שובה של תורת הגזע: מה הבעיה עם כלבים גזעיים

הילד רוצה דלמטי בעקבות צפייה בסרט או מחזמר? חשבו שנית. טיפוח כלבים גזעיים הוא סמל להחפצת בעלי חיים וניצולם

רחל טלשיר
סוכנת ירוקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחל טלשיר
סוכנת ירוקה

בעקבות עלייתו בחנוכה של המחזמר "101 כלבים דלמטיים", מתעוררת ביתר שאת הבעייתיות של תעשיית בעלי חיים גזעיים. סביר להניח שלמפיקי המחזמר, ממש כמו למפיקי הסרט הפופולרי, היו כוונות טובות שעיקרן חמלה כלפי כלבים נרדפים ועידוד המחאה נגד הסחר בפרוותיהם. אלא שהמציאות מורכבת יותר ממחזות זמר ומסרטים, ובפועל הסכנה היא שהפקות כאלה גם מעודדות ביקוש לגזעים "טהורים" של כלבים, ביקוש שההשלכות שלו רבות ואכזריות.

מנקודות מבטם של הלוחמים למען זכויות בעלי חיים, תחום בעלי החיים הגזעיים הוא בראש ובראשונה תעשייה ממוכנת ומשומנת היטב שעיקרה החפצת בעלי חיים וניצולם לצורך עבודות קשות, או הפיכתם לאביזרים קישוטיים ולסמלי סטטוס. לכן טיפוחם של כלבים גזעיים הוא במהותו מנגנון שמשמר אפיונים תורשתיים, שנבחרו לפי גחמותיהם של סוחרים. האפיונים האלה הם לעתים קרובות הסיבה למחלות תורשתיות ששכיחות בקרב הגזעים ה"טהורים" וגורמות סבל לפרטים.

ראשיתה של התעשייה לשימור גזעי כלבים לפני אלפי שנים, אבל ב-200 השנים האחרונות חלה החמרה בתחום הזה. במאה ה-19 התחילו לכתוב אילנות יוחסין של כלבים, נוסדו מועדוני גזע ל"חובבי" כלבים ונוסחו תקנים הקובעים את תכונות הגזע. בחלוף כמה דורות החלו להופיע אצל הכלבים הגזעיים בעיות בריאותיות והתנהגותיות שנבעו משיטות הריבוי שתוכננו ויושמו בידי בני אדם.

בעבר נעשו רוב הברירות המלאכותיות בעיקר כדי להתאים את הכלבים לעבודה אצל אנשים. לכן התכונות שנבררו היו לרוב כאלה שהתאימו לעבודות קשות כמו גרירת מזחלות, שמירה, תקיפה, גישוש וציד. בחלוף הזמנים עבר הדגש בהדרגה מתכונות עבודה לתכונות יופי, והתכונות הנבררות משתנות בהתאם.

חלק הארי של השינוי הזה נזקף לטובת שינויים ערכיים בחברה המערבית, שבה ציד או קרבות בין כלבים נעשים פחות לגיטימיים. אלא שהשינוי טוב רק לכלבים שיועדו לצורכי עבודה ורע מאוד לאלה שמיועדים לקישוט ולראווה.

חלק מהבעייתיות נובע מכך שאותם אנשים שמטפחים גזעים טהורים ומקפידים על חוקי הריבוי שמשמרים אותם נחשבים, לפחות בעיני עצמם, ל"חובבי כלבים". השאלה אם ראוי לעודד את טיפוח הגזע אינה עולה על דעתם של החובבים האלה, מפני שהעובדה שמבנהו של גזע כלשהו עוות קשות לא מעניינת אותם. מנקודת ראותם כל מה ש"טוב" לגזע נחשב טוב לכלבים כפרטים והם אטומים לסתירה המהותית בין "טובת" הגזע לטובת הפרט.

בשמה של אותה חיבה שנויה במחלוקת מקיימים ה"חובבים" מיני פעילויות וביניהן תחרויות שבהן נמדדים כלבים לפי תקנים קשוחים וגם משקים תעשייתיים שהם מעין בתי חרושת לייצור כלבים גזעיים. על פי השקפתם של לוחמי זכויות בעלי חיים, גולת הכותרת של החפצת הכלבים הן התחרויות, שבהן מגדירים אותם כאובייקטים ושוללים מהם את כלביותם. אבל כל הפעילויות שכרוכות בטיפוח גזעים טהורים הן אכזריות ופסולות מעיקרן מנקודת מבט זו; המחשה בוטה של התייחסות לבעל חיים לא רק כאל רכוש אלא כאל כלי המשרת רצונות וצרכים אנושיים.

בנוסף לכך גורמת התעשייה של כלבים גזעיים לכך שכלבים נטולי תעודות נידונים לחיים של סבל וייסורים, שכן ההצפה של השוק בכלבים גזעיים גורמת לכך שמעטים מעוניינים בכלבים פלבאיים.

בעבור חובבים רבים בחירת כלב מגזע מסוים היא חלק מהגדרת זהות וסמל סטטוס, אחרים עלולים לבחור את הכלב כפי שבוחרים פריט אופנתי, לאחר שראו כלב כזה בטלוויזיה או בקולנוע, בסדרות או בסרטים כמו "לאסי שובי הביתה" (קולי), "הדוברמנים הנועזים", "בטהובן" (סן-ברנרד) ו"101 דלמטים". לעתים קרובות, לאחר שמתגלה שהכלבים דורשים השקעה וטיפול, חובביהם נפטרים מהם.

ארגונים למען זכויות בעלי חיים טוענים שהקרנתו והצלחתו של הסרט "101 דלמטים" גרמו לשיאים של ביקוש, קניות, המלטות מכוונות ואימוצים של כלבים מן הסוג הזה. גם הנטישות, לאחר ירידת הסרט מהמסכים, הרקיעו שחקים. לכן, למי ששוקל לאמץ דלמטי בעקבות הנאה מהמחזמר בכיכובה של חנה לסלאו, כדאי לזכור שהדלמטים בעלי מרץ ודורשים טיפול. בנוסף לכך יש להם נטייה לחירשות ולבעיות באגן.

אימוץ כלב מעורב, לעומת זאת, מציל אותו מהרחוב. כלבים מעורבים לא עברו הכלאות בתוך הלהקה שלהם ולכן מקבלים תכונות אופי ומגוונות מגזעים רבים. כלב מעורב לרוב גם לא עולה כסף, ובמקרים שכן, מדובר בסכום סמלי שנתרם לאגודה או עמותה.

פרטים על ימי אימוץ

תחת הכותרת "האקדמיה לגיבורי על" פועלת בישראל קהילה שמרכזה בתל אביב ומטרתה לאחד ארגונים ואנשים שפועלים למען שלום כדור הארץ ויושביו. הרעיון הוא להעניק רשת תמיכה לכמה שיותר אנשים שרוצים לשפר את הסביבה האנושית והדוממת סביבם. הקהילה יוזמת ומקיימת סדנאות, פרויקטים חברתיים ואירועים קהילתיים וקוראת לכל מי שמרגיש שיש לו רעיון מצוין לאירוע, פרויקט או סדנה ברוח זו, ורוצה ליישם אותו, להשתמש בשירותיה. לפרטים נוספים


איור: אילה טל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ