${m.global.stripData.hideElement}

 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המגמה הספרותית: פרס ספיר חוגג עשור

מחווה למשורר שמשון חלפי, תערוכת כריכות ספרים בלונדון, והצייר יעקב פורת במחווה לפרננדו פסואה. כל מה שקורה בעולם הספרות

תגובות

פרס ספיר חוגג עשור

בעקבות השערורייה של השנה שעברה: שינויים בתקנון ותחרות בפייסבוק

פרס ספיר יציין השנה עשור להיווסדו בצל השערורייה של השנה הקודמת. כחלק מחגיגות העשור תתקיים באתר הפייסבוק של מפעל הפיס הצבעה שבה יתבקש הקהל להצביע "לייק" לספר האהוב עליו ביותר מתוך תשעת הספרים שזכו עד עתה בפרס. הספר שיזכה ל"לייקים" הרבים ביותר יוכתר כ"ספר של כל הזמנים". כמו כן תינתן למצביעים האפשרות לנמק את בחירתם בספר, והמנמקים שיקבלו הכי הרבה "לייקים" יזכו בספר מתנה. הספר הנבחר, שלא יזכה את מחברו בפרס כספי, יוכרז בסמוך לטקס הענקת הפרס לספר הזוכה לשנת 2010, שיתקיים במארס 2011.

ממפעל הפיס נמסר כי הוחלט לקיים את התחרות עם תשעה ספרים ולא לחכות למספר עגול בכדי להגדיל העניין סביב הפרס אחרי שלא חולק השנה. מתכונת התחרות דומה לזו שקיימו לפני שנתיים מנהלי פרס מאן בוקר הבריטי שחגג 40 שנה להיווסדו (בפרס זכה הספר "ילדי חצות" מאת סלמאן רושדי). מתוך כל זוכי פרס מאן בוקר בעבר בחר צוות שופטים שישה ספרים, והציבור הרחב התבקש לבחור את האהוב עליו באמצעות אתר אינטרנט או הודעות טקסט. בנוסף לתחרות זו, מציע מפעל הפיס גם תחרות לעיצוב סימניות וסטנדים ממותגים ברשתות סטימצקי וצומת ספרים.

פרס ספיר הוא הפרס הספרותי בעל הערך הכספי הגבוה ביותר המוענק בארץ. כל חמשת המועמדים לפרס, לרבות ספר הביכורים, מקבלים כ 25 אלף שקלים, והזוכה בפרס מקבל כ-150 אלף שקלים. בשנה שעברה הוענק הפרס לסופר אלון חילו על ספרו "אחוזת דג'אני" שיצא בהוצאת ידיעות ספרים. שבועות מעטים לאחר הזכייה הודיעה הנהלת מפעל הפיס על ביטול ההחלטה של חבר השופטים בשל טענות על ניגוד עניינים אצל כמה מהשופטים, בהם יו"ר יוסי שריד. בעקבות הביקורת החליטה הנהלת מפעל הפיס לבטל את הפרס לשנת 2009 ולהתרכז בהסקת מסקנות ובארגון מחדש של קרן ספיר. כמו כן הושגה פשרה בין מפעל הפיס לבין הסופרים שכללה פיצוי כספי והכרה בעוגמת הנפש שנגרמה להם.

באוגוסט פירסם מפעל הפיס את השינויים שנעשו בתקנון בעקבות הלקחים שהופקו. כחלק מהשינויים הוחלט לבטל את "הקול הכפול" שהיה ליו"ר חבר השופטים. הוחלט כי כל מו"ל יהיה רשאי להגיש לפרס רק חמישה כותרים, ארבעה לפרס ספיר ועוד אחד לספר ביכורים, ולא עשרה כפי שהיה קודם לכן. הזוכה יוכרז בסוף השנה האזרחית להבדיל משנים קודמות שבהן הוענק הפרס בשבוע הספר. השנה, בשל השינויים בתקנון נדחתה הענקת הפרס למארס. כמו כן נוסף לפרס שלב של "רשימה ארוכה", כפי שמקובל בפרסים בינלאומיים אחרים, כדי להעניק חשיפה לספרים נוספים. ה"רשימה הארוכה" תכלול 12 ספרים ותפורסם באמצע ינואר. ה"רשימה הקצרה" תפורסם בתחילת פברואר. למרות הביקורות החליטו במפעל הפיס להשאיר את הסעיף הקובע כי שמות השופטים, למעט היו"ר פרופ' זאב צחור, ישמרו בסוד עד למועד ההודעה על הזוכה. מדוברות מפעל הפיס נמסר כי "הם מקפידים הקפדה יתרה על מילוי ובדיקה של טופסי גילוי נאות והעדר ניגוד עניינים של השופטים בשני שלבים במהלך הפרויקט, והטפסים נבדקים ומאושרים על ידי יועצת משפטית".

השנה הוגשו לפרס ספיר כ-70 ספרים ועוד 19 למסלול הביכורים. ממפעל הפיס נמסר כי כל המו"לים הגישו ספרים השנה, בהם גם הוצאת ידיעות ספרים, אף שהמנכ"ל דב איכנוולד הצהיר בשנה שעברה כי ישקול אם להגיש מועמדים לפרס בגלל ביטול הפרס לחילו.

מיקה תימור

תערוכת כריכות ספרים בלונדון

בגלריית StolenSpace בלונדון מוצגת התערוכה הקבוצתית "Never Judge" ובה מוצגות הצעות של אמנים לכריכות ספרים אהובים עליהם שיצאו בהוצאת פנגווין. התערוכה, שתימשך עד יום ראשון הבא, נעשתה בשיתוף ההוצאה לרגל 75 שנה להיווסדה. בין השאר ציירו האמנים עטיפות לספרים "חדר עם נוף" מאת א"מ פורסטר, "שלום לך עצבות" מאת פרנסואז סאגאן, "לב המאפלייה" מאת ג'וזף קונארד ו"20 אלף מיל מתחת למים" מאת ז'ול ורן. ציוריהם יוצגו בתערוכה לצד עטיפות הספרים המקוריות.

איתמר זהר

הצייר יעקב פורת במחווה לפרננדו פסואה

תערוכת ציורים של יעקב פורת, "מחווה לפרננדו פסואה", נפתחה בשבוע שעבר במכון CAMOES בליסבון, שם תוצג בשבועות הקרובים. לפני כשנתיים הוצגה התערוכה ב"בית בלגיה" באוניברסיטה העברית בירושלים. לדברי פורת, "העבודות לא נועדו להיות אילוסטרציה ליצירות ספציפיות של פסואה אלא לשקף הוויות העולות מיצירתו". פורת מגדיר את עצמו כ"צייר עם זיקה מקצועית לספרות ולמוסיקה" ומתייחס בעבודותיו גם למשוררים ישראלים כמו נתן אלתרמן ויהודה עמיחי. פסואה נחשב לגדול המשוררים המודרניים של פורטוגל. הוא כתב באנגלית ובפורטוגלית ופירסם את כתביו תחת שמות עט רבים, שלהם סיגל תכונות אופי וסגנון כתיבה משל עצמה וכינה אותם "הטרונימים". רבים מספריו תורגמו לעברית.

מיקה תימור

ספר ציורי ציפורים נמכר במחיר שיא של 10.3 מיליון דולר

הספר "Birds of America" של ג'ון ג'יימס אודובון, שראה אור ב-1838, נמכר בשבוע שעבר במכירה פומבית בסותביס בלונדון תמורת 10.3 מיליון דולר. זהו הסכום הגבוה ביותר ששולם אי פעם בתמורה לספר. הספר כולל כאלף ציורים של 500 מינים של ציפורים בגודל טבעי שצייר אודובון במשך 12 שנה. הקונה הוא האספן הלונדוני מייקל טולמאץ'. אודובון, שמת ב-1851, נחשב לאחד מחוקרי הטבע המשפיעים ביותר. ככל הידוע, יש כיום רק 119 עותקים של הספר. בפעם האחרונה שעותק של הספר הועמד למכירה פומבית, בשנת 2000, הוא נמכר במחיר שיא של 8.8 מיליון דולר. במכירה הפומבית שהתקיימה בשבוע שעבר נמכר גם עותק של "First Folio", שנחשב לאוסף המחזות הראשון של שייקספיר וראה אור ב-1623. האוסף, הכולל 36 מחזות ובהם "מקבת" ו"הסערה", נמכר תמורת 2.36 מיליון דולר.

איתמר זהר

פסטיבל "ימי אהבה לשירה" יתקיים בשבוע הבא

מפגש בין שירה ירושלמית לשירה תל-אביבית הוא אחד הנושאים שיעמדו במרכז פסטיבל "ימי אהבה לשירה", שיתקיים בשבוע הבא בירושלים ויציין 14 שנה להיווסדו. הפסטיבל הוא פרי יוזמה של קבוצת משוררי "משיב הרוח" הירושלמית, מייסדת כתב העת "משיב הרוח". הקבוצה הוקמה לפני כ-15 שנה ושמה דגש על שירה יהודית מתחדשת. עם השנים התרחב כתב העת וכיום הוא כולל כותבים ממעגלים ומגזרים רבים.

בשנים קודמות התקיים הפסטיבל במקום אחד ואילו השנה הוחלט לקיים אותו, בשיתוף המינהל הקהילתי "גינות העיר", במוקדים שונים בשכונת המושבה הגרמנית בעיר. בפסטיבל ישתתפו, בין היתר המשוררים סיוון הר-שפי, אלמוג בהר, מאיה בז'רנו ואפרת מישורי. "ירושלים היא מקום שמתייחס לעבר ולקדמוניות ולכן לשירה שלה יש ריתמוס ומוסיקה אחרים מאוד מאלה של תל אביב, שהיא הרבה יותר אירונית ומתעסקת בבני אדם", אמרה בז'רנו. "מאחר שגדלתי וכתבתי שירה בשתי הערים אני יכולה לומר שההבדל ביניהן הוא רב, יש שירה שיכולה להתקיים רק במקום כמו ירושלים". בין השאר יהיו בפסטיבל: השקת הגיליון "נשים" של "משיב הרוח" העוסק בשירת נשים עכשווית, אירוע לזכרו של המשורר יהורם בן-מאיר (פיצ'י) ודיון על המהפכה בשירה היהודית מביאליק ועד ימינו.

מיקה תימור

מחווה למשורר שמשון חלפי

מארינה מקסימיליאן בלומין, אלכס אנסקי, רוני סומק ונתן סלור יופיעו בערב לכבוד המשורר שמשון חלפי, שיתקיים ב-24 בחודש במועדון לבונטין 7 בתל אביב כחלק מאירועי "שירה פלוס" שעורך ניסים קלדרון. הערב, "אותו רקיע", יתקיים לכבוד אוסף כפול משיריו של חלפי שיצא ביוני האחרון ולרגל הוצאה מחודשת ל"דרכים", ספר שיריו של חלפי שזכה ב-1989 בפרס אקו"ם לשירה. אלבום האוסף הכפול כולל מיטב משיריו המולחנים של חלפי כפי שהוקלטו לאורך השנים לצד שירים חדשים שהוקלטו במיוחד, בהם של שלומי שבן, מקסימיליאן בלומין, חנן יובל ושרון מולדאבי.

חלפי (1912-1997), אחיו הצעיר של המשורר אברהם חלפי, כתב שירה ומחזות וכן היה ראש מדור תרבות בעיריית תל אביב. אף שמיעט לפרסם הולחנו שיריו בידי סשה ארגוב, משה וילנסקי, נחום היימן ואחרים. "שמשון חלפי היה משורר לא מוערך מספיק, שהוכר בעיקר כפזמונאי, ומטרת האירוע היא לעמוד על חשיבותו כמשורר", אומר ניסים קלדרון, שעורך את הערב לצד רחל חלפי, בתו של המשורר.

מיקה תימור

לרגל יום הולדתו ה-80 של נתן זך, שחל היום, יופיעו הערב שפי ישי ויהודית תמיר באוזן בר בתל אביב (קינג ג'ורג' 48) עם מבחר שירים מולחנים של המשורר שהופיעו באלבומיו של ישי. בין השירים "שבעה" ו"גבר לא ידבר על כך".

קצר

"כשאני כותב אני ניצב מול דילמה. אני נאבק כל הזמן לא לעשות רומנטיזציה לדמויות של המרגלים. עם זאת חשוב לי גם להגיש את זה כסיפור טוב"טקס הענקת פרס ספיר לאלון חילו ב-2009. בוטל


הצעה לעטיפה לספר ''20 אלף מיל מתחת למים''תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#