עיתונאים: לפטר את יו"ר רשות השידור - תרבות - הארץ

עיתונאים: לפטר את יו"ר רשות השידור

ביקורת באגודת העיתונאים בעקבות מינויו של מיכאל מירו למנהל "קול ישראל". לטענת האגודה, המהלך כרוך בהטיית מכרז תוך התערבות לשכת ראש הממשלה: "זו הפעלת כוחנות וניסיון להכניס פוליטיקה ושיקולים זרים". לשכת רה"מ: "לא התערבנו במינוי"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מיכאל (מיקי) מירו הוא מנהל הרדיו החדש של תחנות "קול ישראל", ויחליף בתפקידו את אריה שקד, כך הודיעה אמש רשות השידור. חברי הוועדה שנכחו בדיון הצביעו על המינוי החדש פה אחד, אולם סביב ההחלטה נשמעו טענות חריפות על תפירת מכרז והטייתו, בהתערבות לשכת ראש הממשלה, יו"ר רשות השידור ושרים בממשלה, וכן על התנהלות בלתי תקינה, החורגת מהנהלים.

הישיבה המקורית, בה אמור היה להיבחר מנהל חדש לרדיו, נקבעה ליום חמישי האחרון - אולם בוטלה כשעה ורבע לפני תחילתה. במכתב שהעביר היועץ המשפטי של אגודת העיתונאים בתל אביב, שלה שני נציגים בוועדת המכרזים, לידי יו"ר רשות השידור, ד"ר אמיר גילת, מגוללת מסכת בעייתית למראה בעניין: "כבר ביום רביעי (...) נודע למרשתי כי בכירים בוועד המנהל של רשות השידור פנו לשניים מחברי הוועד המנהל כדי לשנות את הצבעתם לטובת המועמד מיכאל מירו, באופן שתואם את דרישותיך ואת דרישות לשכת ראש הממשלה, אשר מצדה פעלה אף היא באמצעות לחץ על שרים בממשלה כדי שישפיעו על נציגיהם לשנות את הצבעתם".

למחרת היום, כך לפי המכתב, בשעות הבוקר המוקדמות: "המשכתם לנסות להשפיע על חברים בוועד המנהל לשנות את הצבעתם לטובת המועמד, מיכאל מירו (...) משלא צלח אף מהלך זה, קיבלו חברי הוועדה בשעה 7:45 הודעה מפתיעה, אשר עדכנה אותם באופן תמוה כי הישיבה שהיתה אמורה להתכנס באותו היום בשעה 9:00, נדחתה".

בהמשך טוען היועץ המשפטי, עו"ד אילן בומבך, בשם חברי האגודה, כי גילת ואחרים פעלו גם כדי לפסול את השתתפותה של היועצת המשפטית של הרשות, חנה מצקביץ', כמשקיפה בוועדה. הסיבה לכך, הם טוענים, נעוצה בחוות דעת שפרסמה מצקביץ' נגד אחד מחברי הוועד המנהל, יואב הורוביץ, הפוסלת אותו מלשמש חבר בוועדת המכרזים לתפקיד מנהל קול ישראל, בשל ניגוד עניינים.

הורוביץ, שהיה בעבר מנהל מטה ראש הממשלה נתניהו בפריימריז מול שאול מופז, סילבן שלום וישראל כץ, הוא מבעלי תחנת הרדיו האזורית "קול חי", עניין המונע ממנו מעורבות ברדיו הציבורי. מצקביץ', שזה זמן מה שוררים נתק ואי אמון בינה ובין חברי הוועד המנהל, הוצאה מהחדר, כך לדברי חברים בוועדת המכרזים. יצוין כי הורוביץ וגם מצקביץ' לא נכחו לבסוף בדיון. לדברי רשות השידור, נוכחות נציג הלשכה המשפטית בישיבות ועדת המינויים, אינה מתחייבת.

שני נציגי אגודת העיתונאים - מנכ"ל האגודה יוסי בר מוחא וורד ברמן, נציגת האגודה בירושלים - פרשו מהדיון במחאה, זמן קצר אחרי תחילתו.

"יש כאן משום הטיה מכוונת של מכרז, תוך הפעלת כוחנות וניסיון נואל להכניס פוליטיקה ושיקולים זרים לרשות השידור", נכתב, "למרשתי (אגודת העיתונאים, ג"א) ידוע על מעורבותם של חברים מרכזיים במרכז הליכוד, שבחשו ובוחשים בלשכת ראש הממשלה כדי להביא לבחירתם של מועמדים לתפקידי מנהלי הרדיו והטלוויזיה, וכן לבחירת מועמד מטעמם במכרז הקרוב של מנכ"ל רשות השידור".

לאור כל אלו, דורשת אגודת העיתונאים את פסילתם של חברים בוועד המנהל ואת פסילתו של ד"ר גילת כיו"ר רשות השידור.

מרשות השידור נמסר: "אין תגובה". את תגובתו של גילת לא ניתן היה להשיג. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הטענה אינה נכונה. ראש הממשלה או אנשי לשכתו לא התערבו במינוי מנהל קול ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ