בין מציאות לפנטסיה בתערוכה "Wonderland" בגלריה קו 16 בתל אביב

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

התערוכה "Wonderland", שתיפתח בשבת, מסכמת קצת יותר משנת פעילות של האוצרת החדשה של קו 16 בתל אביב, סאלי הפטל. עד כה הוצגו במקום (ששת הימים 6) שש תערוכות, עם דגש על תערוכות יחיד. מטרת התערוכה "Wonderland" היא לייצר בעבור הצופים מרחב שנמצא בין המציאות לבין הפנטסיה.

חשוב להפטל להבהיר כי התערוכה אינה עוסקת בייצוג של עולם פנטסטי אלא מציגה עבודות המושפעות מכוחה וקסמה של האילוזיה. "העבודות בתערוכה מתבססות על אסטרטגיות של תעתוע והטעיה", היא אומרת. "בתוך כל אחת מהעבודות מסתתר סוג של קסם, תוצאה של 'מניפולציה', בין טכנית ובין קונצפטואלית על דימוי או נרטיב". עם זאת היא מוסיפה כי המנגנונים של כל אותם "קסמים" חשופים לכל. "רגע אחרי השהייה בחלל הגלריה, הקסם ממהר להתפוגג ואת נזרקת לשכונה ולחיים הרגילים שממשיכים כסדרם". ואכן הפער בין החוץ לפנים הוא גדול היות והגלריה היא בעצם חלל במתנ"ס הקהילתי של שכונת נוה אליעזר בדרום מזרח תל אביב.

הפטל מביאה לדוגמה את עבודתה של דנה לב לבנת שמציגה את סדרת התצלומים "Royal Gardens". הסדרה מבוססת על תצלומי גינות ברחבי הארץ. "על ידי מניפולציה דיגיטלית פשוטה, לבנת הכפילה את הדימוי כמה פעמים עד שאותן 'פינות חמד' נהפכו ליצורי כלאיים המאיימים בחזותם על הצופה". עבודתה של הילה לביב "לרוץ במקום" מורכבת מתשע שקיות ניילון שקופות שבתוכן שתלה האמנית שאריות נייר צלופן צבעוני. "שאריות אלו הן בעצם מגזרות צלופן בכל מיני צורות וצבעים, בעוד שהגיבוב שלהן יחד יוצר עולם פנטסטי וקסום המורכב מדמויות וחפצים", מתארת הפטל.

כמו כן מוצגת בתערוכה עבודתו של יוחאי מטוס שכותרתה "מרכז קהילתי". זהו שלט ניאון צבעוני ומצועצע המורכב מארבעה פסי ניאון אופקיים שעליהם מהבהבת הכתובת "מרכז קהילתי". "העבודה הופכה ברגע אחד את המבנה הישן והמוכר להיכל זוהר", טוענת הפטל. כמו כן היא מרגישה ש"הצבת עבודה מחוץ לחלל הגלריה, במרחב הציבורי של השכונה, היא בעלת חשיבות רבה מאחר שזו אחת הדרכים היחידות והמיידיות לחשוף את תושבי המקום לעשייה האמנותית מתוך תקווה ליצירת דו שיח עתידי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ