נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הסערה שעוררה החלטת פסטיבל הקולנוע ירושלים לפסול את פרס סרט הביכורים מסרבת לשכוך.

אתמול לפנות ערב הודיעה הנהלת הפסטיבל כי בעקבות התייעצויות מחודשות שקיים צוות השופטים, הוחלט לחלק את פרס סרט הביכורים הישראלי הטוב ביותר בין שני סרטים: "עמק תפארת" שכתבה וביימה הדר פרידליך, שהיה הזוכה הקודם בפרס, ו"השוטר" שכתב וביים נדב לפיד. ואולם, מיד לאחר פרסום ההודעה אמר לפיד כי הוא מסרב לקבל את הפרס, בגלל "הטעם המר" שהותיר עניין חלוקת הפרסים בפסטיבל.

במוצאי שבת, יום לאחר שחולקו פרסי הפסטיבל, הודיעה ההנהלה על פסילת פרס הביכורים שהוענק יום קודם לכן ל"עמק תפארת". לטענתה, אחד מחמשת השופטים בתחרות, מישל ריאק, ראש חטיבת הקולנוע בארטה צרפת, היה בניגוד עניינים, מפני שהערוץ הצרפתי היה אחד המשקיעים בסרט.

ראשי הפסטיבל הבטיחו לפרסם בתוך 24 שעות את שמו של הזוכה החדש בפרס. אתמול קיימו ראשי הפסטיבל התייעצויות עם ארבעת השופטים שלא נחשדו בניגוד עניינים, ולפנות ערב, באיחור של יממה, הודיעו כי הפרס יחולק בין סרטיהם של פרידליך ולפיד. "עקב הפגמים שנמצאו בהליך ההצבעה המקורי ועוגמת הנפש שנגרמה בעקבותיו", נכתב בהודעת הפסטיבל. ההנהלה החליטה להכפיל את סכום הפרס המקורי ולהעניק לכל אחד משני הזוכים סך של 35 אלף שקל.

ואולם לפיד, שסרטו "השוטר" זיכה אותו בטקס סיום הפסטיבל בשני פרסים, על התסריט והצילום, הודיע כי הוא אינו מעוניין לקבל את הפרס. "החלטנו לדחות את ההצעה ולא לקחת את הפרס", אמר אתמול ל"הארץ". "אנחנו מודים מאוד לשופטים שתמכו בנו, אבל נותר לנו טעם מר בפה ביחס לכל עניין הפרסים בפסטיבל. הכוונה לא בהכרח לפרשה המדוברת, ואין לנו כל טענה נגד מישל ריאק, אבל יש לנו שאלות בנוגע להתנהלות חלוקת הפרסים. אנחנו מקווים שהפסטיבל ילמד וישתפר בעתיד, לטובת כל הקולנוע הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ