דניאל ראוכוורגר

הצלם האמריקאי-יהודי הודיע אתמול כי יצלם את עבודת מיצב העירום הראשונה שלו בישראל בעוד כחודשיים, ב-17 בספטמבר. לפרויקט נפתח אתר ייעודי, שמטרתו לגייס נשים וגברים שמוכנים להצטלם בעירום, ובהתנדבות.

טוניק, יליד 1967, ידוע יותר מכל בזכות תצלומי העירום הקבוצתיים שערך בשני העשורים האחרונים ברחבי העולם, שמצולמים במרחבים ציבוריים. צילומי העירום הישראליים, בהם ישתתפו ככל הנראה אלפי נשים וגברים, ייערכו בים המלח. טוניק הסביר אמש ל"הארץ" כי הוא בחר לצלם דווקא שם בשל מצבו הקשה של ים המלח, הנמצא בתהליך התייבשות. "בתחילה רציתי לבצע צילומים בשני מוקדים - בתל אביב ובים המלח, אך בשל הגבלות תקציב החלטתי לצלם רק בים המלח", אמר הצלם. "הבעיות הסביבתיות החמורות שיש במקום, ההיעלמות האטית של הים, מתחברות לעבודות שאני עושה בשנים האחרונות, שקשורות לארגונים כמו גרינפיס. את העבודה אני עושה בשביל עצמי, כמובן, אבל אני שמח אם באותה נשימה היא יכולה להיות יעילה גם עבור סיבה ראויה אחרת". טוניק לא מסר תכנית מדויקת לעבודתו, וציין כי אינו יודע עדיין כמה אנשים ישתתפו בצילום.

הפרויקט החל לפני כחודשיים, אז פתח היזם ארי פרוכטר אתר לגיוס כספים בעבור הפקת הצילומים. עד מהרה הושג הסכום הנדרש למימוש הפרויקט, 60,000 אלף דולר. כיום הסכום שגויס דרך האתר כבר כמעט הכפיל את הנדרש, ונאמד ביותר מ-116 אלף דולר.

במקביל, עורר הפרויקט את זעמם של כמה חברי כנסת. ח"כ זבולון אורלב (הבית הלאומי) פנה בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה לעצור את גיוס הכספים לצילומים, בטענה שמדובר ב"שידול לדבר עבירה על פי סעיף 349 לחוק העונשין האוסר מעשה מגונה בפומבי". טוניק סיפר כי לא היה מופתע מההתנגדות, "במקסיקו סיטי לקח לי שלוש שנים להגיע לאישור הפרויקט, גם בצ'ילה ובוונצואלה לא היה קל. בדרום קוריאה הפרויקט לא אושר ולא יצא לפועל".

טוניק נולד במידלטון, ניו יורק למשפחה יהודית ולמד לתואר ראשון באמנות במכללת אמרסון. ב-1992 החל טוניק לצלם את סדרת מיצבי העירום הקבוצתיים במקומות ציבוריים בניו יורק, ועד כה הוא צילם מיצבי עירום רבי משתתפים ב-65 מקומות בעולם, בהם אוסטרליה, אירלנד, ארגנטינה, קנדה ואיטליה.

טוניק סיפר אתמול כי החל לצלם בישראל כבר בתחילת שנות ה-90, עוד לפני סדרת העירום. הוא בא לארץ כדי לבקר את המשפחה שלו בקיבוץ רביבים, שם מתגוררת עד היום סבתו בת ה-95, ובנתניה, בה מחזיק בן דודו מסעדת סושי.

ארי גוטסמן, איש הייטק ופעיל ראשי בהבאתו של טוניק לארץ, ציין כי התצלומים של טוניק זוכים לחשיפה רבה, ומגיעים למיליוני אנשים ברחבי העולם. מטרת הפרויקט, לדעת גוטסמן, היא להעלות את המודעות למצבו של ים המלח ולתמוך בענף התיירות בישראל.

באתר מיוחד שהוקם לפרויקט (www.nakedsea.info) נפתחה אתמול אפשרות ההרשמה להשתתפות במיצב העירום. לדבריו של גוטסמן, דרושים כמה שיותר משתתפים, שיקבלו בתמורה להשתתפותם תצלום חתום של האמן ואולי גם כמה חברים חדשים.


מיצב עירום המוני של טוניק, שצולם ביום שבת בבלגיה. הוקם אתר ייעודי, לגיוס נשים וגברים שמוכנים להצטלם בעירום בהתנדבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ