בין 14 זוכי פרס ראש הממשלה: ויזלטיר, קסטל בלום, פוצ'ו וגברון

פרסי היצירה, בסך 65,000, ניתנים ל-14 סופרים ומשוררים הכותבים בשפה העברית, כאות הוקרה על פועלם

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

הזוכים בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול לשנת תשע"א הם מאיר ויזלטיר, ישראל פנקס, אורלי קסטל בלום, אסף גברון, אלחנן ניר, גבריאלה אלישע, יוסף אורן, יניב איצקוביץ', יעל הדיה, יצחק בר-יוסף, ישראל ויסלר (פוצ'ו), מירה מאיר, עיינה ארדל, תמי שם-טוב.

פרסי היצירה ניתנים ל-14 סופרים ומשוררים הכותבים בשפה העברית, כאות הוקרה על פועלם בשירה, בסיפורת, במחזה, במסה, בביקורת ובעריכה ספרותית. המענק בסך 65,000 שקלים מקביל למשכורת שנתית של מורה ותיק בעל תואר שני. הפרסים יוענקו לזוכים ב-16 בדצמבר בטקס שייערך במרכז עינב בתל אביב.

השנה כלל חבר השופטים של הפרס את יו"ר הוועדה פרופ' אבנר הולצמן, נירה הראל, ואסתר אטינגר. הוועדה כתבה על מאיר ויזלטיר, חתן פרס ישראל לשנת 2000, כי הוא מחשובי המשוררים העבריים במחצית השנייה של המאה העשרים וכי "שירתו הבוטה, המעורבת, המשלבת רטוריקה פוליטית וחברתית עם ממדים אקזיסטנציאליסטיים, הייתה מן הכוחות המרכזיים שעיצבו את פני המודרניזם בשירה הישראלית בשנות השישים והשבעים; אולם היא הוסיפה להתפתח ולהתחדש גם בעשורים הבאים, ובין היתר גבר בה רישומם של היבטים אוטוביוגרפיים אינטימיים ומופנמים".

על ישראל פנקס, חתן פרס ישראל לשנת 2005, נכתב כי הוא מחשובי המשוררים היוצרים בארץ זה חצי מאה "בעל קול מובהק וייחודי שמאגד בתוכו שירה אישית ואינטלקטואלית רחבת היקף".

לגבי אורלי קסטל בלום ציינו השופטים כי ספריה הם "מחטיבות היצירה המקוריות והחדשניות ביותר בסיפורת הישראלית". וכי "הפרודיות הפרועות על מיתוסים וממסדים לאומיים ועל מוסכמות חברתיות ותרבותיות, הצירופים הנועזים של חומרי מציאות ופנטזיה, השפה המפרקת קלישאות של לשון ומחשבה - אלה ועוד הם מסימניה של שפה סיפורית חדשה, שאחריה שוב לא תהיה הספרות הישראלית כפי שהייתה".

על אסף גברון כתבו השופטים כי ספריו מציעים "תערובת ייחודית של נגיעה באקטואליה מקומית קשה ואלימה עם הפלגות ברוח המדע הבדיוני ויש בהם מיפוי של ?הדור האבוד', צעירים ישראלים בפתח המאה העשרים ואחת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ