירי שירות תוארך בשנה וחצי, כך קבעה אמש ועדת הכלכלה של הכנסת. הוראת השעה תובא בהקדם לאישור הכנסת בקריאות שנייה ושלישית, ותחול עד סוף שנת 2012.

לדיון אתמול קדמה תקופה של כחודש וחצי בה עמדה גלי צה"ל תחת מתקפה. חלק ניכר מתקציבה השנתי של התחנה, כ-17 מיליון שקלים (מתוך כ-40 מיליון שקלים בסך הכל), מקורם בחסויות ותשדירי שירות שהיא משדרת, עניין המעוגן בהוראת שעה שנחקקה בשנת 2005. בסוף חודש מאי האחרון פג תוקפה של ההוראה, וטיוטת חוק שנועדה להחליפה נדחתה על ידי ועדת השרים לחקיקה. במקום הנוסח שהוצע הוחלט להקים ועדת שרים, בה חברים שר הביטחון אהוד ברק, שר התקשורת משה כחלון ושרת התרבות לימור לבנת.

לאי-הוודאות הכלכלית שנוצרה נוספו עוד איומים. זמן קצר אחרי שנדחתה הצעת החוק, הודיע שר הביטחון במפתיע כי בכוונתו להחליף את מפקד התחנה הנוכחי, יצחק טוניק. בשבוע שעבר החלה תנועת "ישראל שלי" בקמפיין תקשורתי נגד התחנה, הלוקה לטענתם בחוסר איזון פוליטי ופוגעת במורל צה"ל.

לאישור החסויות מתנגדים משני כיוונים - האחד הוא תחנות הרדיו האזוריות אשר לא מעוניינות לחלוק עם גלי צה"ל את עוגת הפרסום, והשני הוא טענות של חברי כנסת ופוליטיקאים בדבר שמאלנות יתר של התחנה.

אתמול כאמור נערך הדיון המכריע בהוראת השעה, והוועדה החליטה פה אחד להאריך את תוקפה, זאת לפי הצעתם של העיתונאי רזי ברקאי, המגיש תוכנית בתחנה, וח"כ נחמן שי, ששימש בעבר מפקד התחנה. פרט לחברי הכנסת החברים בוועדה, ולקצין חינוך ראשי בצה"ל, נכחו בקהל אנשי תקשורת רבים, בהם רינו צרור, עורך "אולפן שישי" גולן יוכפז, דני קושמרו ואחרים. ראש "ישראל שלי", איילת שקד, הוזמנה אף היא ושטחה את טענות התנועה.

ח"כ דניאל בן סימון טען כי "הפגיעה בגלי צה"ל באה ממניעים אידיאולוגיים יותר משהם מניעים ענייניים". ח"כ נחמן שי הוסיף לדברים כי "הוויכוח (על החסויות) הופך את העניין לפוליטי וזוהי שאלה כלכלית. עתידה של גלי צה"ל לא עומד בספק או בסימן שאלה".

בהתייחס לשאלה הכלכלית, טען נציג תחנות הרדיו האזוריות, אבנר הררי, כי הגדרת החסויות הנוכחית מאפשרת לתחנה פתח לפרשנות מפליגה מעבר למה שהתכוון המחוקק, ולפיכך להכנסות גדולות בהרבה הנוגסות בהכנסות התחנות האזוריות.

לבסוף החליטו כאמור חברי הוועדה להאריך את תוקף הוראת השעה המאפשרת לתחנה לשדר חסויות ותשדירי שירות בהיקפים מצומצמים ובהגבלות על הנוסח ועל אופי הגופים המפרסמים.

מפקד גלי צה"ל מסר בתגובה: "החלטת הוועדה חשובה, ובתנאים שנוצרו, בהם הממשלה, במקום להעביר את החוק החליטה להאריך את הוראת השעה בשנה, נכון היה לאפשר זאת לפרק זמן ארוך יותר. צר לי שעל הדיון תפסו טרמפ כל מיני גורמים שבאו עם אג'נדות פוליטיות כאשר הדיון עסק בנושא כלכלי לקיום גל"צ. לשמחתי, חשיבות פעילותה של התחנה גבוהה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ