אין תקציב: סינמטק שדרות בסכנת סגירה

ירידה בהיקף התרומות ובתמיכת מועצת הקולנוע גרמה לקשיים כלכליים. מנהל הסינמטק: "נוכל לפעול עוד כמה חודשים, לא יותר"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

סינמטק שדרות, הסינמטק היחיד הפועל בכל אזור הדרום, נתון בסכנת סגירה. מנהל הסינמטק, בני כהן, מזהיר כי תקציב המוסד בשנים האחרונות הולך ומתכווץ, ואם המגמה הזאת תימשך - לא תהיה ברירה אלא לסגור את שעריו של הסינמטק. "הקשיים התקציביים שלנו נמשכים כבר הרבה זמן, ובמצב הנוכחי נוכל לפעול עוד כמה חודשים, לא יותר מכך. אם לא נצליח למצוא בהקדם תומכים ותורמים, לא נוכל להמשיך בפעילות שלנו", אומר כהן.

כהן מציין שני גורמים מרכזיים האחראיים לצמצום תקציבו של הסינמטק. הראשון שבהם הוא ירידה חדה בהיקף התרומות שמקבל המוסד. "בזמן המלחמה קיבלנו תרומות מהרבה אנשים פרטיים וחברות, ולא נעים לומר זאת אבל בזכות המלחמה הצלחנו לשרוד", אומר כהן. "לשמחתי היום כבר אין מלחמה, אבל לצערי אין גם תרומות. הסינמטק שלנו כבר לא מעניין כמעט אף אחד".

גורם נוסף שהביא לצמצום התקציב הוא הירידה בגובה התמיכה השנתית שמעבירה מועצת הקולנוע לסינמטק שדרות. מכיוון שבשנה האחרונה נוספו לרשימת הגופים הנתמכים על ידי המועצה שני סינמטקים חדשים - של חולון ונצרת - והתקציב המוקצה לתמיכה בסינמטקים לא גדל, מתחלק כעת תקציב זה בין יותר גופים. עקב כך, הצטמצם גובה התמיכה בסינמטקים הוותיקים. בעיה זהה קיימת בקרב פסטיבלי הקולנוע הוותיקים בארץ, שבגלל הגידול במספר הפסטיבלים, הצטמצם בשנים האחרונות הסכום שמקצה לכל אחד מהם מועצת הקולנוע.

"אין לי כלום נגד שני הסינמטקים שהצטרפו למקבלי התמיכות", אומר כהן, "אבל צריך לזכור שסינמטק חולון, למשל, הוא לא הסינמטק היחידי שפועל באזור המרכז, ושמאחוריו עומדת עירייה חזקה. עיריית שדרות, לעומת זאת, שרויה בקטסטרופה תקציבית. הייתי מצפה שבבואה לקבוע את גובה התמיכה בסינמטקים, מועצת הקולנוע תתחשב בקריטריונים נוספים על אלה הקיימים, ותיתן עדיפות לפריפריה תרבותית. אם סינמטק שדרות הוא היחיד שפועל באזור הדרום כולו, זה נתון שצריך לדעתי להתייחס אליו כשמחליטים על גובה התמיכה, וכך גם לעובדה שאנחנו סינמטק שפועל בסביבה של אוכלוסייה דלת אמצעים".

סינמטק שדרות נוסד בדצמבר 1999, "במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את חיי התרבות של אוכלוסיית הדרום ובמטרה לצמצם את הפער שבין המרכז לפריפריה", כפי שנכתב באתר האינטרנט שלו. המוסד פועל שבעה ימים בשבוע, ושם לו למטרה לאפשר "לכל דורש באשר הוא ליהנות מפעילויות הסינמטק, ללא קשר למצבו הכלכלי-חברתי". עקב כך, מקפידים במוסד לשמור על מחירים נמוכים יחסית, וכרטיס לסרט בסינמטק עולה כיום 28 שקלים בלבד.

בשנים 2008 ו-2009 היה תקציב הסינמטק 2 מיליון שקלים, ואילו בשנה שעברה ירד ל-1.7 מיליון שקלים בלבד, מבהיר כהן. לדבריו, תמיכת מועצת הקולנוע, שב-2010 היתה 333 אלף שקלים, צנחה השנה ל-270 אלף שקלים, ותרומה של הסוכנות היהודית שאשתקד היתה 85 אלף שקלים, הצטמצמה השנה ל-18 אלף שקלים בלבד. בין הגופים שהעבירו בשנה שעברה תרומות לסינמטק והשנה ביטלו אותן כליל, מציין כהן את קרן ברכה שב-2010 תרמה 50 אלף שקלים, את קרן בוקסנבאום שתרמה סכום זהה, את חברת שטראוס-עלית שתרמה 10,000 שקלים, ואת חברת איי.די.בי שתרמה 125 אלף שקלים ("איי.די.בי דווקא הביעו נכונות לתרום גם השנה, אבל עד עכשיו לא הגיע מהם אפילו שקל", אומר כהן). עוד הוא מציין, כי משרד התרבות אמנם העביר השנה סכום של 200 אלף שקל כתוספת למוסד תרבות שפועל בפריפריה, אך מסביר שזהו סכום ש"צבוע" לתוכניות ילדים בלבד, ולכן לא יכול לסייע למימון הפעילות השוטפת.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "מועצת הקולנוע תומכת בסינמטקים בהתאם לתקציב קבוע שנקבע במסגרת חוק הקולנוע. התקציב לשנים 2010 ו-2011 עומד על סך 1.675 מיליון שקלים, אולם בשנת 2011 הצטרפו למעגל התמיכה שני סינמטקים נוספים בנצרת ובחולון שעמדו בתנאי הסף, ולכן סך התמיכה שקיבל כל מוסד ירד באופן יחסי. עם זאת, כחלק ממדיניות המשרד לעידוד וקידום התרבות בפריפריה, הוקצה לסינמטק שדרות במסגרת 'תרבות לישראל' סכום נוסף לתמיכה השוטפת, בסך 200 אלף שקלים, לקיום פסטיבל קולנוע לילדים ונוער, שאמור להוביל לגידול בהכנסותיו. חשוב לזכור כי סינמטק מוגדר, בראש ובראשונה, כמוסד תרבות עירוני, ולכן במקביל לתמיכת המשרד, על הרשות המקומית לסייע לו ככל שתידרש. בימים אלה דנה מועצת הקולנוע בשינוי הקריטריונים לתמיכה בסינמטקים והודעה על כך תימסר בבוא העת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ