נירית אנדרמן

הנהלת פסטיבל הקולנוע ירושלים הודיעה אמש על ביטולו של אחד הפרסים שהוענקו שלשום בטקס סיום הפסטיבל - פרס ון ליר לסרט ביכורים או סרט שני של במאי, בסך 35 אלף שקל, שהוענק ל"עמק תפארת" בבימויה של הדר פרידליך. "מבדיקה שערכה הנהלת הפסטיבל עולה כי בניגוד להנחיותיה ובניגוד לעקרון השמירה על היעדר ניגוד עניינים, אחד השופטים אשר לו קשר עקיף להפקת הסרט, השתתף בהצבעה", נמסר אמש מהנהלת הפסטיבל.

הבדיקה בעניין החלה בעקבות פנייתו של מבקר הקולנוע מאיר שניצר ("מעריב") להנהלת הפסטיבל, לאחר הטקס. שניצר תהה כיצד ייתכן שהוחלט להעניק פרס ל"עמק תפארת", בעוד שאחד מחמשת השופטים, מישל ריהק, עומד בראש מחלקת הקולנוע של "ארטה" צרפת - גוף שהשקיע בסרטה של פרידליך. בהנהלת הפסטיבל בדקו את פרוטוקול הישיבה של חבר השופטים, גילו שריהק אכן השתתף בהצבעה על הענקת הפרס ל"עמק תפארת", והחליטו לבטל את הפרס.

בהנהלת הפסטיבל טענו אמש כי היו מודעים מראש לניגוד העניינים ודרשו מריהק לא להשתתף בהצבעות על הסרט, אם יהיו, אך בקשתם לא קוימה. "משהתברר כי עיקרון זה לא קוים, לא ראתה הנהלת הפסטיבל מנוס, אלא לבטל את תוצאות ההצבעה", נמסר. "בכוונת הנהלת הפסטיבל לקיים במהלך 24 השעות הקרובות דיון מחודש בין חברי צוות השיפוט הנעדרים ניגוד עניינים, על מנת שתתקבל החלטה מחודשת ונקייה מכל פגם. אנו מתנצלים על התקלה ומביעים צער על עוגמת הנפש הנגרמת ליוצרי הסרט 'עמק תפארת', אשר לאיש מהם לא היה קשר לתקלה שאירעה".

טקס לצלילי אייל גולן

המנצח הגדול של הטקס שלשום היה "בוקר טוב, אדון פידלמן", בבימויו של יוסי מדמוני, שזכה בשלושה פרסים, וביניהם פרס סרט העלילה הישראלי הטוב ביותר. הפרס, בסך 100 אלף שקל, חולק בין מדמוני לבין מפיק הסרט, חיים שריר. פרס סרט התעודה הטוב ביותר, בסך 35 אלף שקל, הוענק ל"שלטון החוק", שביים רענן אלכסנדרוביץ' והפיק לירן עצמור.

טקס חלוקת הפרסים של הפסטיבל התקיים שלשום בחצר הסינמטק הירושלמי. הרעש הרב שעלה מבריכת הסולטן הסמוכה, בגלל חזרות שהתקיימו שם למופע של אייל גולן, הצליח להוסיף ממד קומי לאירוע. המפיק שריר התייחס למצב ואמר ש"צריך לתת פרס לתסריטאי הגאון שבנה את הסצנה בה שארית הפליטה יושבת בטקס ונלחמת בקונצרט של אייל גולן".

זכייתו של "בוקר טוב, אדון פידלמן" בפרס הגדול של הפסטיבל מתווספת לשתי זכיות קודמות שלו: פרס התסריט בפסטיבל סאנדנס ופרס הסרט הטוב ביותר בקרלובי וארי. "בעבור חשיפת ההורות על פניה הרבות - רוך, כעס ולבסוף תקווה - בקונטקסט שהוא מקורי ונוגע ללב", נימקו השופטים את בחירתם בסרטו של מדמוני. הסרט מביא את סיפורו של רסטורטור קשיש (ששון גבאי) היוצא להילחם בתוכנית של בנו (נבו קמחי) להרוס את הסדנה הישנה שלו ולהקים במקומה בניין דירות. היחידי שמתייצב לצדו הוא השוליה המוזר שלו (הנרי דוד). הפרסים הנוספים שהוענקו ל"בוקר טוב, אדון פידלמן" היו פרס העריכה, שהוענק לאילה בנגד, ופרס על המוזיקה, שניתן לאבי בללי.

אלכסנדרוביץ', שסרטו בוחן את מערכת החוק והצדק שמחיל צה"ל בשטחים הכבושים, הודה מעל הבמה לשותפיו לעשייה, אך התייחס גם למציאות הפוליטית העכשווית. "בתקופה כזו לא להגיד, זה גם להגיד", אמר. "הסרט שלי הוא על חוק, ואני רוצה להקדיש את הפרס הזה לאנשים שמפרים חוק ויפרו חוקים, כמו חוק הכניסה לישראל, חוק ועדות הקבלה, חוק הנאמנות אם יעבור, והמתנה שקיבלנו בשבוע שעבר - חוק החרם. אני מקדיש את הפרס הזה למי שמפר חוקים המפרידים בין בני אדם ומקדמים אידיאולוגיה במסווה של חוק".

שופטי תחרות סרטי התעודה כתבו על סרטו של אלכסנדרוביץ': "מדובר בהישג חשוב בתולדות היצירה הדוקומנטרית. באורח מאוזן, הסרט חושף תהליך שבו נבנים גם החוק וגם הסרט הדוקומנטרי עצמו. על ידי כך הסרט מזמין את קהליו לבחון את מה שאנו, בשגרת היום יום, מקבלים כמובן מאליו".

יתר הפרסים שחולקו בתחרות סרטי העלילה: הגר בן אשר, שכתבה, ביימה ומככבת בסרט "הנותנת", זכתה בפרס הבימוי, בסך 70 אלף שקל; סרטו של הבמאי והתסריטאי נדב לפיד, "השוטר", זכה בפרס התסריט וגם בפרס הצילום; בפרס השחקנית זכו מורן רוזנבלט ונטלי עטיה על תפקידיהן בסרט "אודם" ואילו בפרס השחקן זכה גור בנטביץ' על הופעתו בסרט "אורחים לרגע". פרס חביב הקהל, שהוענק השנה לראשונה, ניתן לסרט "אוסטרליה שלי", שביים עמי דרוזד.

הפרס השני בחשיבותו בתחרות סרטי התעודה, פרס הבימוי, הוענק לארנון גולדפינגר, יוצר הסרט "הדירה", העוסק בעבר המשפחתי המוצנע והמורכב שנחשף כאשר הבמאי ובני משפחתו יוצאים לפנות את דירת סבתו לאחר מותה. ציון לשבח בתחרות הוענק לסרט "הדולפין", שביימו דני מנקין ויונתן ניר, וכן לסרט "בני דודים לנשק", בבימוי נעמי לב ארי.

שופטי התחרות העלילתית היו המפיק איתן אבן, עורך "סקרין אינטרנשיונל" מייק גודרידג', מישל ריהק העומד בראש "ארטה" צרפת, מבקר הקולנוע האמריקאי ריצ'רד שיקל, והבמאית טלי שלום עזר. שופטי תחרות סרטי התעודה היו הבמאית ורד ברמן, מבקרת כתב העת "וראייטי" אליסה סיימון, המנהל האמנותי של תיאטרון המעבדה עמנואל ויצטום וכן מריאנה ברגמן וגארנט בוטצ'ארט.

פרס סרט הסטודנטים הוענק לגולן רייז, במאי הסרט "חסימות". פרס נוסף הוענק לעדי קוטנר, במאית הסרט "ברבי בלוז". בתחרות "ברוח החופש", שבה מתמודדים סרטים העוסקים בחתירת האדם לחופש, זכו הסרט העלילתי "הפרס", בבימוי פאולה מרקוביץ', והסרט התיעודי "טעמה המר של החירות", שביימה מרינה גולדובסקאיה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ