מחלוקת על הזכויות של "החמישייה הסודית"

הסוכנות המייצגת את עיזבונה של אניד בלייטון פנתה להוצאת מ. מזרחי שפרסמה את הסדרה הפופולרית, בטענה כי אין לאיש בישראל זכויות על הספרים וכי התרגום נעשה ללא רשות. מ. מזרחי: "ההוצאה פעלה תמיד על פי חוק. הנושא נמצא בטיפול משפטי"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בחודש נובמבר עתידה לראות אור סדרה "חדשה" בהוצאת אחוזת בית. אלא שהסדרה מבית מדרשה של אניד בלייטון - ספרי "החמישייה הסודית" ו"השביעייה הסודית" - כלל אינה חדשה בארץ. הסדרות של בלייטון רואות אור בעברית מאז תחילת שנות השישים בהוצאת מ. מזרחי הוותיקה, בתרגום שרגא גפני תחת שם העט אבנר כרמלי. כעת הן עומדות במרכזה של מחלוקת מו"לית.

שרי גוטמן, מו"לית אחוזת בית, קנתה את הזכויות על הספרים מסוכנות קוריון הבריטית המשמשת נציגת העיזבון של אניד בלייטון, בעוד בהוצאת מ. מזרחי טוענים כי הזכויות שייכות להם זה עשרות שנים.

לדברי שרי גוטמן, חברת קוריון שלחה אליה את הקטלוג של אניד בלייטון והציעה לה לקנות את הספרים. לטענת אנשי החברה, לא ידוע להם שהספרים אי פעם ראו אור בעברית. הצוות המשפטי של קוריון שבדק את הנושא טוען כי אין לאיש בישראל זכויות על ספריה של בלייטון, לא התקבלו תמלוגים על שום ספר, והצוות הקריאטיבי שלהם מעולם לא אישר את עטיפות הספרים בעברית.

כעת מתכתבים ביניהם עורכי הדין של קוריון ושל הוצאת מ.מזרחי. מו"לית אחוזת בית מצדה מתעתדת, בתור התחלה, להוציא לאור שלושה ספרים של "השביעייה הסודית" שיהיו מנוקדים ומיועדים לגילים צעירים יותר, ושלושה ספרים של "החמישייה הסודית" לא מנוקדים המיועדים לנוער. הספרים יראו אור בתרגום חדש של דנה אלעזר הלוי, ועיצוב העטיפות שלהם עתיד להיקבע בקרוב.

גורמים בתעשיית המו"לות טוענים כי חלק מהחוזים שנעשו לפני עשרות שנים היו שונים מהחוזים שנחתמים היום, וכי תחום זכויות היוצרים השתנה מאוד ממה שהיה לפני עשרות שנים. נראה כי זהו פשר המחלוקת המשפטית כעת.

מהוצאת מ. מזרחי נמסר: "הוצאת מ. מזרחי, הקיימת למעלה מחמישים שנה, הוציאה עד כה למעלה מ-4,000 כותרים, ותמיד פעלה על פי חוק ובצורה אתית, לרבות לגבי ספריה של אניד בלייטון. כל טענה אחרת מופרכת מיסודה. ההוצאה מנועה מלהגיב כרגע מעבר לכך כיוון שהנושא נמצא בטיפול משפטי".

אניד בלייטון נולדה ב-1897 בלונדון ומתה בשנת 1968 בגיל 71. את ספרה הראשון פרסמה ב-1924 ומאז הפכה לתעשיית ספרים של אשה אחת. היא פרסמה כ-800 ספרים, שנמכרו במהלך השנים בלמעלה מ-600 מיליון עותקים. ספריה תורגמו לכ-90 שפות והם ממשיכים לחיות לא רק כנושא למחלוקות משפטיות. בכל שנה נמכרים כשמונה מיליון ספרים של בלייטון שנמצאת במקום הרביעי בדירוג הסופרים המתורגמים ביותר בעולם, מקום אחד אחרי שייקספיר.

ספריה תמיד היו שנויים במחלוקת משום שלא היו תקינים פוליטית. בעוד ילדים ובני נוער קראו אותם בשקיקה, חשבו אנשי הספרות כי בלייטון היא סופרת פשטנית, גזענית וסקסיסטית. מתכתובת שנמצאה בארכיוני תחנת הרדיו של ה-BBC, הסתבר כי מנהלי התחנה החרימו את יצירותיה במשך שנים רבות בטענה שהן חסרות כל ערך אמנותי.

לאחרונה דווח כי ספרי "החמישייה הסודית" יודפסו בגרסאות מתוקנות. בעוד העלילות ייוותרו ללא שינוי, יוחלפו מטבעות לשון שהתיישנו ותפישות פוליטיות וחברתיות מיושנות יעודכנו כדי להתאים לזמן התקין פוליטית של העת הזאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ