רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

גלגולו של פרוייקט הרובע ביפו?

פרויקט הרובע, שלאחרונה הושלמה בנייתו, נולד כפתרון דיור לעולים חדשים אך נהפך לאחד מסמלי הגל הנדל"ניסטי ששוטף את יפו

תגובות

פרויקט הרובע ברחוב יפת ביפו משווק על ידי יזמיו כ"הזדמנות של פעם ב-4,000 שנה". ואכן, כשרק החלו עבודות הבנייה ב-2003, הציע הפרויקט דירות במחירים נמוכים יחסית למיקום המרכזי, הסמוך לעיר העתיקה, לחוף הים ולשוק הפשפשים. את תהליך הבנייה ליוו מודעות עמוסות בכל הגימיקים התדמיתיים המוכרים: "דמיינו לעצמכם את יפו העתיקה. את נופיה ובתיה, את קולותיה וניחוחותיה. כובשים נכבשים בקסמיה, שונאים הופכים לאוהביה. ממש ללכת שבי אחריה... אז מה הפלא שיותר ויותר אנשים עוברים כיום לגור ביפו העתיקה והביקוש עולה על ההיצע".

לאחרונה הושלמה הקמתו של החלק השלישי והאחרון בפרויקט הרובע, בין הרחובות תנחום, עמיעד, יפת ורבי פנחס. אלא שבשמונה השנים שחלפו מאז החלה הקמתו, המציאות מסביבו השתנתה לחלוטין, ועמה גם המחירים. שוק הפשפשים נהפך למוקד לוהט של מסעדות שף, בתי קפה וחנויות מעצבים, ומחירי הדירות במקומות רבים באזור השתוו לאלה של מרכז תל אביב. הרובע תרם לפריחה הנדל"נית והמסחרית של השוק, אך גם סייע לתהליך הג'נטריפיקציה המואץ שעובר על האזור כולו. הוא מציג אדריכלות ספק אותנטית ספק תיאטרלית שמשתלבת בסגנון הניאו-יפואי שמאפיין פרויקטים רבים למגורים שנבנים לאחרונה באזור.

בתחילה נולד הפרויקט כחלק מהמאמץ לקליטת גל העלייה ממדינות חבר העמים בשנות ה-90, ובהקמתה של הוועדה לבנייה למגורים (ול"ל) שתפקידה היה לאשר תוכניות לדיור ותעסוקה בהליך מזורז. בעסקה משולבת בין בעלי הקרקע ובעידודה של העירייה גובשה למקום תוכנית בניין עיר על ידי האדריכל אלישע רובין. התוכנית עברה כמה גלגולים עד שאושרה לבסוף ב-2003 במתכונתה הנוכחית, הפעם בביצוע של שלושה משרדים: ברעלי-לויצקי כסיף, רני זיס ובר אוריין אדריכלים תוך הידברות עם צוותי התכנון בעיריית תל אביב.

התוכנית כוללת שלושה בניינים שמכילים יחד כ-260 דירות, מספר שמזכיר יותר שיכון ציבורי מאשר פרויקט מגורים טיפוסי. שני הבניינים הדרומיים יוצרים יחד חצר פנימית מלבנית ואילו הבניין השלישי, שהושלם לאחרונה, תוחם חצר נוספת. בשלושת הבניינים מוקדשת מרבית קומת הקרקע למסחר ומתחתיה חניונים תת קרקעיים. בין שני גושי הבניינים נסללה סמטה חדשה המחברת בין רחוב יפת לבין שוק הפשפשים ומיועדת להולכי רגל בלבד.

בשונה מפרויקטים למגורים שנבנים כיום ביפו, הרובע לא תוכנן מעולם לאוכלוסייה עשירה. מרבית הדירות בו משתרעות על 70 עד 80 מ"ר, למעט דירות הגן ויחידות הפנטהאוז. בשל התקציב המוגבל מראש, הפירוט האדריכלי צנוע למדי. "יש דילמה קשה בבנייה ביפו", מודה האדריכל גידי בר אוריין. "מצד אחד, יש לך מרקם עירוני היסטורי שהוא שכיית חמדה אמיתית, ומצד שני, יש צורך של העיר להתפתח. הניסיון לקחת מוטיבים עיצוביים מקומיים ולהכניס אותם ללא כל טיפול או עיבוד לבניינים חדשים הוא בעייתי. זה לא יוצא מספיק 'יפו' ולא מספיק מודרני. הפתרון הנכון לדעתנו היה בבנייה צנועה, כמעט אנונימית, שמשלבת פרופורציות יפואיות עם חומרים חדשים כמו זכוכית ואלומיניום".

"עשינו שימוש במרפסות יפואיות, בעמודים בקומות הקרקע ובחצרות הפנימיות שמזכירות מעין חלל של חאן", מוסיף האדריכל מוטי כסיף. "לדעתי, הפרויקט נראה כחלק בלתי נפרד מהסביבה, כל אלמנט בו צועק: 'אני יפו'".

פרויקט הרובע נבנה על רקע שני פרויקטים בקנה מידה דומה שהוקמו בעשור האחרון ביפו: חצרות יפו בשדרות ירושלים ואנדרומדה שניצב בין רחוב יפת לבין הנמל. הראשון מסמן את הניסיון הכושל להזריק לשדרות ירושלים חיים מסחריים ותרבותיים חדשים, והשני מסמל את תהליך הג'נטריפיקציה ואת התמצית המכוערת של שכונות מגורים מסוגרות לעשירים בלבד.

בשונה מאנדרומדה המסוגר, שמרבית דייריו משתמשים במכונית כדי לצאת ולהיכנס אליו, נראה שהרובע דווקא מחזק את תנועת הולכי הרגל באזור. כחלק מתהליך האכלוס שלו אף נפתחו באזור שני גני ילדים חדשים. בנוסף, נראה שהרובע מייצר מרקם עירוני שפוי יותר, שבטיפול נכון עשוי להיהפך בסופו של דבר לחלק מהעיר, ולא להישאר כאיבר מושתל.

עם זאת, הפרויקט אינו מתיימר לפתור את בעיית הדיור הקשה של האוכלוסייה הערבית ביפו. סביר להניח שרובם המכריע של הדיירים בפרויקט החדש הם יהודים. למעט כמה יוזמות מקומיות, האוכלוסייה הערבית ביפו סובלת מאפליה מתמשכת בהיצע הדיור והקרקעות. בתנאי השוק הנוכחיים קשה לראות פרויקט בקנה מידה דומה שיאפשר לאוכלוסיות פחות מבוססות לרכוש דירות.

"פרויקט הרובע הכניס מאסה קריטית של תושבים לאזור הזה של העיר, 260 יחידות דיור הן תרומה משמעותית ליפו", משיב כסיף. "עשינו מגורים אמיתיים שאיפשרו לזוגות צעירים לגור פה. זה פרויקט משנה מציאות שמשך אוכלוסייה שלא חשבה לעבור לכאן קודם".

בנוסף, אם במבט ראשון נראה שהצהרות האדריכלים על תחביר מודרני צנוע אכן התממשו בשטח, מבט נוסף מגלה שהבניינים מעט עניים מדי בפרטים. הדבר משתקף למשל בקרמיקה הפשוטה של חדרי המדרגות או בפרזול הלא מעוצב של שערי הכניסה לחצרות הפנימיות. החזיתות עצמן שטוחות למדי וקשה לדמיין כיצד הן יצליחו להתחרות, או אפילו להשתוות, לחזיתות עטורות הפאטינה שאפשר לראות בבניינים ההיסטוריים בצדו השני של הרחוב.

עונת הבוגרים

מי ומה בפתיחת עונת התערוכות של בתי הספר לאדריכלות

עונת תערוכות הבוגרים של בתי הספר לאדריכלות נפתחה לפני כשבוע ומאפשרת הזדמנות לבחון מקרוב את העשייה המתבצעת בהם, ואת הדומה והשונה באג'נדה האקדמית של כל מוסד.

בבניין המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל (רח' בצלאל 1, ירושלים) מוצגות עבודות הבוגרים של המחלקה לצד עבודות נבחרות משנים מוקדמות. התערוכה עוסקת בקנה מידה משתנה ובנושאים מגוונים, וראויות לציון במיוחד העבודות של סטודנטים משנים א' עד ג' שמציגות שימוש מסקרן בסוגי מדיה שונים לעשייה עיצובית-אדריכלית. התערוכה תהיה פתוחה עד 29 בחודש.

בהאנגר 2 בנמל יפו נפתחה במוצאי שבת תערוכה שאפתנית של בוגרי בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב תחת הכותרת "תל אביב יפו: עיר עולם". זו הפעם הראשונה זה שנים רבות שבית הספר מציג תערוכת בוגרים. את הקרדיט יש לזקוף במקרה זה לזכותו של ד"ר ערן נוימן, שנכנס לתפקידו כראש בית הספר לפני כשנה והניע בו שורה של מהלכים. רובן המכריע של העבודות עוסק בפניה ה"גלובליות" של תל אביב - הנושא המסכם שנבחר בעבור פרויקט הגמר (ואיפשר גם תמיכה משמעותית של עיריית תל אביב בתערוכה). התערוכה תהיה פתוחה עד 30 בחודש.

תערוכת הבוגרים של המחלקה לארכיטקטורה בוויצו חיפה תיפתח הערב ותהיה פתוחה לקהל במשך עשרה ימים. תערוכת הבוגרים של הפקולטה לאדריכלות ותכנון ערים בטכניון צפויה להתקיים רק באוקטובר, גם היא בנמל יפו. לתערוכת הבוגרים של המחלקה לארכיטקטורה במרכז האוניברסיטאי בהתנחלות אריאל טרם נקבע מועד.פרויקט הרובע ביפו. 260 דירות, כמו בשיכון ציבוריתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true