אמש בתיאטרון: אלימות, זונות וקוטג'

תיאטרון קרוב מעלה את "הנבחרים" מאת ריינר מריה פאסבינדר

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

זוג צעירים מאנגליה, איאן בריידי ומיירי הינדלי, אנסו ורצחו מספר נערות ונערים בשנות השישים, בהשראת תורת הגזע של אדולף היטלר וכתבי המרקיז דה סאד. ריינר מריה פאסבינדר כתב עליהם מחזה בתחילת דרכו האמנותית, שמשלב תמונות של אלימות יומיומית בגרמניה של זמנו.

ניקו ניתאי עיבד את המחזה כשלתוך קטעי סיפור הזוג האנגלי, שאינו מלמד הרבה עליהם או על התהליך שעברו (שמבוצעים על ידי ששת השחקנים, המתחלפים בצמדים) הוא מוסיף תמונות של אלימות בין זונות, הומו, לקוחות, פקחים וגם שני במאי פרסומות שבוחנים שחקנים לתפקיד זונה האמורה לקדם מכירות קוטג'. אה, נכון, יש גם תמונת אונס אלימה במיוחד.

בהחלט השתכנעתי שאלימות בין-אישית זו סכנה חברתית גדולה, וכן, זו אחת הסכנות (לא הגדולה שבהן) שהותיר הנאציזם לעולם.

השתכנעתי גם שמקסים סבטלוב הוא מוזיקאי מוכשר מאוד, ושכמו תמיד בתיאטרון קרוב הכל ספוג בכוונה כנה וטובה.

הכל היה ממושטר באופן תרבותי, ובאיזשהו אופן, למרות התוכן המזעזע, היה מהוגן להפליא ואף נעדר חספוס. ברוטאליות ממש ממש בטעם טוב.

אני מודה שיותר מניצני הניאו-פאשיזם שמתעורר לתחייה בכל מקום, עניינו אותי שישה שחקנים צעירים ובהחלט מיומנים, וחלקם בעלי חן לא מבוטל, כולם בראשית הקריירה, ומחלקים את זמנם בין הצגות פרינג' שונות: אלעד רוט, עודד גוגנהיים ורותם לוי וגה, כנרת אריאלי ומיכל בובילסקי.

ביניהם בלטה נורה פישר, שגם ניחנה במראה ונוכחות ההולמים את דמות האשה הגדולה והקרה מהסיוט הארי האולטימטיבי.

תיאטרון קרוב מעלה את "הנבחרים" מאת ריינר מריה פאסבינדר. עיבוד ובימוי: ניקו ניתאי, מוזיקה: מקסים סבטלוב, עיצוב תפאורה וקומיקס: צבי פלדמן, תלבושות: לינור אריקה קוצ'וק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ